
Juvo – Home Friend se u Seattleu bori za 50.000 dolara i pomoć roditeljima djece s autizmom
Jučer je u u Microsoftovom kampusu u Redmondu svoj projekt pred sucima natjecanja Imagine Cup predstavio hrvatski tim Home Guardians. Riječ je o projektu Juvo - Home Friend koji je pobijedio na nacionalnoj inačici natjecanja i, unatoč žestokoj konkurenciji, ušao u globalno finale, točnije u dio kupa koje se bavi rješavanjem problema u zajednici. Njegovu borbu za 50.000 dolara Netokracija prati s lica mjesta.
Juvo je, ne “džuvo”, objasnio mi je odmah na početku intervjua nakon održane prezentacije i razgovora sa žirijem (koji je i “krivac” za moje prvo pitanje) Matija Srbić, student Fakulteta elektrotehnike i računarstva, koji je s Marijom Cestarić, studenticom na Muzičkoj akademiji, osnovao tim Home Guardians. Naime, juvo na latinskom znači “pomagati, čuvati, štititi”, upravo sve ono što Juvo – Home Friend i želi postići: brinuti se za sigurnost ukućana, a kao prva skupina odabrana su djeca, posebice ona s autizmom, odnosno njihovi roditelji.
Zašto djeca s autizmom?
Naime, među desetak članova tima koji rade na Juvu nalazi se i jedna majka djeteta koje pokazuje simptome autizma čije su povratne informacije neprocjenjive i uz pomoć čije se priče problematika, a time i njeno rješenje, približilo sucima u Seattleu. Naime, Juvo koristi senzore koji prikupljaju informacije o kretanju djeteta, nakon čega sustav obavještava roditelja putem aplikacije da se dijete približilo manje sigurnim dijelovima u kućanstvu – kuhinji, balkonu, rubu stuba – kako bi mogao brzo reagirati.

Inspiracija je došla od prošlogodišnje reklame prikazane tijekom Super Bowla, Make Safe Happen, koja je izazvala brojne reakcije jer je na poprilično dramatičan način, usred jednog od najzabavnijih događaja na svijetu, ukazala na činjenicu da su nesreće unutar kućanstva najčešći uzrok smrti djece. Inicijativa tvrdi da svake godine milijuni djece budu ozlijeđeni u svom domu, a tisuće njih umre. U takvim su slučajevima nerijetko presudne sekunde, a Juvo želi smanjiti broj takvih nesreća uz bolje praćenje što se u domu događa.
Svako se dijete može naći u opasnosti, ali istraživanja pokazuju da su djeca s autizmom sklonija nesrećama u domu, a pojedina imaju i tendenciju pobjeći iz sigurnog okruženja. Tim smatra da bi postavljanje senzora na ključna mjesta u domu, koji bi javljali roditelju da se dijete približava tim područjima, na što roditelj može reagirati, povećali sigurnost djeteta i smanjili zabrinutost roditelja.
Oprezno po skliskom terenu
Čak i plišana maskota projekta, Juvo, mogao bi dobiti konkretniju primjenu – zvukovnim bi upozorenjem mogao odvratiti pozornost djeteta, a čak i nekoliko sekundi moglo bi biti presudno za bolju reakciju. No, tim je, usprkos svemu, svjestan da se upušta u sklisko područje te da se mnoge nesreće ipak neće spriječiti, ali svakako smatraju da ih mogu smanjiti. Kako kaže Matija:
Primjerice, Volvo se prezentira kao najsigurniji auto. No, u komunikaciji nikad ne govore da će spasiti živote, ali će napraviti sve što mogu da bi povećali sigurnost putnika. Nesreće su nepredvidive, ali želimo pomoći roditeljima da budu više svjesni opasnosti i – kad se dijete zaputi u smjeru u kojemu ne bi trebalo – da mogu brže reagirati.
Od finala Software Startup akademije do finala Imagine Cupa

Primjena Juva ima, dakako, više – za kućne ljubimce, za praćenje starijih osoba ili onih s raznim stanjima koje ih mogu dovesti u opasnost, poput Alzheimerove bolesti. No, nakon finala u Software Startup Akademiji, koju smo pratili u sklopu WinDaysa u Poreču, tim je shvatio da moraju suziti početnu ciljanu skupinu, a upravo je i taj događaj bio okidač da se prijave na Imagine Cup, na što ih je potakla Nina Šindija, voditeljica projekata za startup zajednicu u Microsoftu.
Kako kaže, na Imagine Cupu se, osim inovativnosti, studente potiče i na pomaganje zajednici, a upravo su takvi hrvatski projekti do sada dobro prolazili na natjecanju – 2013. je nagradu Dreamspark Learning osvojio još jedan projekt namijenjen autističnoj djeci, AuThink, a 2011., osim pobjede na Imagine Cupu, projekt koji pomaže djeci oboljeloj od cerebralne paralize, Kidnect, kasnije preimenovan u PeThe, dobio je i stipendiju Billa Gatesa. Nina objašnjava zašto smatra da i Juvo ima šanse za nagradu:
Kad sam vidjela prezentaciju Juva na Software Startup Akademiji, shvatila sam da ovaj tim može nastaviti uspješan niz koji su već napravili hrvatski projekti na Imagine Cupu, stoga sam ih potaknula na prijavu. Imaju šansu za pobjedu jer imaju dobar proizvod, dobro su se pripremili za prezentaciju, razradili poslovni plan i financijski aspekt, a sve prati i snažna priča.
Uz dva programa inkubacije do prototipa i pravog poslovnog plana
Matija i Marija priznaju da prolazak u finale nisu očekivali, stoga su se njime ugodno iznenadili, a uskoro će doznati prolaze li i dalje – bliže novčanoj nagradi, a time i ostvarenju projekta u čijem stvaranju uživaju jer smatraju da može donijeti stvarnu promjenu svijetu. No, bez obzira na rezultat natjecanja, nakon povratka u Hrvatsku čeka ih još dosta posla, s obzirom na fazu razvoja u kojoj se projekt nalazi, i u tehničkom i u poslovnom smislu. Trenutno prolaze inkubaciju za obje strane priče – na FER-u pohađaju inkubatorski program SPOCK, nužan za poslovni razvoj, a zahvaljujući sudjelovanju u hackathonu Brave New World, inkubiraju se u HUB 385, gdje rade na daljnjem razvoju prototipa. No, ne kriju zadovoljstvo sudjelovanjem u finalu Microsoftovog studentskog natjecanja. Kako Marija kaže:
Atmosfera je poticajna, ljudi oko nas su entuzijastični, žele saznati što kreiramo, cijene ono što radimo… Sav naš trud postaje nagrađen, što možda u nekim drugim područjima, izvan svijeta startupa, ne bi bio slučaj.

A hoće li dobiti poticaj u vidu prolaska u top tri projekta na najvećem Microsoftovom studentskom natjecanju? Doznat ćemo već danas u Redmondu!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.