Ivan Kovačević: Kakve marketingaše treba hrvatska tehnološka industrija?

Ivan Kovačević: Kakve marketingaše treba hrvatska tehnološka industrija?

Kako se zaposliti kao marketinški profesionalac u tehnološkoj tvrtki - i što one zapravo traže? Ako ste pak osnovali svoju IT tvrtku, što možete i morate očekivati od kolega iz marketinga? Obje strane otkrivamo sa Sofa Scoreovim Ivanom Kovačevićem.

U doba krize dobar marketing nikad nije bio potrebniji. Neki će reći prodaja (i to je istina), ali ako želite nešto prodati – pa bili i tehnološka tvrtka čiji proizvod ili uslugu većina želi – dobar marketing će vam značajno olakšati put.

Nažalost, mnoge hrvatske tehnološke tvrtke nisu dosad uspješno zapošljavale marketinške profesionalce i postoji pravi jaz između osnivača takvih tvrtki i marketinških profesionalaca. Često ne postoji povjerenje, budžet…

Marketinško pojačanje dolazi u obliku Ivana Kovačevića kao novog direktora marketinga Mario Poje

Srećom, nije situacija ista kod svih, tako da smo u ovoj epizodi Netokracija Podcasta ugostili Ivana Kovačevića koji se nakon godina u korporativnom i agencijskom marketingu među ostalim pridružio uspješnoj tehnološkoj tvrtki Sofa Score kao direktor marketinga. S Ivanom razgovaramo o tome:

  • Zašto se od marketingaša u tehnološkoj tvrtki očekuje da znaju sve, od društvenih mreža do organizacije događaja?
  • Trebaju li tehnološke tvrtke u početku marketinške operativce ili stratege?
  • Kako kao marketingaš dobiti povjerenje osnivača prema marketingu?
  • Koje resurse treba marketing da bi bio uspješan u tehnološkoj tvrtki?
  • Glavne razlike između marketinga u tradicionalnim i tehnološkim tvrtkama?
  • Kako se zaposliti kao marketingaš u tehnološkoj tvrtki?
  • Kako kao osnivač ili direktor tehnološke tvrtke zaposliti dobrog marketingaša?
  • Zašto na kraju upravo “brend” tj. fokus na emocionalne vrijednosti, u marketingu pobjeđuje?

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Slušajte nas i dalje putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta te Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Izvještaj

Digitalizacija javnih usluga nam je ispod, a digitalizacija poslovanja iznad prosjeka!

Prilično smo digitalno pismeni, dobro smo pokriveni optičkom mrežom, ali nam nedostaje ICT stručnjaka i imamo veoma slabu digitalizaciju javnih usluga. Što nas kao takve čeka na putu ostvarivanja europske "Digitalne dekade"?

Startupi

MVT Solutions u Emiratima: Trebali su njihova IoT znanja na 3 mjeseca, ostali su 3 godine!

Svojom tehnologijom opamećivali su bicikle, respiratore, plinare, ribogojilišta... A sve je krenulo od jednog bloga. Pridružite nam se na vrtuljku razvoja proizvoda kroz koji je prošao hrvatski MVT Solutions.

Sponzorirano

Ars Futurin Along želi postati “one-stop shop” za sve što je potrebno u upravljanju zaposlenicima

Od internog alata do zasebnog digitalnog proizvoda. Često tako krenu produktne priče, ali ne završe sve uspješno. Ars Futurin Along, nakon dvije godine razvoja i testiranja, već je pokazao komparativne prednosti svog alata, ali sad slijedi najteži dio - osvajanje klijenata i nadogradnje.

Netokracija Podcast

Zašto je ovogodišnji Infobip Shift bio za nas najgori, ali i najbolji?

Infobip Shift za nas nije počeo idealno, ali je završio savršeno. Otkrili smo više o umjetnoj inteligenciji i developerskoj produktivnosti te snimili ispovijesti 6 startupa o izazovima, atmosferi među VC-jevima i planovima za iduću godinu.

Kolumna

16 lekcija koje sam kao suvlasnik digitalne agencije naučio o poslovanju u SAD-u

Pet godina redovito posjećujem SAD, ne bih li upoznao zemlju i proširio poslovanje naše agencije na to tržište. Puno se toga razlikuje od Hrvatske i Europe općenito, a u ovom tekstu dijelim najvažnije lekcije. 

Prikaz

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.