227 studenata završilo Infobipovu studentsku praksu, ovaj put – virtualnu

227 studenata završilo Infobipovu studentsku praksu, ovaj put – virtualnu

Kako doskočiti činjenici da ne možete organizirati "normalne" studentske prakse u uredima, a prethodno ste bili nagrađivani zbog svog odnosa sa studentima?

Udruga eSTUDENT svake godine dodjeljuje nagradu Zlatni Indeks, prestižnu titulu za poslodavce koji su se tijekom prethodne godine posebno istaknuli u odnosu prema studentima i mladim zaposlenicima. Projekt se održava više od 10 godina, a među dobitnicima titula za 2019. je i Infobipov Internship program, u kategoriji stručne prakse. Trajao je on 10 tjedana, a sastojao se od ukupno 1200 sati predavanja. Zabilježene su 1023 prijave, internship program imao je 103 polaznika, a na kraju je njih 75 zaposleno u Infobipu.

Infobip je 2019. dobio nagradu Zlatni indeks za svoj ‘internship’ program.

No, kako održati kvalitetu i u ovoj godini, obilježenoj pandemijom novog koronavirusa koja je otežala i organiziranje studentskih praksi i mentoriranje mladih snaga i sve ostalo što ide uz angažiranje studenata?

Virtualna predavanja za studente iz Hrvatske i BiH

Izbora nema – ako se cijelo poslovanje moglo prebaciti na virtualno, morala se i studentska praksa. U slučaju Infobipa, organiziran je projekt Virtual Classroom, program online predavanja i radionica namijenjenih studentima inženjerskih fakulteta u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. On je nedavno uspješno završio svoje prvo izdanje i okupio više od 200 studenata koji su kroz mjesec dana slušali 18 predavanja Infobipovih stručnjaka.

Tim sam povodom o praksama u Infobipu, bile one digitalne ili uživo, razgovarao s Monikom Ivanović, voditeljicom employer brandinga ove tvrtke. Spomenuti Zlatni indeks nije prvo takvo priznanje za Infobip, što je svakako pokazatelj konzistentnog dobrog odnosa sa studentima. Infobip tako već nekoliko godina organizira studentske prakse, a od 2018. do danas potpisani su ugovori s više od 20 fakulteta iz Hrvatske i još desetak tehničkih fakulteta iz Južne Amerike i Indije. Monika pojašnjava:

Smatramo da je ključni element uspjeha naših Internship programa, ne samo u 2019. godini, već i inače, naglasak koji stavljamo na iskustvo i znanje koje studenti dobiju surađujući s nama, svakodnevna angažiranost naših predavača i mentora sa studentima, kao i obostrana želja studenata i mentora za daljnjim razvojem i usavršavanjem, ali i rješavanjem kompleksnih poslovnih izazova koji mogu utjecati na čitavi svijet.

Tijekom predavanja često je na istom pozivu bilo više od 200 sudionika. Infobip

Svaka praksa je novi projekt

No, vratimo se na trenutak na Infobipov internship program prije pandemije. Tijekom prošle godine tako je kroz prakse na globalnoj razini Infobipu došlo gotovo 1900 prijava studenata i studentica, od kojih je njih 130 pohađalo i uspješno završilo Internship program. Njih 109 bilo je iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, navodi Monika i otkriva koliko ih se zapravo zaposlilo:

Po završetku svih programa zaposleno je više od dvije trećine studenata koji su se tijekom trajanja programa pokazali kao najuspješniji i najperspektivniji te koji su pokazali najveću želju i motivaciju za daljnjim radom i učenjem.

Razlog uspjeha programa leži u tome da Infobip nastoji svako iduće izdanje prakse učiniti boljim nego što je bilo prethodno, ističe. Veliku ulogu igraju i kvalitetni mentori i suradnja sa studentima na samoj izradi programa prakse kroz osluškivanje njihovih potreba i želja.

Online predavanja za 227 studenata tehničkih i inženjerskih usmjerenja

Iako je stručna praksa u Infobipu prošle godine ostvarila velik uspjeh, ova godina je prisilila ne samo Infobip, već i druge rastuće tvrtke da pronađu nove načine pristupa studentima. Prakse su se tako selile na internet, Zoom učionice i razne druge softverske sobe, a Infobip, posebice jer je bio među prvim tvrtkama koje su nakon pojave koronavirusa omogućile rad od kuće, nije dugo čekao da krene sa svojim spomenutim projektom Virtual Classroom.

Koliko god teška i izazovna, trenutna situacija nam je pomogla da suradnju sa studentima i fakultetskom zajednicom podignemo na još višu i moderniju razinu.

“Novom normalnom” prilagodili su se i predavači.

Jedna od predavačica na Virtual Classroomu, Meri Tukač, inače presales engineer, objasnila je što su to zapravo radili:

U sklopu prvog izdanja Virtual Classrooma studenti su prošli kroz širok spektar tema te dobili uvid i stekli razumijevanje o portfelju naših rješenja, proizvoda i usluga. Između ostaloga, naučili su koje metode koristimo kako bismo ogroman Infobipov codebase držali pod kontrolom, vidjeli su što to neki kod čini nestabilnim i kako to izbjeći, saznali zašto bi bilo korisno naučiti JavaScript, ili na primjer kako „preživjeti“ intervju za posao.

Bilo je tu zanimljivih diskusija, razmjena ideja na virtualnoj ploči, a „stolica više“ se tražila i za radionice gdje su kreirali vlastitog chatbota. Cilj je bio ne samo predstaviti Infobip i ono čime se tvrtka bavi, već studentima omogućiti da na interaktivan način steknu konkretna znanja i vještine iz inženjerskih, ali i soft skill područja, koja će im prvi razgovor za posao učiniti jednostavnijim, pomoći da se istaknu na tržištu rada, ali i da se razviju kao inženjeri i profesionalci.

Iako se ovdje ne radi o “pravoj” praksi, virtualna učionica dobro je rješenje za trenutno razdoblje jer omogućava nastavak komunikacije između Infobipa i mladih bez rizika povezanih s pandemijom. Ove se godine tako na virtualnu učionicu prijavilo više od 300 studenata i studentica iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine. U konačnici je njih 227 dobilo diplomu koju su neki fakulteti priznali i kao odrađenu stručnu praksu, pojašnjava Monika. Infobipu, ali i svim rastućim tvrtkama, važna je svaka prilika za približavanje studentima, pogotovo u doba kada je studenata koje biste zaposlili u svojoj tehnološkoj firmi malo, a konkurencija je izuzetno jaka.

Ove jeseni nova virtualna predavanja

Projekt Virtual Classroom nastavlja se i ove jeseni, a Monika otkriva kako će se program moći pratiti i na engleskom jeziku. Bit će tu i još nekih novosti, ali za sve informacije najbolje je pratiti Infobipove kanale.

Dok ponovno ne zažive prakse uživo, ovaj je program odlična alternativa, a – s obzirom na uspjeh koji je u kratkom roku doživio – možda ne bi bilo loše da se zadrži i duže no što se u startu očekivalo.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Novost

800.000 eura investicije za Turneo hrvatskih osnivača koji želi digitalizirati globalno tržište turističkih izleta

Za svoju B2B platformu za distribuciju izleta prikupili su 800.000 eura pre-seed investicije. Kažu da im je navjeća konkurencija olovka i papir, a s njom se bore brzom implementacijom, lakim korištenjem i - umjetnom inteligencijom.

Što ste propustili

Video

Metaverse nije mrtav! Samo je “skriven” zbog investitora

Je li metaverse živ ili mrtav - pitanje je sad. Ako pitate svjetske medije, mnogi su već izdali osmrtnice metaversu. No, možda su malo trčali pred rudo.

Mobilne aplikacije

Predstavljena je aplikacija “Moj ZET” za kupovinu karata javnog prijevoza putem mobitela

Aplikacija je trenutno dostupna za Android uređaje, dok će za iOS biti za nekoliko dana.

Intervju

STEM avantura osnovnoškolskih robotičara iz Prigorja Brdovečkog dovela ih je do Maroka i nagrada

Programiranje LEGO robota, razvijanje solarnog punjača mobilnih telefona, natjecanje s drugim ljubiteljima STEM-a, osvajanje medalja i putovanje na drugi kontinent. Malo je reći kako su osnovnoškolci iz Tima Regoč imali uzbudljivu STEM avanturu na kojoj su proputovali preko 2500 kilometara!

Razvoj weba

20 godina WordPressa: Prednosti i mane (zajednice) sustava na kojem počiva skoro 50% weba

Možemo li bolje proslaviti 20 godina WordPressa od detaljne analize u kojoj raspravljamo njegove uspone i padove, prednosti i mane, viziju za budućnost, ali i trenutne goreće probleme u WP ekosustavu...

Razvoj weba

Kako istraživanje korisnika štedi novac i vrijeme

(Iako na prvu zvuči kako predugo traje i previše košta.)

Karijere

Gea Kariž je nova direktorica Mastercarda za Hrvatsku

Mastercard je objavio tri imenovanja u vodstvu kompanije u jugoistočnoj Europi kako bi ojačao prisutnost u regiji i bolje odgovorio na zahtjeve tržišta.