Koliko puta ste promatrajući različite rasprave i obavijesti u svojoj tvrtki pomislili: Zašto se ovo nije moglo reći ranije, direktno, anonimno, jasnije, kasnije... zanimljivije?
Ti: “Gdje ste to slali?
Kolega: “Pa na mail.”
Ti: “Pretražujem sad i ne vidim ništa :(”
Kolega: “Ajoj, srry, mislim da je ipak bio Slack, negdje početkom tjedna smo to podijelili”
Ti: “Gdje na Slacku, ne mogu ništa naći…”
Kolega: “Trebalo bi biti na glavnom kanalu!
Ti: “OK!”
Kolega: “A možda je bilo na WhastAppu… ? Provjeri :/ ”
Ti: “….. . . . …..”
I tako se u 2021. nastavljamo igrati gluhog telefona kao da komuniciramo s golubovima pismonošama umjesto digitalnim alatima. Informacije se gube, timska “cimanja” ne vidimo na vrijeme, obavijesti na razini tvrtke – ignoriramo…
Problemi su očiti. Pogotovo u vrijeme kada vas mnogo radi ili potpuno na daljinu ili hibridno. Sve to postaje još veći košmar kad su u igri veći timovi ili ako radite na različitim lokacijama, u odvojenim odjelima ili ako komunicirate s inozemnim podružnicama, klijentima…
Nekada se (a u velikim tvrtkama još uvijek) to rješavalo intranetom. Softverom za internu komunikaciju koji bi objedinjavao funkcionalnosti obavijesne stranice, repozitorija za dokumente, chata i podrške za zaposlenike – ovisno koliko bi se tome ambiciozno pristupilo. Svašta se guralo u te demodirane softvere koji se najčešće slabo održavaju, kao da su zarobljeni u vremenu Windows XP-a.
A nije tajna da se intranetima pristupa potpuno zanemarujući korisničko, odnosno vaše iskustvo! Žao mi je ako ste još u (ne)prilici i morate koristiti jedan od takvih: čitati one tragične poruke dana, slati mailove iz trećeg puta, pokrenuti preuzimanja da bi ona neobjašnjivo blokirala na 80%… Tko se može natjerati pročitati obavijesti kad vidite one preloše stock fotke!
Stoga nije čudno, kad vam jednog dana kolega dođe i pita “pa kako nisam znao za to”, da mu kažete kako se čujete s drugim kolegama na WhatsAppu ili Facebooku… “jer vam je zgodnije”.
A je li zgodnije?

Mislim da s razlogom danas imamo nekolicine alata poput Jirae, Asane, Basecampa ili Zohoa kako bi organizirali timove, projekte i klijente. Komunikacija unutar tvrtke zahtijeva jednaku pažnju. Ako ne i veću, upravo zato što o njoj ovisi sve prethodno za što već imamo alate koji nam olakšavaju rad.
Jer, ako ne znam najosnovniju informaciju – je li mi kolega iz drugog odjela danas u uredu, a s kojim planiram riješiti neki problem koji me muči – gubim vrijeme ne samo ja, gubi se vrijeme i na projektu… Ako sam primijetila da već danima nitko nije maknuo radne materijale iz sobe za sastanke, zašto ne bih to mogla javiti anonimno i direktno recepciji?
Žele se uvesti neke promjene kad su u pitanju sastanci – skratiti ih, bolje ih organizirati, neke čak ukinuti – zašto ne bismo saznali što svi mislimo o tome putem ankete?
Postoji toliko bitnih detalja u našoj svakodnevnoj radnoj komunikaciji kojih nismo ni svjesni, a još manje koliko nam vremena i snage odlazi na njih. Praćenje istih, odgovaranje, bilježenje…
Što biste vi htjeli u aplikaciji za informiranje unutar tvrtke?
Drago mi je zato što smo na Netokraciji imali priliku pratiti službeni izlazak Jenza, svojevrsne intranet aplikacije koju Q agency razvija sa svim tim iskustvima na umu.
Aplikacija objedinjuje značajke svih alata koje svakodnevno koristimo: emailove, događaje, kontakte, kalendar, ankete, a zgodno zamjenjuje i službeni Instagram i Slack kanale. Srećom, sve to izgleda puno više nalik na društvenu mrežu, nego na oldschool intranet.
Takvih alata, sa značajkama poput anonimnog feedbacka, profila, anketa i događaja ima na tržištu, no nijedna aplikacija ne pokriva sve potrebno u cijelosti, što je hrvatskom Jenzu velika prednost. Već su onboardali prve klijente poput Deloittea u Hrvatskoj, a plan im je kroz feedback tih klijenata dodatno ispolirati funkcionalnosti aplikacije i proširiti se kako na domaćem tako i na stranom tržištu.
Možda uskoro i vaša tvrtka poželi isprobati funkcionalnosti Jenza, a kako biste saznali i što vam točno treba iz Jenza su pripremili kratku anketu za što će vam trebati manje od 2 minute da je ispunite.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.