Svi Infobipovi zaposlenici (pa i budući) dobivaju paket dionica - ovo su uvjeti
Jan Stojkovic

Svi Infobipovi zaposlenici (pa i budući) dobivaju paket dionica – ovo su uvjeti

Ekskluzivno otkrivamo detalje o proširenju Infobipovog ESOP programa (Employee Stock Options Programme), uključujući datum "vestinga".

U drugoj polovici 2019. pisao sam o tome kako će Infobipov ESOP program kroz radničko dioničarstvo i kroz njihov potencijalni uspješni izlazak na američku burzu, potencijalno stvoriti cijelu novu generaciju poduzetnika i investitora koji će – osim rješavanja, primjerice svog stambenog pitanja – ulagati u neke nove projekte, bilo svoje ili tuđe.

Dapače, u prvoj epizodi Netokracija podcasta pričali smo o tome kako zaslužiti udio u tvrtki u kojoj radite. Infobip je danas objavio, a za Netokraciju dao ekskluzivne detalje, o proširenju ESOP programa s 800 najangažiranijih zaposlenika na sve sadašnje (trenutno više od 3300), ali i buduće zaposlenike te tvrtke. Neki drugi europski giganti, poput fintech tvrtke N26, također su nedavno u sklopu objave nove runde investicije najavili da se njihov ESOP širi na sve zaposlenike.

Radi se o izuzetno pozitivnom koraku, posebno imajući na umu da istovremeno američki div Mailchimp osjeća posljedice svoje prodaje za više od 12 milijardi dolara u kojoj nije uspostavio nikakav ESOP program, a zaposlenici su dobili relativno mizerne bonuse i prijedloge novih ugovora od kupca – američkog giganta u poreznom softveru, Intuita. Ukratko: Mailchimpovi zaposlenici su frustrirani i daju otkaze, a inače u industriji jako poštovani – osnivačima te tvrtke pada ugled!

Zahvala postojećim, ali i dobar benefit za nove zaposlenike

ESOP programi su standardni u brzorastućim tehnološkim tvrtkama u SAD-u i sve popularniji u Europi jer se kroz njih zaposlenike koji su bili ključni za uspjeh tvrtke uključuje u rezultate tog uspjeha. Dionice su inače standardni paket benefita uz plaću u tehnološkoj industriji, ali tek s nizom prodaja hrvatskih tehnoloških tvrtki i potencijalnim IPO-om Infobipa oni su postali zaista atraktivni.

Osim nagrađivanja zaposlenika, Infobip na ovaj način osigurava i njihov jači angažman prema zajedničkom cilju, ali i ističe se kao poslodavac koji može ponuditi opciju dionica s čime se gotovo nijedna hrvatska tehnološka tvrtka ne može natjecati. Infobipov suosnivač i direktor Silvio Kutić za Netokraciju je objasnio:

Kao organizacija, sad smo u sljedećoj fazi eksponencijalnog rasta. Želimo da su svi u timu usredotočeni na ambiciozan plan rasta u sljedećih nekoliko godina. Kroz taj trud i ovakav program, oni ne stvaraju vrijednost samo za organizaciju već i sebe kao pojedince!

4 godine za potpuni vesting uz godišnji cliff

Iz Infobipa su za Netokraciju potvrdili da će period u kojem zaposlenik treba ostati u tvrtki – kako bi osigurao sve dodijeljene dionice – biti 4 godine (tzv. vesting period), pri čemu će dio po dio svog paketa dionica osigurati svakih godine dana rada (tzv. cliff). Radi se o trenutno standardnom periodu za europske tehnološke tvrtke pri čemu je prije vesting period najčešće bio 5 godina.

Dodatna motivacija zaposlenicima je što kako raste vrijednost Infobipa, tako će rasti i vrijednost tog paketa dionica pri čemu postoje vrlo rudimentarni kalkulatori vrijednosti paketa dionica poput TLDR options.

Dodjela paketa dionica je inače krenula već 2017. godine prije prve Infobipove vanjske investicije, a bit će zanimljivo vidjeti koliko će novi program pomoći Infobipu u zadržavanju i zapošljavanju novih tehnoloških talenata na trenutno izuzetno kompetitivnom hrvatskom tržištu rada u IT-u.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Karijere

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.