Prikupljanje ulaganja u središnjoj i istočnoj Europi

Prikupljanje ulaganja u središnjoj i istočnoj Europi

Slijede dobre vijesti: Ne morate ići u Silicijsku dolinu da bi netko uložio u vas. Čak niti u London i Berlin. Postoji mnoštvo kapitala CEE, samo morate znati gdje ga tražiti. No, evo malo i loših vijesti: Ako znate gdje tražiti, a i dalje ne možete pronaći ulagača, to znači da vaša ideja/startup nisu dovoljno dobri. A ako ne možete prikupiti sredstva u CEE, velike su šanse da to nećete moći postići niti u Londonu ni Berlinu. Bolje je da brzo ugasite projekt i prijeđete na nešto novo.

ulaganja

Izgleda tako lagano na TechCrunchu. Čini se da svi u inozemstvu lako dolaze do investicija. No, prikupiti sredstva u CEE regiji?

Slijede dobre vijesti: Ne morate ići u Silicijsku dolinu da bi netko uložio u vas. Čak niti u London i Berlin. Postoji mnoštvo kapitala CEE, samo morate znati gdje ga tražiti. No, evo malo i loših vijesti: Ako znate gdje tražiti, a i dalje ne možete pronaći ulagača, to znači da vaša ideja/startup nisu dovoljno dobri. A ako ne možete prikupiti sredstva u CEE, velike su šanse da to nećete moći postići niti u Londonu ni Berlinu. Bolje je da brzo ugasite projekt i prijeđete na nešto novo.

Ovo je drugi tekst u mini seriji članaka koji se fokusiraju na ulagački ciklus. Predlažem da pročitate uvodni post, koji općenito objašnjava ulagački ciklus, prije no što nastavite s ovim tekstom koji analizira ciklus kroz prizmu središnje i istočne Europe. Ukoliko izuzmemo nekoliko primjera, koji se spominju radi lakše ilustracije, ovdje nećete pronaći potpunu listu ulagača za svaku fazu ciklusa. Ako želite preporuku ili pristup nekima od imena s liste, koja su relevantna za vašu regiju ili sektor, slobodno se javite.

Ulagački ciklus u CEE

Jedno od najčešćih pitanja povezanih s prikupljanjem ulaganja je – gdje pronaći ulagače. Prisjetimo se grafa ulagačkog ciklusa. Uključio sam prilagođene CEE linije kako bih ilustrirao neke od razlika između te regije i naprednijih tržišta.

CEE investment

Anđeli i FFF: Pretpostavljam da moramo početi s, po mom mišljenju, vrstom investitora koju je najkompliciranije pronaći, barem u CEE regiji. S jedne strane, svatko ima obitelj, prijatelje i budale. Time možemo lako parirati Silicijskoj dolini. No, pretpostavljam kako je u prirodi ovdašnjih poduzetnika da im je pomalo neugodno pitati obitelj i prijatelje za novac (vjerojatno i zbog toga jer mnogi od njih ne mogu ni dati mnogo sredstava). No, što se tiče profesionalnih anđeoskih ulagača, tu se zasigurno ne možemo uspoređivati sa Silicijskom dolinom. Nije riječ o tome da ljudi nemaju dovoljno novca. No, samo su rijetki voljni ulagati u startupe, a još manji broj ima visoku toleranciju za rizik, koja je potrebna u anđeoskim ulaganjima, a koja ovisi isključivo o ljudima i njihovoj viziji. A čak i vizija može promijeniti svoj oblik velik broj puta prije no što je proizvod i kreiran, ako će uopće i biti.

Samim time, moj je savjet da izbjegavate anđele koji traže financijske modele ili poduže poslovne planove. Kako može netko u ovoj fazi tražiti financijske projekcije, ako poduzetnik ne zna ni kako će njegov proizvod izgledati? Pronađite nekoga s kime imate dobru kemiju i kome vjerujete da vam može pružiti iznimno bitne poslovne veze iznimno. Također, ovo može biti jedina okolnost u kojoj se na kockarske navike može gledati kao na pozitivnu stvar.

Primjeri dobrih poslovnih anđela u našoj regiji: Esther Dyson – u listopadu 2011. uložila je u Apiary odmah nakon petnaestominutne prezentacije Jakuba Nesetrila (u toj je fazi proizvod bio sama prezentacija) i kratkog razgovora s njim. Moji regionalni favoriti su i Eduard Mika, Karel Obluk ili Juraj Duris, ali bitno je da svatko tko uloži u lokalnog poduzetnika ne bude gnjavator čim nešto ne pođe po planu.

Teško je pronaći dobrog anđeoskog ulagača u CEE regiji. Akceleratori i inkubatori pružaju jedan od putova prema tome – osim što i sami nude takvu vrstu ulaganja, nude i pristup brojnim mentorima, od kojih su mnogi anđeoski investitori. Akceleratori niču diljem regije – samo u Češkoj imamo, primjerice, StartupYard, Wayru, StartCube ili Node5. Drugi dobar način za identificiranje pametnog novca anđeoskih investitora je guglanje uspješnih poduzetnika iz polja u kojemu vaš startup posluje i pristupanje prema njima (upoznavanje od nekoga iz vaše mreže znači puno više nego puki poziv, ali čak je i to vrijedno truda). Ne zaboravite koristiti online izvore kao što su AngelList ili Seed-DB.

Seed Fondovi: Trava postaje sve zelenija kad se mičemo iz iznimno rane faze, koja je puna rizika. Pretpostavljam da su za većinu nas CEE ulagači i dalje pomalo kukavički nastrojeni. Postoji velika količina seed novca dostupnog u našoj regiji, između ostalog, zahvaljujući dubokim džepovima Europske unije.

Ako gledamo samo u središnju Europu, nemamo mnogo seed fondova s privatnim institucionalnim ulagačima. Postoje strani fondovi, koji su vrlo aktivni u tom dijelu Europe, uključujući Point 9 Capital ili seed fond Index Venturesa. Credo Ventures također ima dio sredstava namijenjen seed ulaganjima, tako da se sada i tvrtke u fazi prije proizvoda mogu pristupiti više od 30 naših investitora, koji uključuju Avast ili AVG Technologies te našim upraviteljima fonda.

Kao što je spomenuto u prethodnom tekstu, vjerujem da je ključni kriterij (osim uvijek prisutne i iznimno važne kemije) za odabir seed ulagača spoznaja da upravo on može donijeti najveću vrijednost vašem proizvodu, omogućiti zapošljavanje iznimno bitnih osoba s tehničkim znanjem te otvoriti vrata prvim probnim korisnicima. To su ključni problemi s kojima se startup suočava u seed fazi.

Venture Capital: Ona zelena trava možda bude obogaćena i cvjetićima ako startup uspije osigurati prve korisnike koji plaćaju (Credo definira prve takve korisnike kao činjenicu da startup ima oko 10.000 dolara mjesečnog prihoda). Postoji nekolicina fondova, bilo da su prisutni u CEE regiji ili tu operiraju putem ureda, a smješteni su vani, koji omogućuju ulaganja iz Serije A.

Prilikom Serije A, B i daljnjih ulaganja, najvažnije je skalirati poslovni model i povećavati prihod. Samim time, odaberite ulagača koji, po vašem mišljenju, može otvoriti vrata korisnicima i pomoći pri pojačavanju prodajne sile. Jedan savjet pri strukturiranu VC ulaganja: Nemojte se bojati pozvati više investitora da budu suinvestitori u rundi, posebice ako svaki može doprinijeti jedinstvenim vještinama. Dva do tri su prihvatljiv broj, ali ukoliko imate više od pet velikih ulagača, to može donijeti više štete nego koristi. Tri od Credova četiri ulagača prošle su se godine priključila kao suinvestitori i vrlo smo sretni što su sada s nama.

I VC-evi i seed fondovi aktivni su na internetu, stoga ne bi trebalo biti teško pronaći relevantne igrače. No, ako trebate savjet o točno određenom fondu ili samo povezivanje, samo mi se javite.

Public Markets i Private Equity: Trava je ovdje čak i prerasla. Nekoliko manjih “trgovina” se čak zatvorilo jer je jednostavno bilo previše kapitala na tržištu. Ako dođete do ove faze, ne morate brinuti o pronalasku investicije. Ona će obično sama pronaći vas.

Situacija je ipak malo lošija kod javnih tržišta. Nisam čuo za previše tvrtki koje žele izići na burzu u Pragu, Budimpešti ili negdje drugdje u Mađarskoj. Možda u Varšavi. Čuo sam da nekolicina želi izaći na burzu na NASDAQ-u ili NYSE. Prema mom saznanju, samo je jedna tvrtka iz Češke ili Slovačke to i uspjela – AVG Technologies.

Ovo je moj općeniti pregled ulagačkog ciklusa u startupe u CEE regiji. Nakon pitanja “gdje pronaći ulagača” najčešće slijedi ono o valuaciji i veličini ulaganja. Upravo će se toga dotaknuti moj sljedeći tekst.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Denis

    Denis

    10. 02. 2014. u 7:04 pm Odgovori

    Hvala uvaženom gospodinu na savjetima. Povodom tvrdnje “ako ne prođete u kod CEE fondova vjerojatno nećete ni u svijetu” imam jedno pitanje. Kako to da su 95% poznatih startupa financirali uvijek isti razvikani fondovi, od koji nijedan nije u CEE”. Da li to znači da neki CEE fondovi ne znaju prepoznati dobar startup, jednako kao što ni većina startupa nema dobar proizvod 😉

    Naravno ne mislim na njegov fond već šire

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Novost

800.000 eura investicije za Turneo hrvatskih osnivača koji želi digitalizirati globalno tržište turističkih izleta

Za svoju B2B platformu za distribuciju izleta prikupili su 800.000 eura pre-seed investicije. Kažu da im je navjeća konkurencija olovka i papir, a s njom se bore brzom implementacijom, lakim korištenjem i - umjetnom inteligencijom.

Što ste propustili

Razvoj weba

20 godina WordPressa: Prednosti i mane (zajednice) sustava na kojem počiva skoro 50% weba

Možemo li bolje proslaviti 20 godina WordPressa od detaljne analize u kojoj raspravljamo njegove uspone i padove, prednosti i mane, viziju za budućnost, ali i trenutne goreće probleme u WP ekosustavu...

Analiza

Kako istraživanje korisnika štedi novac i vrijeme

(Iako na prvu zvuči kako predugo traje i previše košta.)

Karijere

Gea Kariž je nova direktorica Mastercarda za Hrvatsku

Mastercard je objavio tri imenovanja u vodstvu kompanije u jugoistočnoj Europi kako bi ojačao prisutnost u regiji i bolje odgovorio na zahtjeve tržišta.

Novost

Infobipov Shift na svojoj prvoj konferenciji u SAD-u okupio gotovo 500 sudionika

Nakon što se probila u sami vrh developerskih konferencija u Europi, konferencija Shift napravila je svoj prvi korak u SAD-u.

Novost

Možemo li predvidjeti poplave? Google proširio mogućnosti Flood Huba i na Hrvatsku

Poplave su jedne od vodećih klimatskih prijetnji sigurnosti i egzistenciji ljudi pa tako nisu zaobišle ni Hrvatsku u kojoj je nastradao velik broj gradova.

Prikaz

BitLucky: Od “ne namjeravam pobjeći, već zaraditi za sebe i klijenta” do prijava MUP-u

Možete li zamisliti kako se budite jedno jutro i otkrijete kako je vaš kripo broker zbog loših odluka potrošio sav novac kojeg je imao. Uključujući i svu štednju koje ste uložili...