Linux operativni sustav: Kako nastaje, tko na njemu radi i gdje se koristi – u video infografici
Linux, operativni sustav otvorenog koda godinama vodi borbu s Microsoftovim Windowsima na tržištu osobnih računala, i dok na tom području i dalje kaska, Linux je omiljeni sustav sistemskih administratora i pružatelja web hostinga. Prema ovoj video infografici, 90% super računala na svijetu pokreće upravo Linux. Poznat po svojoj otvorenosti i mogućnosti da svatko doradi neku funkcionalnost ili popravi bug u sustavu, Linux djeluje kao prilično zamršen sustav. Linux Foundation, glavna organizacija za Linux izdala je ovu infografiku u obliku videa u kojoj se detaljno objašnjava proces od izrade tzv. patcha za sustav do njegovog prihvaćanja od strane Linusa Torvaldsa, pokretača Linuxa.

Linux, operativni sustav otvorenog koda godinama vodi borbu s Microsoftovim Windowsima na tržištu osobnih računala, i dok na tom području i dalje kaska, Linux je omiljeni sustav sistemskih administratora i pružatelja web hostinga. Prema ovoj video infografici, 90% super računala na svijetu pokreće upravo Linux.
Poznat po svojoj otvorenosti i mogućnosti da svatko doradi neku funkcionalnost ili popravi bug u sustavu, Linux djeluje kao prilično zamršen sustav. Linux Foundation, glavna organizacija za Linux izdala je ovu infografiku u obliku videa u kojoj se detaljno objašnjava proces od izrade tzv. patcha za sustav do njegovog prihvaćanja od strane Linusa Torvaldsa, pokretača Linuxa.
Iako alternativan i prihvaćen u pravilu među developerskom zajednicom, Linux, odnosno njegova jezgra se nalazi instalirana i na drugim uređajima – poput mobilnih telefona i televizora. Primjerice, preko 850 tisuća Android telefona se aktivira svakog dana – a Android je u suštini Linux. Sustavi koji pokreću burze, Google, Amazon, Facebook i Twitter koriste Linux.
Pogledajte infografiku:
[youtube width=”600″ height=”335″]http://www.youtube.com/watch?v=yVpbFMhOAwE[/youtube]
Komentari
Saša
11. 04. 2012. u 6:23 pm
Linux je kernel, nije operativni sistem.
Odnos između Linuxa(kernela) i operativnog sistema je kao odnos između automobila i motora automobila.
Automobil bez motara ne vozi, ali to ne znači da je motor automobil.
Za detaljnije objašnjene pričitati:
http://mzsl.wordpress.com/2008/12/12/razlika-izmedu-linux-a-i-linux-distribucije/
Nikola Krajačić
12. 04. 2012. u 11:54 am
Yep, u pravu si. Doduše, napisao sam “Linux kao OS” čisto radi govora – češće čujem da je netko linux-user, ne radi mu na linuxu, voli ili mrzi linux nego ubuntu-user, ne radi mu na red hatu i sl. 😉
Saša
12. 04. 2012. u 2:31 pm
Drago mi je vidjeti da se razumijete u tematiku.
U svakom slučaju smatram da izričito predstavljanja Linuxa kao kernela, pomaže početnicima razumjeti da Linux nije OS.
Kada osoba to razumije, onda uviđa da rasprave tipa: “Linux vs. MS/OS” ili “Da li je Linux spreman za desktop” nemaju nimalo smisla.
Može se raspravljati oko Linux distribucija u tom kontekstu, ali nikako oko Linuxa.
Nikola Krajačić
12. 04. 2012. u 4:13 pm
U konkretnom slučaju, gdje se kroz video objašnjava kako se razvija kernel linuxa, sve je namijenjeno (da ne kažem – orijentirano) upravo populaciji kojoj je ili svejedno i sve je to linux ili jednostavno onima koji se nikad nisu bavili razvojem za open source zajednicu.
Da se radi o nekom “hardcore” tekstu, koji je namijenjen isključivo advanced korisnicima, onda bi se drugačije formulirale stvari 🙂
Saša
13. 04. 2012. u 7:19 am
Svatko može razumjeti da je Linux kernel, a ne OS, a kernel je dio softvera koji sinkronizira rad između hardvera (fizičkih elemenata računala) i programa (onoga što se vidi na ekranu računala).
Tomas Novoselić
20. 04. 2012. u 9:15 am
Činjenica da u Androidu Linux služi isključivo pokretanju okoline povrh koje se prave aplikacije za Android, ne čini Android linuxom.
Nativnim mogučnostima Linuxa u Androidu ne možeš ni prismrditi 🙁