Kako doći do patenta - u Americi, saznali smo od hrvatskog airta

Airtu je u samo 6 mjeseci odobren patent u SAD-u! Evo kako su u tome uspjeli

Patent osigurava vlasniku isključivo pravo na izradu, korištenje, stavljanje u promet ili prodaju izuma zaštićenog patentom, ali prije toga potrebno je imati originalnu ideju koju nitko na svijetu još nije osmislio.

Airt je na konferenciji Infobip Shift u rujnu 2022. obznanio kako je dva mjeseca ranije aplicirao patent za globalnu zaštitu svog algoritma koji uči i predviđa ponašanja korisnika iz strukturiranih podataka. Nakon 6 mjeseci dobili su odgovor kako je patent prihvaćen što je rekordno vrijeme jer govorimo o procesu koji zapravo može trajati godinama.

Cijelu avanturu prijave patenta u SAD-u, otkrila nam je suosnivačica deep-tech startupa Hajdi Čenan.

Prema Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo patent je isključivo pravo priznato za izum koji nudi novo rješenje nekog tehničkog problema. Patent se priznaje za izume koji se odnose na proizvod, postupak ili primjenu.

“Naša inovacija bila je iskorak u neočekivanom smjeru tako da nije bilo ničega niti sličnog…”

Airtova inovacija rješava problem konstrukcije monotonih neuronskih mreža, a potreba za njima je vrlo česta u izradi predviđajućih modela za poslovne probleme, objašnjava Hajdi. 

Postoji niz konkurentnih metoda, ali naša je jedinstvena po izuzetno malim zahtjevima na memoriju i procesorsku snagu, a pri tome ima veću točnost.

Trenutno najpopularniju metodu u izradi tih modela napravio je Google, a ona ima oko 100 puta veće memorijsko-procesorske zahtjeve što ju naravno čini puno skupljom u konkretnim implementacijama na cloudu:

Ova inovacija također je usko povezana uz objašnjivost AI modela koji često u praksi moraju biti konstruirani upravo monotonim neuronskim mrežama. Tako da, puno tehnikalija, ali zapravo se svodi na puno jeftinije rješenje za jedan vrlo čest problem u praksi.

Kako je Airt deep-tech kompanija koja je u fazi razvoja kada traži metode kojima će ostvariti dugoročnu prednost nad konkurencijom, tako je patentiranje za njih bio logičan izvor: 

Po predviđanjima, najveća dodana vrijednost u sljedećih deset godina bit će upravo u području umjetne inteligencije, a moderni AI sustavi su gotovo isključivo bazirani na neuronskim mrežama i ovakvi rezultati imaju jako široku i potencijalno vrlo lukrativnu primjenu.

Inače, sam proces od prijave pa do odobrenja patenta obično se broji u godinama, na što je većina podnositelja zahtjeva navikla. Na povratnu se informaciju u Europi može čekati i do 12 mjeseci, u Americi i do 18 mjeseci:

Naša inovacija bila je iskorak u neočekivanom smjeru tako da nije bilo ničega niti sličnog i brzo je ustanovljeno da je vrlo originalna ideja.

Kako izgleda cijeli proces prijave patenta u SAD-u?

Cijeli proces patentiranja kreće s pronalaženjem originalnog načina da se riješi neki konkretan model. Ne možete patentirati znanstvene činjenice niti matematičke formule što znači da se baš mora raditi o konkretnoj metodi:

Sam proces prijave svodi se na pisanje tehničkih specifikacija i obrazloženja problema koji se rješava. Nakon toga patentni odvjetnici preuzimaju te specifikacije i formuliraju ih u “patentski” jezik, a koji zvuči kao da su ga pisali odvjetnici.

Potom slijedi nekoliko rundi ispravaka i objašnjavanja s odvjetnicima kako se ne bi izgubio originalni smisao te, konačno, prijava patentnom uredu. U ovome slučaju, Airt je koristio usluge jednog ureda u Seattleu, a patent je bio prijavljen u US Patent Officeu.

Nakon toga patentni ured pretražuje bazu patenta tražeći slične prijave i ovisno o nađenom, daje prvo mišljenje o prijavi:

Nama je prvo mišljenje sadržavalo samo par manjih primjedbi na neke pravne izraze pa smo – čim smo ih korigirali – dobili pozitivno mišljenje. Ovo je rijetko, nakon prvog odgovora obično bude nekoliko rundi korekcija od strane prijavitelja i mišljenja patentnog ureda i to traje po nekoliko godina.

Najteže im je bilo pronaći neko novo rješenje za dobro znani problem. Slične metode postoje već trideset godina, a zadnjih par godina došlo je do čitavog niza novih rješenja iz akademske zajednice i iz najvećih IT kompanija u svijetu:

To su sve vrlo pametni i vrlo motivirani stručnjaci, nije lako naći nešto što još nikome nije palo na pamet, a da stvarno dobro radi.

Patent je vrijedan jedino ako postoji tehnologija u upotrebi koja se bazira na tom patentu

Ako se netko želi upustiti u avanturu patentiranja, Hajdi prvo savjetuje pronalaženje dobrih odvjetnika jer prevođenje tehničkih ideja u pravni jezik je jako zahtjevno. Zatim, potrebno je naći odvjetnike koji dovoljno razumiju tehnologiju, a također je bitno i naučiti samostalno prevoditi s pravnog jezika nazad na tehnički kako bi se pronašle sve greške u tom prevođenju.

Hajdinom kolegi i suosnivaču Airta Davoru Runji to nije novo iskustvo, prvi patent u SAD-u prijavio je prije dvadeset godina pa kaže da je već i zaboravio taj šok prvog iskustva:

Također se treba pripremiti da cijeli proces izrade i prijave patenta košta, nije najjeftiniji sport i tim je više ovo gore bitno kako troškovi ne bi eksplodirali jer ste se doveli u “izgubljeni u prijevodu” situaciju.

Patent je vrijedan jedino ako postoji tehnologija u upotrebi bazirana na njemu, naglašava Hajdi, a Airt je trenutno usredotočen na implementaciju vlastitih inovacija i izgradnji biznisa iz njih:

Također, radimo na nekim drugim inovacijama iz istog područja jer želimo zaokružiti portfolio tehnologija potrebnih za poslovne modele. Ambicija nam je biti jedna od najboljih tvrtki iz tog područja u svijetu, a ovo je samo jedan korak na tom putu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Karijere

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Intervju

Sofie Hvitved: “Tko će u metaverseu znati i kontrolirati istinu jedna je od najvećih prijetnji”

Uzbudljivo je pratiti kako tehnologija brzo i neprestano napreduje, ali često se izostavlja razgovor o nečemu što na prvu ruku zvuči dosadno, a to je odgovornost. Poznata futurologinja ususret Future Tense konferencije u Zagrebu, za Netokraciju analizira tko će kontrolirati, moderirati i upravljati metaverseom, medijima i samim sadržajem.

Tvrtke i poslovanje

Degordian objavio rezultate ispitivanja zadovoljstva svojih zaposlenika, potiču i druge na transparentnost

Svjesni su da će ovim potezom odbiti neke potencijalne zaposlenike, ali smatraju da je transparentnost najbolji pristup na duge staze.

Analiza

Hrvatska posljednja po povlačenju sredstava i pri dnu po ishodu inovacija prema EIC-u. Zašto?

European Innovation Council je institucija s debljim proračunom – do 2027. ima na raspolaganju 10 milijardi eura za inovativne tvrtke. Koliko će tog novca otići u Hrvatsku? Radi se o promilima, a mi s iskusnim tehnološkim poduzetnicima provjeravamo što bi mogao biti razlog.

Tvrtke i poslovanje

Audrey Russo o green techu u Hrvatskoj: “Gradite na svojim prednostima. Nemojte kopirati Silicijsku dolinu.”

Može li hrvatska IT industrija postati zelenija? Što mora poduzeti da bude barem korak bliže zelenijim praksama i načinu razmišljanja? Odgovore na ta pitanja tražimo uz predsjednicu najvećeg tehnološkog trgovačkog društva u SAD-u.

Novost

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Tvrtke i poslovanje

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.