Budite uporne i ne bojte se pogrešaka, već ih gledajte kao priliku za učenje, jer što je najgore što se može dogoditi, bilo da je riječ o promjeni posla, traženju povišice ili načinu da se izborite za sebe? Glavna je to poruka sinoćnjeg jesenskog izdanja Netokracijine konferencije Ladies of New Business održane u HUB385 koja je okupila više od 150 sudionica i sudionika iz svijeta IT-a i digitalne industrije.

Jesenski Ladies of New Business otvorila je Anđelka Strajher, predsjednica uprave tvrtke Megatrend poslovna rješenja, koja je s više od 150 sudionica i sudionika podijelila svoja iskustva, od studiranja na Fakultetu elektrotehnike i računarstva do kasnije uspješne karijere.
Nije bilo jednostavno, ali sve se može ako se hoće i vjeruje. Trebate se okružiti ljudima koji su pozitivni. Ako netko kaže “ne može se”, možda ta osoba ne može. Granice si često postavljamo sami, no promjena potječe iznutra.
Čak i u situacijama kad se povećava broj žena u dominantno muškim profesijama, žene i dalje često ne zauzimaju vodeće pozicije. Što se može napraviti po tom pitanju, bilo je jedno od pitanja upućenih Anđelki, koja je uspjela doći do pozicije predsjednice uprave.
Ne vjerujem u bilo kakve kategorizacije – netko je sposoban, ne zato što je žena ili muškarac, nego zato što se trudio, jer je marljiv i kompetentan. Svi znamo biti kritični jedni prema drugima umjesto da si pomognemo, a mislim da stvari možemo početi mijenjati ako svi “zapnemo”.
Budite načisto same sa sobom što želite – i onda to tražite
Na prošlom izdanju Ladies of New Business čuli smo da žene u odnosu na muške kolege rijetko traže povišice, a Anđelka je to potvrdila na iskustvima iz svoje tvrtke. Smatra da je razlog tomu jer se žene od malena uči da šute i trpe te se ne znaju izboriti za sebe. Kao poruku svim ženama, koje su na početku svoje karijere, na prekretnici ili možda baš razmišljaju o traženju povišice, rekla je:
Budite prvo same sa sobom načisto što želite i onda to jasno i glasno tražite. Čak i ako ne dobijete što ste htjele, budite uporne i nemojte to tretirati kao neuspjeh, nego kao priliku za učenje.
Nemojte čekati da prepoznaju vaš rad, izborite se!

Prema istraživanjima, muškarci pripisuju svoj uspjeh svojoj kvaliteti i vještinama, dok ga žene pripisuju sreći i pomoći drugih. Kad muškarci ne uspiju, kažu da ionako nisu bili zainteresirani za to, dok žene krive sebe i svoj nedostatak svojih znanja i vještina. O tome su s našom Miom Biberović raspravljale Nada Kaurin, (ENTG), Ivana Blažoti Mijoč (Tester Box), Andrea Svilokos (Konzum), Ana Marija Petričević Liović (Foreo) i Ana Gruden (Zaposlena). Ivana kaže kako je o ideji odlaska iz korporativnoga svijeta i pokretanju vlastitoga projekta razmišljala dvije godine, no iako svejedno nije bila sigurna, prevladala je ona misao da se više bojala što će propustiti ako ne pokuša.
Andrea iz Konzuma je istaknula:
Jedino sam sto posto sigurna da još uvijek mogu nešto naučiti. Uvijek sam spremna riskirati, volim promjene i nikada se nisam kajala kad sam nešto pokušala. Pri tome nisam imala mentora, sve sam sama radila, istraživala, riskirala i učila na svojim greškama jer se tako najbolje uči.
Ako osjecate sindrom uljeza, vjerojatno ste uspjesna zena #LadiesZG
— Antonija Bilic Arar (@tonkkatonka) November 22, 2016
Također, žene u poslovnom svijetu često šute, ne traže povišice i očekuju da se njihov trud i rad prepozna. No, s druge strane, istraživanja pokazuju da društvo ne preferira proaktivne žene. Kako se postaviti u ovakvoj situaciji? Ana Marija kaže:
Dugo sam se borila s time da se moram izboriti za sebe. Ne treba čekati da netko prepozna vaš trud i rad jer uvijek bolje prolaze oni koji su glasni i govore o svojim uspjesima. Kada sam i sama to shvatila, počela sam se prijavljivati na poslove za koje zadovoljavam samo 60 posto zadanih kriterija, dok sam se ranije prijavljivala samo ako bih ispunjavala 100 posto. Tako sam pronašla posao koji volim i o kojem prije nisam ni sanjala.
Ne trebamo se ograničavati i čekati da nas se prepozna, nekad će to i dogoditi, ali dugačak je put do toga i trebamo se izboriti same za sebe, zaključila je Ana Marija.
Ako vas odbiju, nije loše, možda ćeš jednog dana imati svoju firmu. 💪🏻👑 #ladieszg
— Tanja (@Tanja_Anabella) November 22, 2016
Promjene dolaze kad izađete iz zone komfora

No, što je osoba više izložena, to će se češće naći na meti negativnih komentara i internetskih trolova. Kako se nositi s time? Nada kaže da nije lako, ali da pozitivan pristup pobjeđuje. 😉
Trolanje uvijek zaboli. Nije jednostavno, ali najbolje ga je ignorirati ili slati srčeke. Ljubav pobjeđuje <3 N. Kaurin #ladieszg
— Netokracija (@netokracija) November 22, 2016
Ana se dotaknula pitanja “staklenog stropa”, istaknuvši da puno toga ima veze s time kako smo odgajani.
Kad krećemo u život, odgajaju nas po stereotipima. Kasnije se žene ponašaju prema onome što društvo očekuje od njih. Društvena očekivanja i stereotipi sprječavaju žene da se bore za sebe.
Govoreći o tome koliko mentori mogu pomoći u razvoju karijere, Nada je istaknula kako je još od faksa imala mentore, ali da se mentorstva nikada nisu događala službeno, već se taj odnos stvarao prirodno.
Mentorstvo uključuje potpuno ogoljenje samog sebe, ali najbolje stvari su mi se u životu događale kad mi je bilo teško i kad me netko uspio izbaciti iz zone komfora. To su trenutci kad se događa promjena.
Pogreške su samo jedan način učenja

Marijana Puljak iz stranke Pametno u razgovoru s Ivanom Brezakom Brkanom govorila je o svojoj karijeri od bavljenja IT-jem do politike i izazovima koje svladala pri tome, a istaknula je kako, kao i Anđelka, poslove ne dijeli na muške ili ženske, nego može li osoba napraviti taj posao. Dama i gospodi na sinoćnjem Ladies of New Business je savjetovala:
Nije problem ako ne znate što želite, problem je ako se bojite isprobati stvari i ako se bojite griješiti. Budite uporni, čak i ako nemate jasan cilj, nije najgora stvar na svijetu pokušati i pogriješiti.
Dodala je kako je najvažnija stvar u jednoj državi obrazovanje te da je kurikularna reforma koja je zaustavljena trebala djecu naučiti kako kritički razmišljati.
Voditelj(ica) tima mora prvenstveno moći vjerovati svom timu

Na drugom panelu koji je bio posvećen temi kako aktivirati svoj tim sudjelovao je Andrija Frinčić (Implementacija snova), Nina Šindija (Microsoft), Maja Šplajt (Real grupa) i Mirjana Glavak (24sata), a panel je moderirala Nikolina Zečić (Zagrebačka banka).
Dobar voditelj ne mora imati sve u svojim rukama, nego mora vjerovati svom timu, treba znati prepustiti stvari i vjerovati da svijet neće propasti bez njegove potpune kontrole, rekla je Nina. Mirjana smatra da su žene bolji voditelji timova i da im je u prirodi stvarati.
Muškarci posao vrlo često shvaćaju kao igru, stalno moraju imati igračke, a to su njihovi projekti koji ne moraju nužno biti uspješni. U isto vrijeme, žene su prizemljenije te vole stvarati vrijednost.
Andrija je rekao kako ima nekoliko žena u svojim timovima koje su izuzetno kompetentne, ali se boje zakoračiti i zauzeti za sebe te da onda voditelja tima ima ulogu da ih “gurne” iz zone komfora, kao što su oni to napravili sa Shtrikaonom koda, radionicama programiranja namijenjenima isključivo ženama, koje vode – developerice.
.@bobrock Nagrađujem zaposlenike prema rezultatima. Cijenim svoje zaposlenice i znam za svaku liniju koda koju su napisale #ladieszg
— Netokracija (@netokracija) November 22, 2016
Program mentoriranja Digitalni karanfili trajat će – tri mjeseca

Nakon panela nastavljeno je druženje te je održan program mentoriranja Digitalni karanfili u kojem su sudionici konferencije u malim grupama imale priliku dobiti vrijedne poslovne savjete i smjernice od žena koje su ostvarile uspješne karijere ili pokrenule vlastite tvrtke. Mentoriranje će trajati iduća tri mjeseca, a kulminirat će na idućem Ladies of New Business u ožujku 2017. godine.
Za kraj, Nikolina Zečić, direktorica Sektora Upravljanje iskustvom klijenata i marketing je istaknula:
Zagrebačka banka je ponosan zlatni partner ove upravo završene uspješne konferencije. Osim sto podržavamo cure u njihovom napretku, naše su liderice Nikolina, Đurđa Nika, Jelena, Ivanka i Vanja i same sudionice mentorskog programa te će svojim iskustvom sigurno doprinijeti mladim nadama na njihovom putu prema vrhu.
Iduća konferencija Ladies of New Business planirana je za proljeće 2017., a do tada možete pogledati “reprizu” jesenskog izdanja putem YouTubea.
Partneri konferencije su Zagrebačka banka kao zlatni sponzor, Konzum klik kao srebrni te partneri Neuralab, eStudent, Tester box, Uber, Lean In, UX Passion, Zaklada Luka, HUB385, Foreo, dok je komunikacijski partner agencija Alert.
Vidimo se u ožujku?
Još niste bili na Ladies of New Business, a želite? Ostavite nam email da vam javimo u 2017.
[yikes-mailchimp form=”14″]
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.