Jedni žele zaraditi, drugi raditi - kako povezati interese ugostitelja i digitalnih nomada? Saznali smo u razgovoru s njima.
Živimo u doba pojave fleksibilnog radnog vremena i rada na udaljenost pa priče o freelancerima i digitalnim nomadima postaju tema ne samo uskih krugova, već različitih područja i industrija u kojima se pojavljuju. Danas vidimo sve više ljudi kako rade u coworking prostorima, kafićima, parkovima… Nevezani za radno mjesto, mlađe će generacije također tražiti mjesta gdje mogu obaviti svoj dio posla, u okruženju koje je nešto ležernije od ureda, a opet nije pretiho kao knjižnica. Kada završi radni dan pak, tražit će možda nešto više od cjenika pića pa će vas pitati za WiFi lozinku, televizijske pakete koje imate ili događaje koje planirate.
Manji ugostiteljski obrti u novom digitalnom dobu imaju priliku postati mjesto koje nudi mnogo više od hrane i pića. Potaknuti tim promjenama za novu sezonu Prve smjene, u suradnji s A1, pripremili smo serijal o Digitalnim kafićima, a koji će nas odvesti na put istraživanja što znači biti 2.0 kafić. Više o pojedinim temama saznat ćete u narednim epizodama, a kroz koje će vas voditi Ivan Brezak Brkan, uz sugovornike kao što su vlasnici poznatih zagrebačkih kafića, pubova i barova.
Tražite kafić za rad? Pripazite na …
Nisu svi digitalni nomadi putoholičari koji obilaze svijet. Većina njih samo želi pristupačno i udobno mjesto gdje mogu raditi. Nekima to znači stol kod kuće, a nekima nešto na otvorenom. Kad su u pitanju ležernija mjesta van našeg doma, upravo su se svojom atmosferom i uređenjem određeni kafići profilirali kao ugodne i (relativno) mirne lokacije pogodne za rad. I Ivan Brezak Brkan je povremeno radio i snimao u Kavanturi, jednom od primjera takvih kafića u Zagrebu.
U prvoj epizodi Digitalnih kafića Ivan će vam otkriti što digitalni nomadi i ugostitelji misle jedni o drugima. Dobro, ne baš što misle, ali kako zajedno funkcioniraju i što bi im pomoglo da još bolje funkcioniraju ubuduće. Tu su i savjeti za sve one ugostitelje koji još nisu privukli freelancere – kako to mogu postići, a za digitalne nomade – kako zadržati dobru volju ugostitelja u čijem kafiću rade. Upravo zato smo se obratili vlasniku Express bara, Ivanu Leki i digitalnom nomadu, Tomislavu Pancirovu – ne bi li kroz njihove odlične uvide učili i digitalci i ugostitelji.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.