Hrvatski airt ima API, svim developerima će omogućiti da koriste AI rješenje bez po muke

Hrvatski airt ima API, svim developerima će omogućiti da koriste AI rješenje bez po muke

Hrvatski AI startup airt, koji je u srpnju aplicirao patent za globalnu zaštitu svog algoritma, danas nas je na konferenciji Infobip Shift iznenadio s još jednom viješću - njihovu platformu od sada mogu koristiti i implementirati developeri.

Suosnivači airta, Hajdi Ćenan i Davor Runje, ovoga su nam ljeta otkrili vijesti o svom novom algoritmu za učenje i predviđanje ponašanja korisnika iz strukturiranih podataka. Nakon više od 6 mjeseci pripreme, u srpnju su prijavili patent za njegovu globalnu zaštitu.

Na pitchu Infobip Startup Tribe članova koji je taman održan na konferenciji u Zadru, airt je najavio da će zainteresiranim developerima omogućiti korištenje njihovog sustava putem API-ja (application programming interface). Za sve koji možda niste toliko u toku, API je set definicija i protokola koji tvrtkama služi za integraciju različitih rješenja u njihove vlastite sustave, a koje developeri mogu koristiti kako bi bez puno predznanja iskoristili moćne proizvode i usluge.

Što to u konačnici znači, pojašnjava Davor:

Uložili smo gotovo tri godine na dubinsko razumijevanje i rješavanje problema predviđanja ponašanja krajnjih kupaca kroz event podatke te inovirali tehnike dubokog učenja koje iz njih ‘izvlače’ najveću vrijednost za donošenje poslovnih odluka i rezultata.

Sada tu vrijednost želimo dati na raspolaganje drugima, ali tako da bude pristupačna što većem broju tvrtki. To znači da moramo omogućiti da naša platforma nije namijenjena samo podatkovnim znanstvenicima, već da je mogu upotrebljavati i drugi. A tko je za to bolji no osobe koje poznaju i tehnologiju i industriju u kompanijama u kojima rade – developeri.

The cat is out of the bag! 😱 Our co-founders Hajdi and Davor announced our big news today at the Infobip Shift 2021…

Posted by Airt on Wednesday, September 8, 2021

Otvaranje prema široj developerskoj zajednici

Airt na svom primjeru želi pokazati kako se umjetnom inteligencijom ne moraju baviti samo podatkovni znanstvenici, koje je ionako sve teže pronaći. Dapače, najviše nedostaje onih koji imaju znanje određene domene/industrije, a koje je nužno za primjenu AI-ja u različitim područjima.

Ako uzmemo u obzir i da tek trećina AI projekata uspije, jasno nam je koliko malo prilika i motivacije pojedine tvrtke imaju za primjenu umjetne inteligencije u poslovanju. Nažalost, mnoge od njih tako gube priliku da postanu konkurentnije na tržištu. Hajdi pojašnjava:

Moderni biznisi su kompleksni i poslujemo u svijetu koji se kontinuirano mijenja. Umjetna inteligencija nije više nešto što je ‘zgodno’ imati – korištenje AI-a omogućava puno bolje razumijevanje poslovanja i korisnika i omogućava donošenje bržih, boljih i točnijih odluka. Tvrtke koje su već upogonile umjetnu inteligenciju imaju veliku komparativnu prednost pred svojom konkurencijom.

Nažalost, kako Hajdi dodaje, gotovo polovina AI projekata ne uspije izaći iz pilot faze i ući u produkciju, a i tad ih još trećina propadne zbog nedovoljno dobrih podataka, nedostatka pristupačnog razvojnog okruženja te kroničnog nedostatka stručnog kadra. Airtov potez izvrsna je prilika da se primjena AI rješenja proširi na veći skup stručnjaka u različitim industrijama i tvrtkama.

“Umjetna inteligencija tehnologija je koja će obilježiti narednih nekoliko desetljeća i bitno je da je dostupna za implementaciju što većem broju kompanija, tako da je obraćanje developerima definitivno pravi smjer”, komentirao je Ivan Burazin, pokretač Shift konferencije i član Uprave Infobipa, oduševljen što su vijest podijelili upravo na Shiftu.

“Pustite nama da odrađujemo taj teški posao u pozadini”

Ovakvim potezom airt primarno želi developerima dati “sredstva” da upotrijebe i upogone tehnike dubokog učenja u svojim tvrtkama bez potrebe da ikoga konzultiraju ili nešto dodatno uče.

Činjenica jest da još premalo tvrtki ima dobre podatkovne znanstvenike, komentira Hajdi. Tvrtke na kraju ne uče na svojim podacima jer im je čitav proces preskup ili nemaju stručni kadar koji ima za to znanje.

Primjena umjetne inteligencije je težak, kompleksan i skup sport ako sve pokušavate riješiti interno. Ali zaista ne mora biti. Pustite nama da odrađujemo taj teški posao u pozadini, a vi unaprijedite svoje poslovanje i skočite u budućnost u roku – keks.

Hajdi je s razlogom entuzijastična jer ovaj pristup otvaranja API-ja prema developerima podiže svijest o onom što airtov sustav može, otvara prilike za nova partnerstva te potiče inoviranje i povećanje efikasnosti sustava kroz kolaboraciju.

Već sada imaju niz zainteresiranih tvrtki koje se planiraju prijaviti za korištenje njihovog API-ja, dodaje.

Krenulo privatno beta testiranje

Hajdi, Davor i tim ne rade ovo naslijepo, proces API integracije već su isprobali s jednim velikim pružateljem SaaS usluga gdje su komunicirali isključivo s developerima. Upravo im je ta suradnja “otvorila oči” i usmjerila ih prema developerskoj zajednici, ističu.

Sâm proces spajanja na platformu i njenog korištenja relativno je jednostavan. Potrebno je potvrditi developer account i putem API-ja povezati podatke. Nakon toga se odabere što se želi predvidjeti, na primjer, koji će korisnici najvjerojatnije prestati koristiti uslugu (churn) i pokrenuti treniranje.

Platforma se prilagođava strukturi i veličini podataka i sama odabire model za treniranje koji će na tim podacima dati najbolje rezultate. Zadnji korak je pokretanje sâme predikcije i njeno spajanje natrag na izvor podataka, kako bi se odmah moglo reagirati prema tim korisnicima, primjerice, slanjem poruke ili posebne ponude, i na taj način ih se zadržalo.

Od danas je njihova platforma dostupna i u private beta obliku te se za njeno testiranje mogu na listu čekanja prijaviti svi developeri koji bi je htjeli iskušati za potrebe svojih tvrtki.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Prikaz

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…