OMGcommerce: Kako na bar kod pomaže da dovršimo kupovinu?

Kako bar kod pomaže kupcima da dovrše kupovinu – putem interneta?

Na OMGcommerceu priliku da publici predstave rješenje za upravljanje matičnim podacima o proizvodima unutar lanca opskrbe imali su i Dalibor Sović iz udruženja GS1 Croatia i Jurica Mikulić iz tvrtke Ingemark.

omg1
Dalibor Sović predstavio je posjetiteljima konferencije OMGcommerce rad GS1 u Hrvatskoj (Foto: Luka Travaš)

SAP, ERP, dobavljači, lager… sve te krupne riječi koje korisnicima nužno ne iskaču u prvi plan kada govorimo o e-commerceu, a koje predstavljaju svojevrsnu “kralježnicu” procesa kojemu je cilj fizički proizvod dopremiti do vašeg praga i na kraju dana u vaše ruke.

Ispred međunarodne neprofitne organizacije GS1 koja razvija globalne standarde i rješenja za identifikaciju i razmjenu informacija o robama i uslugama unutar uslužnog lanca, sudionicima ovogodišnje konferencije OMGcommerce, koja se održala prošloga tjedna, obratio se Dalibor Sović koji se organizaciji priključio 2014. godine, a koji se dulje od desetljeća nalazi u maloprodaji – kako offline, tako i online, budući da je bio jedna od ključnih osoba koja je vodila Konzum Klik.

Nedovoljno informacija – prazna košarica?

Ujedno i najpoznatiji proizvod ove organizacije jest bar kod iliti GTIN (Global Trade Item Number) – standard koji je općeprihvaćen u različitim industrijama, a putem kojeg danas lako možemo pratiti različite proizvode. Samim time, standarde iza kojih stoji GS1 koristi 112 nacionalnih organizacija širom svijeta pri čemu platforma na dnevnom nivou zabilježi 6 milijardi transakcija:

Potrošači su sve više informirani, tu je single-channel, multi-channel i omni-channel marketing. U današnje vrijeme moramo voditi računa koliko su pouzdane informacije kojima baratamo, jesu li su one točne i u kojoj mjeri opisuju proizvode koje pretražujemo – jesu li strukturirane ili ne.

Prema istraživanju iza kojeg stoji GS1 utvrđeno je da je jedan od najvećih problema s kojima se suočavaju kupci prilikom kupovine proizvoda online upravo nedovoljan broj informacija o samom proizvodu, što rezultira sve češće praznom košaricom ili nedovršenom kupovinom.

Problem: Eksplozija atributa

Osvrnuvši se na sve veći broj digitalnih kanala putem kojih korisnici žele saznati informacije o određenom proizvodu, Sović je istaknuo kako za jednu običnu čokoladicu proizvođač mora osigurati 340 različitih atributa (dokumenata) koji će proći kroz 200 pojedinaca prije nego se proizvod nađe na policama. Pa čak i tada dokumentacija može biti nepotpuna, a to sa sobom vuče dodatne probleme koji rezoniraju i na druge sektore.

ingemark
Jurica Mikulić govorio je o rješenju koje je za hrvatske e-commerce prodavače predstavio Ingemark, a u suradnji s GS1 Hrvatska (Foto: Luka Travaš)

Jedan od servisa koji pomaže pri rješavanju upravo ovog problema jest GlobeCat – elektronski katalog iza kojeg stoji GS1 koji u Hrvatskoj u ovom trenutku bilježi više od 37.000 kataloških jedinica, a preko međunarodne mreže distributerima i drugim sektorima u prodajnom lancu dostupno je više od 19 milijuna artikala. Iznimno velika baza, zaključio je Dalibor. Baza koju u Hrvatskoj u ovom trenutku koriste Konzum, P&G, Nestle, INA, Ledo i mnoge druge tvrtke koje posluju na hrvatskom tržištu.

Jedan otvoren sustav – da vlada svima

Kako se GlobeCat zapravo može primijeniti? Ispred tvrtke Ingemark, međunarodnog partnera organizacije GS1, publici se obratio Jurica Mikulić koji je spomenuti sustav već u startu nazvao rješenjem čiji je prvi i osnovni zadatak olakšati distribuciju, pružajući unificirane i pouzdane informacije o proizvodu putem jednostavnog i dobro nam poznatog – bar koda.

Nepostojeća, nepotpuna i nepouzdana informacija o proizvodu predstavlja praznu košaricu.

Ingemarkovo rješenje bazira se na sustavu GS1, a platformu u ovom trenutku koriste korporacije poput Konzuma, Velproa, Adris grupe i mnoge druge. Svi procesi, neovisno o sektoru koji je zadužen za proizvod u određenom procesu (bilo to prodaja, distribucija, marketing ili drugo), locirani su na jednom centralnom mjestu pod imenom PIM (Product Information Management). Budući da nije lako motivirati proizvođača ili distributera da za svaki proizvod unosi sveobuhvatnu dokumentaciju, platforma se nameće kao jednostavno rješenje koje od svakog sektora zahtijeva onu dokumentaciju za koju su oni dužni i odgovorni, a s ciljem popunjavanja baze gdje se mogu naći sve potrebne informacije o spomenutom proizvodu.

Mikulić je zaključio svoje predavanje izjavivši da je njihovo rješenje kroz uspješna partnerstva sada dio globalne GDSN mreže, te da će se Ingemarkov sustav već u narednom periodu naći u implementaciji Konzuma kao prvog hrvatskog klijenta.

grafika_nova

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Digitalni proizvodi

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Tvrtke i poslovanje

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...