
Stari osnivač, novi osnivač: Kako na pametnom telefonu živi i radi Netokracijin Ivan Brezak Brkan
Biti osnivač nije nimalo lak zadatak! Mnogo toga se radi u hodu, a balans između poslovnog i privatnog je... često nepostojeći. Kako uspijevaju nositi se s obvezama, žongliranjem poslovnog i privatnog, kako se opuštaju od svega te kako im pametni uređaji u tome pomažu, za ovaj serijal su nam ispričali iskusni founder, Ivan Brezak Brkan i mlada nada Albert Gajšak. Serijal počinjemo s Ivanom:
Ako čitate ovaj tekst, a ne znate Ivana, možda ste ovdje prvi puta. Ako je to slučaj – dobrodošli! Ivan je Netokraciju pokrenuo prije više od 12 godina, a iako danas ne piše toliko često kao prije, i dalje je kritična karika u lancu koji pokreće ove stranice. Osim po Netokraciji, Ivan je poznat i kao govornik, savjetnik i, po novome – otac malog Adriana zbog kojeg sve više svog posla Ivan obavlja u trku, na mobitelu, prije spavanja, rano ujutro – kada god stigne.
Kada ujutro uzmeš mobitel u ruke, što prvo otvaraš?
Twitter, gdje imam organizirano tematske liste poput Dev Twitter, Web 3 i Geopolitika – posebno zbog Ukrajine. Da, znam, tako sam zabavan. Kako imam jednogodišnjeg sina kojeg uzimam u ruke kad se ujutro probudi i prije mobitela, prvi koraci su presvlačenje, hranjenje i igranje s njim. Kako bi došao k sebi onda uz kavu stavim jednu slušalicu u uho i pustim drugu ključnu aplikaciju – Pocket Casts – kako bi poslušao neki od jutarnjih podcastova. Radi se prvenstveno o podcastovima opuštenih naratora ili voditelja poput Seth Godinovog Akimba ili Daily Stoic Ryana Holidaya.
Dobro, a prije spavanja?
Twitter i YouTube, češće YouTube, što sam svjestan da nije dobra navika. Generalno zadnjih godina gledam jako malo serija, filmova i televizije, a puno više YouTube video eseja, komičara i analiza. Cilj mi je u sljedećih godinu dana početi više čitati prije spavanja na Kindleu, ali zbog umora i bebana sam si to često opravdavao da nemam snage čitati. Navodno pomaže ako ujutro si posvetiš samo 5 minuta čitanju pa imaš osjećaj da si krenuo. Probam pa javim!

Koja je najveća zabluda oko vođenja firme koju ljudi imaju, a teško ih je razuvjeriti?
Da najbolje znaju voditi svoju tvrtku ili ključne dijelove svog poslovanja, zabluda koju sam osjetio na vlastitoj koži. Zbog velikog uvjerenja (sjetimo se “reality distortion field” Stevea Jobsa) u sebe i što radite, posljedično morate koliko god bili skromni ili samouvjereni vjerovati da vi znate najbolje, jer inače ne biste preživjeli prve godine teškog rada, ali i sumnje okoline i tržišta. Dugoročno je ovo pogubno, jer onda kasno delegirate i kasno nalazite ljude koji mogu bolje od vas raditi ključne segmente itd.
Davno sam još pročitao da svaka tvrtka naslijedi najbolje vrline i najgore mane svojih osnivača, i to je istina. Upravo zbog toga je dobro imati partnere – možda ne poslovne – ali svakako u obliku tima – koji vas nadopunjuju. Osobno sam temeljem rezultata i feedbacka dobar u kreativi i prodaji, ali administracija i operativna točnost su mi mane i jedini način kako sam to riješio je da se time ne bavim, nego imam poslovne partnere – Miju i Tenu – koji su u tome puno bolji.
Koja dva podcasta bi svakome preporučio?
U Pocket Castu ih imam preko 300, ali vjerojatno slušam 15-ak redovito kroz sistem filtera koje kategoriziram po segmentu dana (za buđenje, opuštanje…) i tematikama. Istaknuti 2 je teško, ali ako baš moram svakako Bankless za one koje zanima web3 kako bi ušli u tematiku te Masters of Scale od osnivača LinkedIna i investitora Reida Hoffmana o brzom skaliranju tehnoloških tvrtki, koji uključuje intervjue s itekako poznatim i priznatim licima tehnološke industrije. Naravno, 3. koji neću spomenuti, a morate poslušati bar jednom je Netokracija Podcast.

Kada si pokretao poslovanje, gdje si pronalazio informacije o tome kako postaviti tvrtku “na noge”?
Administrativno i tehnički od oca koji je ekonomist (npr. kako napraviti R1 račun), a strateški od američkih blogera koji su pisali o startupima, freelance radu, prodaji. Mislim da je jedan od razloga zašto je Netokracija jedan od najuspješnijih hrvatskih nezavisnih medija upravo to što smo uvijek radili po poslovnoj filozofiji koja je daleko od onoga što primjenjuju drugi mediji, a puno bliža tehnološkoj industriji. Naša prodaja i produkcija bliži su filozofiji tvrtki poput Infinuma ili Photomatha, nego tradicionalnim ili čak digitalnim medijima. Popili smo sokić “Silicijske doline” (drinking the koolaid) i u dosta aspekata nam se to isplatilo.
Koje aplikacije koristiš za organizaciju? Task liste, bilješke i slično?
Navike su mi se tu mijenjale tijekom godina. Koristim GTD (Getting Things Done) i Bullet Journal tehnike prilagođene svom ritmu, trenutno u maloj bilježnici za zadatke, a što se tiče organizacije, radi se prvenstveno o referentnim materijalima, bilješkama i pisanju članaka ili drugih materijala. Za bilješke tu dominira Notion koji smo spominjali na Netokracija Podcastu, za pisanje Ulysses, dok za kreativnu organizaciju Milanote u kojem držim ideje za članke, koncepte projekata.
Daj nam preporuku za neke aplikacije koje ne koristi puno ljudi, a tebi pomažu – privatno i poslovno!
Milanote, radi se o whiteboard aplikaciji, ali s organiziranim elementima poput mapa. Daleko najkorisnija aplikacija za vizualni pregled projekata ili kreativni idea dump bilo na mobitelu ili računalu.
Bez kojih aplikacija ne možeš – a da nisu messengeri, bankarstvo i pozivi?
Widget i aplikacija koja mi na prvom ekranu mobitela prikazuju rođendane, jer ih zaista loše pamtim i naučio sam se da ako želim imati na umu rođendane važnih mi bliskih osoba, trebam dedicirani podsjetnik.
Šalješ li glasovne poruke ili si više čovjek od tipkanja ili “pravih” poziva?
Iako sam dugo vremena planirao napisati članak zašto su glasovne poruke sranje (nisu pretražive npr.), šaljem ih kad je frka i nemam drugog izbora. Ipak sam osoba od tipkanja, jer mislim da se tako mogu najbolje izraziti.

Koliko koristiš “health” opcije pametnog telefona ili sata?
Premalo.
Smatraš li se zaljubljenikom u mobitele – pratiš li novosti i slično?
Pratim, ali svakako manje nego u osnovnoj školi kad su mobiteli (ne pametni, nego glupi) tek došli pa smo frend Hrvoje i ja prelistavali Moby i Mobil gledajući koji high end Sony ili Ericsson (prije nego što su postali Sony Ericsson) bismo kupili. Iako puno više pratim startupe i scaleupe, tržište mobitela konkretno pratim preko kanala: Linus Tech Tips, ShortCircuit i MKBHD.
Koje su posljednje 3 fotke koje si ufotkao mobitelom?
Adrian kako spava. Adrian kako jede. Adrian kako se smije. I doručak u Korici koji sam kao i Adriana (što neću podijeliti na Netokraciji!) uslikao sa Xiaomi 12 Pro koji je sliku još malo optimizirao svojim AI algoritmom:

Kod kupnje mobitela kod čega bi napravio kompromis da moraš?
Kod kvalitete zvučnika. Slušalice su mi dovoljne.
Misliš li da ti mobitel pomaže ili odmaže u poslu?
Pomaže, svakako sad kad imam dijete i imam još manje vremena sjesti za računalo. Iznenađujuće je koliko posla (posebno pisanja i emailova) zaista možete riješiti na mobitelu.
Mobitel s maskom ili bez nje?
S maskom, i kaljenim staklom.
Kako kao poduzetnik i novi tata balansiraš poslovno i privatno?
Istina, imam godinu dana star model, zasad ga neću vratiti. Na žalost, balans je nepostojeći, radi se više o kreativnom kaosu u kojem je Adrian prioritet i svemir se vrti oko njega. Jedini način da u tome preživim je beskrupulozno prioritizirati što je bitno i raditi onih 20% koji daju 80% rezultata te više nego ikada odbijati nove (ne)prilike, nešto na što zaista nisam naučen.
I Ivan i Albert u ovom serijalu koriste uređaje iz Xiaomijeva nove serije 12 Pro, predstavljene u ožujku, a dostupni su za prednarudžbu uz promotivni period od 01. do 10. travnja.
Uz Xiaomi 12 Pro i Xiaomi 12 u promotivnom periodu dolaze Xiaomi S1 Watch Active koji sam košta 1399 kuna, a uz Xiaomi 12X stižu i Xiaomi Buds 3 koje inače koštaju nešto manje od 800 kuna. Više informacija o ponudi možete naći na službenim Xiaomi stranicama!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.