Svi Infobipovi zaposlenici (pa i budući) dobivaju paket dionica - ovo su uvjeti
Jan Stojkovic

Svi Infobipovi zaposlenici (pa i budući) dobivaju paket dionica – ovo su uvjeti

Ekskluzivno otkrivamo detalje o proširenju Infobipovog ESOP programa (Employee Stock Options Programme), uključujući datum "vestinga".

U drugoj polovici 2019. pisao sam o tome kako će Infobipov ESOP program kroz radničko dioničarstvo i kroz njihov potencijalni uspješni izlazak na američku burzu, potencijalno stvoriti cijelu novu generaciju poduzetnika i investitora koji će – osim rješavanja, primjerice svog stambenog pitanja – ulagati u neke nove projekte, bilo svoje ili tuđe.

Dapače, u prvoj epizodi Netokracija podcasta pričali smo o tome kako zaslužiti udio u tvrtki u kojoj radite. Infobip je danas objavio, a za Netokraciju dao ekskluzivne detalje, o proširenju ESOP programa s 800 najangažiranijih zaposlenika na sve sadašnje (trenutno više od 3300), ali i buduće zaposlenike te tvrtke. Neki drugi europski giganti, poput fintech tvrtke N26, također su nedavno u sklopu objave nove runde investicije najavili da se njihov ESOP širi na sve zaposlenike.

Radi se o izuzetno pozitivnom koraku, posebno imajući na umu da istovremeno američki div Mailchimp osjeća posljedice svoje prodaje za više od 12 milijardi dolara u kojoj nije uspostavio nikakav ESOP program, a zaposlenici su dobili relativno mizerne bonuse i prijedloge novih ugovora od kupca – američkog giganta u poreznom softveru, Intuita. Ukratko: Mailchimpovi zaposlenici su frustrirani i daju otkaze, a inače u industriji jako poštovani – osnivačima te tvrtke pada ugled!

Zahvala postojećim, ali i dobar benefit za nove zaposlenike

ESOP programi su standardni u brzorastućim tehnološkim tvrtkama u SAD-u i sve popularniji u Europi jer se kroz njih zaposlenike koji su bili ključni za uspjeh tvrtke uključuje u rezultate tog uspjeha. Dionice su inače standardni paket benefita uz plaću u tehnološkoj industriji, ali tek s nizom prodaja hrvatskih tehnoloških tvrtki i potencijalnim IPO-om Infobipa oni su postali zaista atraktivni.

Osim nagrađivanja zaposlenika, Infobip na ovaj način osigurava i njihov jači angažman prema zajedničkom cilju, ali i ističe se kao poslodavac koji može ponuditi opciju dionica s čime se gotovo nijedna hrvatska tehnološka tvrtka ne može natjecati. Infobipov suosnivač i direktor Silvio Kutić za Netokraciju je objasnio:

Kao organizacija, sad smo u sljedećoj fazi eksponencijalnog rasta. Želimo da su svi u timu usredotočeni na ambiciozan plan rasta u sljedećih nekoliko godina. Kroz taj trud i ovakav program, oni ne stvaraju vrijednost samo za organizaciju već i sebe kao pojedince!

4 godine za potpuni vesting uz godišnji cliff

Iz Infobipa su za Netokraciju potvrdili da će period u kojem zaposlenik treba ostati u tvrtki – kako bi osigurao sve dodijeljene dionice – biti 4 godine (tzv. vesting period), pri čemu će dio po dio svog paketa dionica osigurati svakih godine dana rada (tzv. cliff). Radi se o trenutno standardnom periodu za europske tehnološke tvrtke pri čemu je prije vesting period najčešće bio 5 godina.

Dodatna motivacija zaposlenicima je što kako raste vrijednost Infobipa, tako će rasti i vrijednost tog paketa dionica pri čemu postoje vrlo rudimentarni kalkulatori vrijednosti paketa dionica poput TLDR options.

Dodjela paketa dionica je inače krenula već 2017. godine prije prve Infobipove vanjske investicije, a bit će zanimljivo vidjeti koliko će novi program pomoći Infobipu u zadržavanju i zapošljavanju novih tehnoloških talenata na trenutno izuzetno kompetitivnom hrvatskom tržištu rada u IT-u.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Novost

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Prikaz

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Sponzorirano

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?