Nanobit Game Jam Hackathon: Kako su ne-devloperke izradile prve igre

Voditeljica ureda, recepcije i dvije HR-ice odu na hackathon – i naprave 4 igre

Nije lako u dva dana stvoriti igru "od nule", pogotovo kad u tome nemate iskustva. Djevojke iz Nanobita ipak su prihvatile izazov i na internom Game Jam hackathonu pokazale što znaju.

Kako izgleda kada se programeri i artisti jedne od najvećih regionalnih gaming tvrtki okupe na internom hackathonu pokazuje primjer Nanobitovog Game Jama. Cilj je bio jednostavan: u dva dana napraviti igru koja funkcionira na zadanu temu. Nema ništa lakše, zar ne?

Ovo je treći Game Jam po redu, a jedan od najzanimljivijih detalja je upravo to što su u njemu sudjelovali iskusni developeri, ali i mladići i djevojke koji se inače u Nanobitu bave nečim potpuno drugačijim. Kako bih saznao kako su se snašle u razvoju svoje prve igre, razgovarao sam s voditeljicom ureda Biljanom Vidović, voditeljicom tima recepcije Petrom Mezdjić, asistenticom u ljudskim potencijalima Hanom Gretom Matković, i Ivanom Tödtling, specijalisticom ljudskih potencijala.

Djevojke su bile nasumično dodijeljene timovima koji su se sastojali od devet osoba, a izrađivale su igru na temu “This is fine.”

O tome koliko je ovaj Game Jam bio “fine” dovoljno govore iskustva djevojaka, koje su imale prilike vidjeti kako izgleda razvoj igre, ali i naučiti neke vještine “od nule” u samo dva dana:

Ivana: imala sam priliku raditi nešto s čime se do sada nisam susrela, čak sam i prvi puta radila u Photoshopu i u dva dana morala učiti iz tutoriala i pokazati što sam
naučila. Jako mi se sviđa kako je to sve ispalo na kraju!

Petra: Ovo je iskustvo bilo odlično. Osim što je bilo jako zabavno, za mene je bilo i
edukativnog karaktera. Susrela sam se s mnoštvom novih stvari i kolege u timu su mi
zaista puno pomogli da dobijem dojam kako izgleda produkcija igara. Bila sam
okružena stvarno velikim umjetnicima tako da sam zaista uživala.

Od UI do audio dizajna

Djevojke su aktivno sudjelovale na razvoju svojih igara, i to na standardnim poslovima u razvoju igre. Ivana se tako okušala u dizajnu korisničkog sučelja, Petra je radila na zvučnim efektima u igri, a okušala se i u testiranju. Hana se ponajviše bavila dizajnom nivoa, a Biljana je radila na izradi sučelja u igri.

Hana kaže kako je nakon ovog Game Jama shvatila koliki je opseg posla kada je riječ o dizajnu igre i o čemu točno treba voditi računa. Sve se slažu kako je osjećaj nakon što stvoriš nešto “iz nule” odličan, bio to prvi gumb u sučelju ili neki zvuk koji baš “sjedne” u scenu u igri.

O tome koliko je razvoj igara zapravo otvoren za nove perspektive i ljude dovoljno govori i činjenica da su se sve djevojke vrlo dobro snašle u svojim timovima, iako prije ovog Game Jama nisu imale gotovo nikakvog iskustva u stvaranju igara:

Biljana: Odlično sam se snašla! (smijeh) Imali smo velike timove i moj je posao bio organizacijski dosta drugačiji od mog svakodnevnog posla. Bila sam zadužena za jedan segment na kojem sam radila dva dana, dok inače radim više stvari istovremeno.

Petra: U mome timu svi smo sudjelovali u kreiranju priče i imala sam osjećaj da sam
jednako vrijedan dio tima kao iskusni artisti i developeri. Svatko je pridonio na svoj
način i imala sam osjećaj da sam zaista puno napravila.

Velika raznolikost igara na Game Jamu

Ovo samo pokazuje kako su u svakom game dev studiju zapravo potrebni ljudi koji nisu samo iskusni programeri, jer u industriji koja ovoliko ovisi od kreativnosti često možete pridonijeti i dobrom idejom. Naravno, teško da će vas netko zaposliti kao “idea guya”, ali ako osim dobrih ideja, recimo, znate raditi na sučelju, možete odmah poslati svoj životopis u Nanobit, kaže Ivana.

Dodaje i kako već nekoliko mjeseci traži ljude koji bi radili dizajn korisničkih sučelja, kao i ona na Game Jamu, pa joj ne preostaje ništa drugo nego da napravi zaokret u karijeri i sama sebe zaposli. Ostale djevojke kažu kako možda još ne misle postati dio produkcijskog tima, ali sada kada su probale “onu stranu” Nanobita, otvorene su za sve interne ponude!

Kada je riječ o igrama koje su timovi stvarali, bilo je tu svačeg, od PvP igre do platformera:

Biljana: Mi smo radili na igri koja je pobijedila u čak dvije kategorije, na što sam jako ponosna. Jedini smo radili na PVP igri (player vs. player) u kojoj su dva lika – mačka i pas, koji se bore jedno protiv drugog, i imali smo više levela.
Hana: Naša je bila platformer. Imali smo goruću zgradu u kojoj su bili peseki i glavni
je lik morao spasiti što više njih iz zgrade.
Petra: Naša je bila 3D. Napravili kombinaciju svih pet tema koje su ušle u uži
izbor (malo smo varali haha). Djed Božićnjak angažira ninja mačku da pobijedi puno
zlih snjegovića i spasi Božić.

Ne znam za vas, ali ako Nanobit ikada izbaci PvP igru s mačkama i psima, mogu očekivati moje novce ISTE SEKUNDE. Ivana je za svoju igru rekla samo kako tema igre i nije za javnost, što me dovoljno zaintrigiralo da pitam još par puta, ali odgovor nisam dobio.

Iskustva s Game Jama pospješuju timski rad

Za kraj, zanimalo me kako iskustva prikupljena tijekom ovog Game Jama mogu pomoći u poslu kojim se moje sugovornice svakodnevno bave, na što su djevojke odgovorile kako će im ovaj Game Jam svakako pomoći da bolje shvate ljude s kojima inače rade:

Ivana: moj posao mi svakako olakšava spoznaja što i kako rade drugi ljudi, posebice oni u produkcijskim timovima. Lakše se baviti selekcijom kada si iz prve ruke vidio što određeno radno mjesto podrazumijeva.
Biljana: Meni je također bilo zanimljivo i korisno vidjeti način na koji funkcioniraju
timovi koji rade na našim projektima. Osim toga, budući da često surađujem s
dizajnerima iskustvo rada u Photoshopu će mi sigurno koristiti u komunikaciji s
njima.

Djevojke su mi također rekle kako je važno nekada izaći iz svoje zone komfora i probati sve ono što vas zanima. U game dev svijetu teško da ima glupih ili suvišnih ideja, dodaje Hana, a sudjelovanje u kreativnim procesima unutar tima je izuzetno bitno kako u malim studijima, tako i u velikim tvrtkama kao što je Nanobit.

Ne smije se zanemariti ni činjenica da tek nakon što vidiš koliko tvoji kolege truda ulažu u svoj posao shvatiš koliko je zapravo zahtjevan.

Nama ostaje samo vidjeti što će se dogoditi s igrama koje su osvojile nagrade na Game Jamu, jer možda upravo jedna od njih postane dio Nanobitovog portfelja u sljedećim mjesecima.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Intervju

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.