
Infobip u Splitu! Novi R&D centar automatizirat će korisničku podršku uz strojno učenje, analize sentimenta i chatbotove
Među sponzorima i predavačima na nedavnoj Shift Split konferenciji i ovaj se put našao Infobip, a ove godine ipak imaju razlog više za to - otvaraju novi ured upravo na splitskim Firulama, a tročlani tim u potrazi je za novim stručnjacima koji će upotpuniti ovaj lokalni centar za istraživanje i razvoj.
Svaki “udaljeni ured” je svoj R&D centar
O tome što će splitski ured raditi te kako izgleda rad u Infobipovim timovima koji rade dalje od matičnog kompleksa u Vodnjanu ispričao nam je Vedran Vukotić, voditelj splitskog tima.
No, prvo da prođemo faktografiju – tim u Splitu već je formalno krenuo s radom, zasad broji šestoro ljudi, u srpnju se otvara i spomenuti fizički ured na Firulama, a uskoro, naravno, planiraju rasti.
Na pitanje kako funkcioniraju Infobipovi “remote” timovi, Vedran me ispravlja jer lokalni timovi poput ovog u Splitu (ili Rijeci, Sarajevu ili Zagrebu) zapravo ne djeluju kao “udaljeni” dio matičnog tima u Vodnjanu:
“Remote” tim zvuči kao da svi radimo isto, samo su neki ljudi u Vodnjanu, a neki na udaljenim lokacijama. Zapravo, lokalni timovi, poput našeg splitskog, samostalni su R&D centri koji imaju odgovornost za razvoj određenih proizvoda. Umreženi smo s drugim R&D centrima u Hrvatskoj i svijetu, ali smo samostalni produktni timovi.
Splitski projekt: Kontaktni centar u oblaku
Sljedeće pitanje, je, naravno, koji će se onda proizvod razvijati u Splitu? Riječ je o novoj generaciji contact centra u cloudu, koji će bešavno integrirati različite kanale podrške, objašnjava mi Vedran.
Sustav bi trebao omogućavati komunikaciju s agentima preko brojnih kanala koje krajnji korisnici koriste i u svom svakodnevnom životu – iMessage, Viber, WhatsApp, glasovne poruke – no integracija različitih kanala nije u srcu istraživanja i razvoja u splitskom uredu.
Njihov je cilj automatizirati procese u tom istom kontakt centru u oblaku:
Želimo iskoristiti machine learning i analizu sentimenta kako bismo što bolje preusmjeravali korisničke upite. Tako bi specijalizirani upiti bili proslijeđeni agentu koji je zadužen za to područje, a ako sustav procijeni da je korisnik izrazito nezadovoljan, automatski bi ga preusmjerio na iskusnijeg agenta koji zna rješavati teže slučajeve.
Svoj proizvod razvijaju na mikroservisnoj arhitekturi, a za njihov razvoj koristi se Java Spring Boot i JavaScript React. Pretpostavljam da ne trebamo dodatno napomenuti da su stručnjaci u tim tehnologijama toplo pozvani da se jave u Infobipov splitski ured, iako Vedran ističe kako su dobrodošli i stručnjaci u drugim tehnologijama koji se žele prebaciti na gore navedene.
Još je jedna grana razvoja koja je važna za ovaj proizvod, otkriva Vedran, a to su chatbotovi.
“Krećemo pomalo, ali ambicije su nam velike”
Otvorenje ureda u Splitu u skladu je s Infobipovom globalnom strategijom – rast i razvoj kompanije kao centra izvrsnosti inženjerstva koji okuplja najbolje softverske inženjere u stvaranju inovativnih komunikacijskih rješenja. Velika im je želja kroz ovu godinu u Splitu okupiti kvalitetan, stabilan produktni tim od oko 15 ljudi.
Pitala sam Vedrana, naravno, i koja je prednost rada u Infobipu – softverske inženjere sad ipak traže svi, a privući dobar kadar je sve teže:
Infobip je produktna firma koja radi vrhunske proizvode za globalno tržište, radi na razvoju bitnih proizvoda, a tko nam se pridruži pridružuje se firmi koja raste. Na kvartalnoj razini se osnivaju novi timovi i počinje razvoj na novim proizvodima – nismo okoštala firma, stalno se razvijamo, i rastemo, a to otvara i mnogo prilika za individualni razvoj i napredovanje.
Vedran također napominje da im nije cilj doći u Split i samo zapošljavati postojeće talente, već doprinijeti razvoju IT zajednice koja tamo već postoji, kroz suradnje s lokalnim sveučilištima, meetupove i nastavak podrške lokalnim konferencijama kao što je nedavni Shift.
Je li vrijeme za novu karijeru u Infobipu?
Ako ste iskusni inženjer koji se želi okušati u spomenutim tehnologijama i radu na proizvodima, Infobipov ured u Splitu ima nekoliko otvorenih pozicija.
Osim otvorenja ureda u Splitu, Infobip aktivno surađuje s lokalnom zajednicom i fakultetima s tog regionalnog područja, a tako im ne promiče ni sudjelovanje na DUMP konferenciji, Shift konferenciji, kao ni organizacija Meetupova.
Ovo će se ljeto u splitskom uredu održati i Infobipov internship program. Praksa je plaćena i traje dva mjeseca, a nakon dva tjedna u Vodnjanu, ostatak prakse neki će studenti provesti u uredima u Splitu, Zagrebu i Rijeci. Za one u Splitu, svakako je važno spomenuti da će se tamo održavati Java Software Engineering program.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.