Pristigli su rezultati nedavno provedene anketa Jenza, zasebnog digitalnog proizvoda koji razvija Q agency - što su saznali o internoj komunikaciji u hrvatskim tvrtkama?
Službeni izlazak Jenza, ove svojevrsne intranet aplikacije imali smo priliku popratiti prošle godine, a tim iza Jenza, ponukan da sazna potrebe i probleme interne komunikacije, kroz kratku anketu otkrio je zanimljive okolnosti komuniciranja u pandemiji…
Zašto još primarno komuniciramo mailovima, čak i kad radimo remote?
Prvo upečatljivo saznanje je da čak dvije trećine zaposlenika u hrvatskim kompanijama nije zadovoljno internom komunikacijom u tvrtki u kojoj rade. Tek je nešto manje od polovice zadovoljno načinom komunikacije njihove tvrtke sa zaposlenicima u vrijeme pandemije COVID-19.
Problemi možda leže i u tome kako se ta komunikacija odvija i kojim kanalima.
Za više od 70 posto kompanija e-mail je primaran komunikacijski kanal prema zaposlenicima, slijede ga interne aplikacije, a na trećem mjestu su neformalni kanali poput društvenih mreža, grupa na messaging aplikacijama i slično.
Problem je što kad se naviknemo koristiti jedan kanal, koristimo taj isti za komuniciranje svega, a nije svaka informacija nužno primjerena za svaki kanal. Kako je istaknuo Ivan Brezak Brkan u najavi Digitalnog doručka na temu interne komunikacije, jasna, transparentna i višekanalna komunikacija je uvijek bitna kako bi timovi mogli kvalitetno raditi, ali posebno u doba bilo kakve krize kad različiti benefiti poput craft piva ili team buildinga nisu bitni koliko dobro komuniciranje smjera tvrtke.
Komunikacija s timom u krizi: Razmišljajte kao obitelj, ali ne tretirajte zaposlenike kao djecu
Nitko ne želi stare intranete više…
Ipak, trenutno 53,7 posto zaposlenika radi u kompanijama u kojima se ne koristi intranet, koji je bio značajan alat za komuniciranje različitih informacija. Ne čudi zato da je 81,8% ispitanika istaknulo da bi umjesto postojećeg alata za internu komunikaciju radije koristili aplikaciju koja je jednostavna i korisna, ističe Marko Kučić, CEO Jenza.
Ispitanici ističu da im u internoj komunikaciji najviše nedostaju anonimni pretinci prijedloga i žalbi (39,7 %) te pregled vijesti iz kompanije (38,8 %). Kao najvažniji element savršenog intraneta ispitanici su istaknuli aktualnost i korisnost sadržaja (43 %), dok je za njih 25,6 % najvažnija preglednost.
Svi ti podaci mogu se povezati i s dijelom rezultata istraživanja o tome što zaposlenike muči kod trenutnih poslodavaca koje su s Netokracijom pripremile Jelena Jelušić i Kristina Martić iz Hacking HR-a. Naime, većina poslodavaca pada na ispitu organizacije internih procesa u kojima je ključna dobra komunikacija među kolegama te otvorena i dvosmjerna komunikacija s nadređenima.
Rezultati ove ankete pak ohrabrujući su za Jenz tim jer se pokazalo da više od 80 posto zaposlenika želi koristiti aplikaciju za internu komunikaciju pa se nadaju da će to prepoznati i poslodavci.
Kako vi preferirate komunicirati na poslu?
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.