Game Jam nema veze s hranom, ali ima veze s razvojem video igara pa tako i stvaranjem zajednice, poticanjem razvoja karijera, a time i industrije.
Možda se na jednom od ovakvih događaja nećete najesti džema, ali dobre su šanse da ćete na istom upoznati buduće najbolje prijatelje, upregnuti svoju kreativnu stranu, testirati vještine i odlično se zabaviti. Upravo bi zbog toga svaki mladi developer igara trebao ozbiljno razmisliti o sudjelovanju na game jamu, a u Hrvatskoj nas ove godine čekaju čak dva u sklopu najvećeg takvog događaja.
Globalni Game Jam (GGJ), natjecanje u izradi video igara održat će se ove godine od 25. siječnja do 27. siječnja u više od 100 zemalja diljem svijeta. Prošle je godine GGJ privukao više od 42 tisuće sudionika iz 108 zemalja, koji su na 803. lokacije diljem svijeta napravili 8606 igara u samo 48 sati!
U Hrvatskoj ove godine imamo čak dvije lokacije koje sudjeluju u GGJ-u: Novska i Rijeka. Na svakoj lokaciji očekuje se oko 30 sudionika, a i Rijeka i Novska imaju svoje prednosti u obliku plaćenog smještaja, boljih nagrada, i sličnoga. No, ako mislite pričekati zadnji tren i tek onda se prijaviti, možemo već sada sarkastično čestitati jer svaka lokacija već ima maksimalan broj sudionika!
Globalni gejm džem? Kakav okus to ima?
Game jamovi su organizirana natjecanja u izradi video igara, a ovisno o organizaciji mogu trajati samo par sati ili čak nekoliko dana. Svi sudionici game jama na početku događanja dobivaju temu koju moraju obraditi u svojoj igri. U većini slučajeva zadane teme vrlo su općenite i dozvoljavaju širok spektar interpretacija i primjena.
Nakon što tim koji radi igru provede 36 sati bez sna s viškom kofeina u krvotoku, svaka ideja odjednom postaje ‘dobra’ ideja, koliko god suluda bila. Premda game jamove često prate i nagrade za najbolje ocijenjene radove, upravo je taj spoj rada, kreative, umora, smijeha, frustracije i uspjeha oduvijek bio glavna motivacija za sudjelovanje.
Kako se pripremao riječki džem?
Organizatore GGJa u Rijeci, Zenu Žokalja i Vedrana Vivodu iz Udruge Proizvođača Igara Primorsko Goranske Županije pitao sam što ih je motiviralo da odvoje tjedne i tjedne svog slobodnog vremena u organizaciju ovakvog eventa:
Želimo potaknuti prvenstveno mlade kreativne ljude iz Rijeke i okolice da se uz kolege iz ostalih dijelova Hrvatske otisnu u ovu 48-satnu avanturu. Naša nadanja su da se iz naših događanja poput ovoga oformi mala game dev zajednica od nekoliko tvrtki i malog inkubatora. Rijeka sa svojim sveučilištem ima taj potencijal kojeg samo moramo probuditi.
Očigledno su se besane noći isplatile jer su Zeno i Vedran uspjeli osigurati besplatni smještaj i putne troškove za prvih 15 prijavljenih koji žive van Rijeke, kao i klopu za sve sudionike, neovisno otkud dolaze. Mislim da takav neplaćeni trud zaslužuje barem share eventa na Facebooku, zar ne?

Što mladi programer igara ima od natjecanja?
Možemo pretpostaviti da hrana i smještaj nisu glavni razlozi zašto bi jedan mladi developer igara došao na Jam. Recimo da se on zove Marko, a kroz njegovu priču najbolje možemo vidjeti što se to događa na jednom ovakvom događaju. Uzmimo za primjer da je naš Marko na GGJ došao testirati svoje vještine, upoznati nove prijatelje, odlično se zabaviti i potencijalno si otvoriti nove mogućnosti za razvoj karijere. Što ga očekuje?
1. Razvoj vještina
Na džemove se možete prijaviti bez obzira da li ste stručnjak s deset godina iskustva ili totalni početnik koji je prije pet dana prvi put upalio Photoshop ili Unity. Prekrasna stvar svakog game jama je da ne postoje nikakvi standardi ni ograničenja za sudionike – bitno je samo napraviti igru. Čak i one igre koje na početku izgledaju ‘najgore’ vrlo često postanu one koje na kraju izmame najviše pozitivnih reakcija od ostalih sudionika, do te mjere da ih katkad i developeri nazovu Worst Platformer Ever.
Vratimo se do Marka, on ja na GGJ došao jer nije siguran u svoje vještine programiranja – počeo je učiti C++ prije šest mjeseci i nije uopće siguran što točno zna i što može napraviti u određenom vremenskom roku. Na GGJu će morati pametno balansirati između kreativne vizije svog tima i svojih mogućnosti.
Premda će se par puta suočiti s frustracijama tijekom natjecanja, Marko zna da će na kraju puno više razumjeti što može napraviti u tako malo vremena, a od ostalih sudionika će naučiti o programiranju, dizajnu, izradi grafika, glazbe, i još mnogo toga.
2. Networking
Marko je probao nagovoriti svoje prijatelje da dođu na Game Jam, ali nisu bili dovoljno hrabri tako da se Marko nažalost pojavio sam. Doduše, ubrzo je shvatio da nije jedini koji je u toj situaciji, a organizatori su mu pomogli da se spoji s ostalima i složi svoj mali tim. U timu u kojem se našao, među ostalima, upoznao je Tina, junior programera iz tvrtke u kojoj se htio zaposliti prije tri mjeseca, ali su ga odbili.
Tin se začudio da su ga odbili jer kada je vidio Marka u radu, zaključio je kako očito zadovoljava kriterije tvrtke pa mu je obećao da će porazgovarati s kolegom iz ljudskih resursa da sazna kako Marko može poboljšati svoju aplikaciju kada se prijavi idući put. Premda su Tin i Marko u ovom slučaju izmišljena imena, priča se temelji na istinitom događaju prije nekoliko godina. Za one znatiželjne – da, Marko se na kraju zaposlio u Tinovoj tvrtki.
3. Kasnonoćna zabava
Ove godine, riječka GGJ verzija, održava se u prostorima RiHuba, kulturnog centra u samom srcu Rijeke s lijepim otvorenim planom. Timovi koji će se okupiti radit će zajedno u velikom prostoru što znači da će naš Marko svako malo prošetati da vidi kako ostali timovi napreduju. Zastat će kod nekih, upoznati se, porazgovarati, a možda i podijeliti par savjeta. Kako će se kasno popodne pretvarati u noćne sate, tako će se i timovi opustiti, družiti, smijati, pa čak i pomagati jedni drugima.
Nakon što noć postane dan, debeli podočnjaci i prazne limenke energetskih pića srušit će i zadnje barijere između timova, a šale osmišljene u trenutcima polu-sna prepričavat će se svima koji su možda zadrijemali i propustli štogod. Priroda game jamova je zbližavati ljude, pa iako svi rade na svojim projektima, svi dijele istu ljubav prema izradi igara i svi koračaju ka istom cilju.
4. Ideje za dalje
Znate li što Surgeon Simulator, Gods Will be Watching i Superhot imaju zajedničko?
Osim što su komercijalni uspjesi, sve ove igre su nastale baš na game jamovima. Nije rijedak slučaj da se nekom timu igra, koju su osmilili za natjecanje, toliko svidi da jednostavno odluče od nje napraviti pravi, puni naslov. Game jam je timovima dozvolio da u vrlo kratkom vremenu naprave prototip igre koji se pokazao dovoljno jednostavan i zabavan da se više desetaka, stotina, pa čak i tisuće osoba zabavi igrajući njihove radove. Ovakva potvrda komercijalne vrijednosti je itekako važna mladim timovima koji bez puno iskustva kreću u izradu svoje prve igre.
Koliko zapravo znače dva dana iskustva?
Marko je tjedan dana nakon game jama još procesirao sve što se dogodilo za taj burni vikend. Njegova igra nije pobijedila, ali u finalu popraćenom euforijom i umorom, teško je bilo ostati ravnodušan i ne veseliti se igrama koje su ostali napravili. Premda nije bilo suza, Marko je ipak osjetio tugu što je sve gotovo, ali pregršt zahtjeva za prijateljstvo na Facebooku dalo mu je nadu da će iduće godine možda doći opet, no ovaj puta s iskusnim timom.
Na kraju, što je Marko naučio o sebi? Naučio je da ima još rupa u svom znanju programiranja, ali da je zapravo daleko bolji nego što je to sam procijenio. Novo samopouzdanje je pak otvorilo jedno sasvim novo pitanje za Marka, pitanje za koje će mu trebati možda malo dulje da pronađe svoj odgovor: „Želim li ja ovo raditi svaki dan?“
I za kraj, koju posluku porati svima vama koji čitate o našem Marku i razmišljate priključiti se ovoj i drugim natjecateljskim avanturama?
Budi kao Marko.
22.1.2019. U Novskoj još uvijek ima otvorenih mjesta, ali se brzo popunjavaju. Trenutno je zauzeto oko 50 od dostupnih 200 mjesta za Game Jam, a možete se prijaviti putem forme na stranicama. Studenti i nezaposlene osobe koji se okušaju na Game Jamu dobijaju besplatnu edukaciju o Unityu ili Blenderu u trajanju od 6 mjeseci.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mario Čelan
22. 01. 2019. u 3:09 pm
Samo jedan mali ispravak u Novskoj se još možete prijaviti, jer mjesta ima još zakupili smo cijelu dviranu srednje škole i trenutnobimamo 64 prijavljena developera. Tako da ako želite doći još stignete.