
Notion, Remarkable ili Evernote? Što vi koristite za zapisivanje bilješki u 2021.?
Zapisujete li si bilješke u Notion ili Milanote, na iPadu ili u Remarkable, na papir ili digitalno? Vrijeme je da vidimo koji su sve alati za bilješke - koji nam mogu olakšati (poslovni) život - trenutno vrijedni isprobavanja.
Ne znam znate li, ali tržište alata za bilješke se ponovno zahuktalo nakon što je Microsoft prošli tjedan objavio Loop, alat koji je kopija trenutno popularnog Notiona za korisnike Microsoft Officea. Za Notion ste vjerojatno čuli, kao i za niz drugih alata poput Remarkable tableta, Readwisea i drugih koji spominjemo u ovoj epizodi podcasta posvećenog isključivo alatima za bilješke.
Osim alata – i metodologije za miran um
Ok, možda ne isključivo alatima…
“Um kao voda” vjerojatno je najpoznatiji citat iz Getting Things Done Davida Allena, knjige koja je predstavila metodologiju koju mnogi – pa tako i ja – koriste za poboljšanje svoje produktivnosti. Da ne idemo u detalje, radi se o konceptu da umjesto da pamtimo – sve bilježimo, jer ćemo onda biti mirni da to negdje imamo zapisano.
U IT-ju, ali i mnogim drugim industrijama svakodnevno generiramo jako puno bilješki, bilo sa sastanaka ili naših kreativnih ideja. Upravo zato u ovoj epizodi prolazimo kako alate, tako i metodologije koje nam mogu pomoći s bilješkama:
- Notion za bilješke, ali i web stranice.
- Nekad su tablice dovoljne pa i bolje od alata.
- Airr za audio bilješke s podcastova.
- Momentum za svakodnevne zadatke.
- GTD metodologija “inboxa”, da ne pamtimo što ne trebamo.
- Alati za stvaranje baza znanja Remnote i Roam.
- Pametne bilježnice, od Rocketbooka do Remarkablea – ali i hrvatskog SmartLinesa.
- Naši productivity grijesi!
U epizodi smo kao iskusnu profesionalnu korisnicu Notiona ugostili Sanju Veletanlić, voditeljicu Go2human huba koji spaja tvrtke i virtualne asistente.
Slušajte Netokracijin podcast i dalje putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode.
Hvala Podcast Studiju što nas je ugostio!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Griša Ćurin
21. 11. 2021. u 9:58 am
Dalo bi se puno o ovome pisati, zato ukratko:
Naučio sam dvije stvari, prva da se pomoću Notiona može izraditi web stranica, i druga da postoji “pametni” papir ili “glupi” tablet na kojem se mogu pisati bilješke i kasnije s njima svašta raditi. Ova druga je na tragu pokušaja da mobitel postane jedina pametna alatka za osobnu upotrebu. Naime, Android ima malu aplikaciju Notes u kojoj vodim bilješke (meme) od trajnijeg značaja, a ima i opciju crtanja (pisanja). Na žalost, to je moguće samo noktom, ako si vješt može i nožnim, jer “olovke” za pisanje na Samsung mobitelu nigdje nema za kupiti. Svašta za mobitel možeš kupiti osim zamjene za nokat i futrole koja bi je pridržala skupa s mobitelom. Ovo je ujedno i poziv u pomoć o toj temi.
Za dnevne to do liste koristim papir, a njega bi ta olovka eliminirala.
Razmjena iskustava je svakako dobro došla, uvijek doznaš nešto novo, pored svih specijaliziranih stranica i newslettera kojim te šopaju na dnevnoj bazi.
Hvala ekipi, pozdrav!