IT Serbia Podcast: Nova emisija namejnena programerima

IT Serbia Podcast: Nova edukativna emisija namenjena programerima i entuzijastima

Iako radio emisije danas nisu toliko popularne među mlađom publikom, veliki broj njih okrenuo se raznim podcastovima koji nikada nisu bili dostupniji zahvaljujući velikom broju pametnih uređaja. Sa idejom da edukuju te informišu domaću i regionalnu programersku zajednicu putem jednog ovakvog medija, dvojica programera iz Beograda i sami su pokrenuli podcast.

it_podcast_ftd

Po imenu IT Serbia Podcast, u pitanju je jednočasovna emisija koja izlazi dva puta mesečno, a koja za cilj ima da edukuje, savetuje, te skrene pažnju na bitne probleme domaće IT zajednice. Ovaj svojevrsni projekat pokrenuli su Tihomir Opačić i Miloš Đekić, dvojica dugogodišnjih programera koji su uvideli da ne postoji dovoljan broj medija koji pokrivaju opšte informacione tehnologije – na štetu domaće programerske zajednice koja je prosto “gladna” znanja.

Sredinom 2014. godine Tihomir i Miloš uvideli su da postoji ogroman problem protoka informacija koje jednostavno nisu stizale do zajednice. Rešeni da urade nešto po tom pitanju oni su kreirali prvi podcast ovakvog tipa u Srbiji, ali i regionu. Želja jeste da se edukuje domaća programerska zajednica u jednom novom i zanimljivom formatu, kao i da se skrene pažnja na neke od problema koji potresaju zajednicu.

Podcast sve popularniji

Iako u regionu mali broj ljudi kreira podcastove, solidan broj njih zapravo konzumira sadržaj putem jednog ovakvog medija. Podcast je svakako budućnost, a Tihomir i Miloš kažu da su se odlučili za emisiju ovakvog tipa zato što su i sami konzumenti podcastova različitih autora:

Podcast se pokazao kao izuzetno dobra forma za zauzete ljude koji ne mogu da priušte sebi da gledaju TV i slušaju radio emisije koje se uvek emituju u određeno (radno) vreme. Podcast je kao jedna emisija koju možeš da slušaš kad hoćeš, u prekidima, sa različitih uređaja i platformi, a možeš i da se uključiš u diskusiju putem društvenih mreža.

podcast_main
Tihomir Opačić i Miloš Đekić, autori emisije IT Podcast Serbia (Foto: promo)

Osnivači pomenute emisije ističu da je sadržaj u ovom trenutku moguće slušati direktno putem web stranice, Soundclouda, iTunes Podcasta i YouTube-a. Njihov plan jeste da snimaju minimum dve epizode mesečno, a nedavno su objavili i treću emisiju gde su kao goste imali Sebastiana Bergmanna i Michelangelo Van Dama – poznate ličnosti iz sveta programiranja koji su u Beogradu boravili kao predavači na PHP T-Day konferenciji.

Momci ističu da iako su fokusirani na IT, njihov sadržaj je namenjen i široj tehnološkoj zajednici među kojima su svakako i entuzijasti. Ipak, emisija nije zamišljena kao kanal koji će prenosti vesti i aktuelnosti sa domaće scene, već kao jedan od alata za edukaciju, savetovanje i glas koji skreće pažnju na bitne probleme domaće IT zajednice.

Za kraj, Tihomir i Miloš dodaju da već sada imaju preko deset interesantnih tema za naredne epizode, te da im je cilj da gosti IT Serbia Podcast emisije budu kako domaći, tako i inostrani IT stručnjaci koji će sa publikom podeliti svoja iskustva i znanja. Više informacija o emisiji dostupno je na zvaničnoj web stranici podcasta.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Goran

    Goran

    02. 12. 2014. u 12:00 pm Odgovori

    Poslušao sam intervju sa Sebastianom Bergmannom i Michelangelom Van Damaom, dobar je. Odličan podcast, zanimljive teme, svaka čast! Samo naprijed!

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Karijere

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Kolumna

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.