'Live stream' ili video konferencija: Što odabrati za vašu tvrtku?

‘Live stream’ ili video konferencija: Što odabrati za vašu tvrtku?

Kad se govori o live streamingu, najčešće mislimo na gaming turnire, sportske prijenose ili pak cjelodnevna emitiranja konferencija. Ipak, njegova svrha ne mora nužno biti vezana uz marketing ili zabavu. Današnji timovi traže još više metoda kako angažirati i zbližiti svoje zaposlenike, a video uživo je jedno od rijetkih rješenja za globalne tvrtke koje žele komunicirati kao jedan tim.

Prije nego što krenemo u razgovor o ovoj temi, moram reći kako se ovo ne odnosi samo na korporacije! Tvrtke svih veličina mogu naći svoj interes u ovom vidu komunikacije. Sve više svjedočimo remote načinu rada i često u sjedištu tvrtke radi svega nekoliko radnika, dok su ostali raštrkani po zemlji i svijetu. Putem live streama lako ćete ih sve okupiti na jednom mjestu i iskomunicirati sve ono što ste zamislili.

Korporativni live streaming jedna je od modernih metoda stvaranja i širenja poslovne kulture i poduzetničke vizije. Možda je baš video uživo ta emocionalna iskra koja je nedostajala vašoj internoj komunikaciji i porukama koje odašiljete. Snaga livea je u tome što omogućuje čelnim ljudima korporacija da u vrijeme krize ili slavlja govore koherentno i ujedinjeno te omogućava trenutno i izravno slanje poruka ciljanoj publici.

Primjer korisnosti brzine i direktnosti prijenosa uživo vidljiv je i u najpoželjnijoj tvrtki na svijetu, Googleu, koji se nedavno našao u nezavidnoj poziciji i velikoj krizi. Zaposlenici su iznijeli niz problema i nepravdi s kojima se susreću u svakodnevnom poslu. Čelnici su kriznu komunikaciju odlučili prenositi uživo te su taj Town Hall sastanak mogli gledati svi radnici Googlea, ma gdje se nalazili.

Poslovni magnat Warren Buffett prepoznao je prednosti korporativnog live streaminga i koristi ga za direktnu komunikaciju sa svojim dioničarima i općenito cijelim poslovnim svijetom kroz svoje godišnje Berkshire Hathaway sastanke. Ono mu je omogućilo da se obrati svima na način koji njemu odgovara, kojeg može kontrolirati i koji ne ovisi o interpretaciji medija. Ako je live stream dobar za ovog milijardera… 🙂

Livestream je danas alat koji vam može u trenutku olakšati komunikaciju sa zaposlenicima.

Za koga je uopće stream? 

A tko je ciljana publika korporativnog live streama? Upravo zaposlenici. Većina radnika osjeća se razdvojeno od uprave i odluka koje ona donosi te ne razumije u potpunosti strategiju kompanije. Zaposlenici vjeruju da će biti produktivniji ako imaju pristup vodstvu i odlukama. Više bi htjeli čuti i vidjeti svoje šefove te komunicirati s njima. Moderne generacije radnika žele zanimljive razgovore, nesmetano dijeljenje sadržaja i multimodalnu komunikaciju na svim uređajima.

Brojke idu u korist ovim tvrdnjama:

Kao najveće prednosti korporativnog live streaminga ističemo:

  • Doseg globalne publike
  • Komunikacija u stvarnom vremenu
  • Brzo širenje informacije
  • Kolaboracija i interakcija među odjelima

Tu je i možda najvažnija prednost – manji troškovi! Ako imate kolege po podružnicama diljem svijeta koji moraju biti na određenom sastanku, više ne moraju letjeti. Dovoljno je da se uključe u live stream i budu dio sastanka uživo s bilo koje lokacije. Ako pak moraju aktivno sudjelovati u sastanku, jednostavno ih dodajte kao novi video feed u vašem sustavu i tako jednim klikom postaju govornici.

Gdje i kako prikazivati korporativni live stream? Nominalno postoje dvije opcije:

1. Gated stranice za zaposlenike (Facebook Workplace itd.)

Ovdje jasno možete pratiti tko gleda live stream, ali i zaštititi širenje sadržaja van granica ureda ako imate neku osjetljivu tematiku ili prikazujete nešto pod NDA ugovorom. Ako pak nemate nekih “pikantnih” podataka, streamati možete i na YouTube ili bilo koji drugi server po vašem izboru (npr. Facebook live, Vimeo live streaming) te šaljete URL poveznicu svima koji su uključeni.

2. Sobe za gledanje

Ovo je odlična opcija za zbližavanje i druženje zaposlenika! “Potrpajte” ih sve ispred projektora u konferencijskoj sali i omogućite zajedničko gledanje live streama. Nedavno sam radio na projektu gdje je jedna domaća tvrtka unajmila kino u Zagrebu kako bi tamo organizirala live stream događaj. Publika je bila podijeljena na onu uživo, koja je iz mraka kino dvorane slušala i gledala prezentacije svojih šefova, te na onu koja je gledala prijenos uživo diljem svijeta. Na kraju predavanja svi su imali pitanja i komentare i dojmovi svih involviranih su bili vrlo pozitivni.

Za nekog je bolji stream, za nekog drugog je konferencija uživo.

Razlika između live streama i web conference alata

Sad ćete reći: “Zašto ulagati toliko novaca u video opremu ili produkcijski tim, kad mogu to isto dobiti preko Google Hangoutsa, Slacka ili Skypea?” Istina, konferenciju ćete moći korektno odraditi i preko tih alata, ali postoje neke razlike. Izdvojit ću prednosti i mane ovih pristupa.

Web konferencija

Dobro

Glavna prednost web conference alata jest dvosmjerna komunikacija koja uključuje video, audio i dijeljenje zaslona računala. Bitno je napomenuti da se ta komunikacija odvija u realnom vremenu bez zastajkivanja i odgode audio/video signala. Najčešće se odvija preko računala ili laptopa i za nju nije potrebna velika produkcija. Ovdje govorimo o servisima kao što su GoToMeeting, Skype for Business ili WebEx.

Loše

  • Nedostatak web konferencija je što nisu osmišljeni za veliku publiku. Neke platforme imaju limitiran broj od 200 korisnika, a Adobe Connect, na primjer, dodatno naplaćuje svoju uslugu ovisno o broju sudionika.
  • Ti će isti sudionici nakon odrađenog sastanka možda htjeti pogledati cijeli video negdje u miru. I iako postoje servisi koji to omogućavaju (GotoMeeting, WebEx), većina ih nije osmišljena za dugotrajnu pohranu sadržaja i njegovo dijeljenje.
  • Dodavanje grafika, animacija ili pak prikazivanje videa u takozvanoj picture-in-picture metodi uglavnom je vrlo limitirajuće ili pak nepostojeće.
  • Korisnici često moraju skinuti neki softver kako bi se uključili u događaj, što za neke manje informatički pismene pojedince može biti problematično.
  • Platforme za web konferencije su vrlo restriktivne oko kvalitete videa zbog limitiranih capture mogućnosti i enkodiranja videa u niskoj rezoluciji. Tako se tipično susrećemo s 640x480p rezolucijom, što je za današnje standarde uistinu nedopustivo.

Live streaming

Dobro

  • Najveća prednost je upravo kvaliteta video signala. Ako imate adekvatnu opremu možete komotno streamati čak i u 4K rezoluciji (3840x2160p).
  • Ako želite doprijeti do velike publike, onda je live stream optimalna opcija, jer nema nikakvih restrikcija i vaša poruka može doseći milijune pregleda.
  • Live stream platforme dizajnirane su kako bi pojednostavile upload, pohranjivanje i organizaciju te dijeljenje videa na zahtjev. Tako se uvijek možete vratiti završenoj konferenciji i u miru pogledati najbitnije dijelove ili iz njih izvući neke bitne podatke.
  • Svoj live stream možete oplemeniti raznoraznim grafikama, animacijama i drugim tipovima sadržaja.
  • Jednostavnost korištenja – sve što vašim gledateljima za gledanje live streama treba je URL poveznica koju mogu otvoriti s bilo kojeg uređaja na bilo kojoj lokaciji.

Loše

Dvosmjerna komunikacija! Live stream uglavnom funkcionira po principu da predavač komunicira nešto gledateljima. Ako ovi pak žele pitati ili komentirati nešto, opcije su im vrlo limitirane. Najjednostavnije je da na chat tipkaju svoja pitanja, a da moderator na lokaciji to prenese predavaču, koji im onda uživo odgovara.

Postoje, doduše, neka moderna rješenja kao što je NDI protokol, putem kojega možemo bilo koji video/audio izvor (to može biti običan laptop s web kamerom i mikrofonom) ubaciti u live stream i tako uživo vidjeti/čuti pitanje i onoga tko ga postavlja. Međutim, ova je opcija komplicirana i tehnički izazovna te nije za svakoga.

Nema sumnje kako je bolje gledati se, a ne slušati na pozivima, zar ne?

Vidjeli smo na primjeru Googlea i Warrena Buffeta kako live streaming može biti efikasna komunikacija u situacijama od velike važnosti. Vrlo je koristan alat kada želimo kontrolirati način i formu komunikacije – smanjuje troškove i logistiku, a povećava interakciju s publikom.

S druge strane, konferencijski pozivi i dalje su neizbježni za sastanke i druge situacije gdje je potrebna dvosmjerna komunikacija.

No, važno je naglasiti da svi ovi alati nisu rezervirani samo za velike tvrtke, nego za one koje gledaju daleko u budućnost – za one koje planiraju iskoristiti moderne tehnologije kao pomoć u ostvarenju svojih poslovnih ciljeva.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.