
Include nakon Funderbeam kampanje od 1.5 milijuna eura do kraja godine zapošljava barem 12 ljudi
Domaći Include raste i razvija svoje poslovanje usprkos čestim domaćim birokratskim izazovima, a uskoro pokreću i HR odjel.
Dok mnogi govore o lošim iskustvima i propalim crowdfunding kampanjama, domaći startup Include razbija Funderbeam i zaključuje neke od najvećih uspjeha u povijesti ove platforme. Domaći proizvođač svima dobro znanih pametnih klupa, dobrim poslovnim idejama i modelom uspio je u dvije godine izrasti u zavidnu tvrtku.
S Ivanom Mrvošem, CEO-om Includea, razgovarali smo kada je zatvorena prva runda financiranja na tada još vrlo mladom Funderbeamu, a danas je pred njima još jedan veliki uspjeh: milijun i pol eura vrijedna serija financiranja putem iste platforme koja je bila odličan povod da s Ivanom opet razgovaramo i saznamo kako raste Include, ali i da otkrijemo savjete koje Include može ponuditi drugim mladim tvrtkama i osnivačima.
Include je u kratko vrijeme od “onih koji rade neke klupe” izrastao u jedan od najbrže rastućih brendova regije, a Ivan mi kaže kako nije bilo nipošto jednostavno:
U početku smo izmišljali razne prodajne taktike, tražili avansna plaćanja, stavljali duge rokove isporuke itd., no tako smo i izgurali 2015. i 2016. godinu koje su ujedno bile i najteže za naše poslovanje.
Danas je situacija bitno drugačija, dodaje. Include je globalno prepoznat i danas nisu opterećeni preživljavanjem i opstankom već skaliranjem i organizacijom poslovanja. Tomu u prilog ide i činjenica da su od svoje prve kampanje na Funderbeamu, u kojoj su osigurali 465 tisuća eura i valuaciju od četiri milijuna eura, danas narasli za 15 novih članova, otvorili 25 novih tržišta, uselili se u veće urede i lansirali novu liniju proizvoda.
Transparentnim pristupom do povjerenja
Posljednja investicija ipak je mnogo veća od prve, a iako je u vrlo kratko vrijeme dostignut cilj od 1.2 milijuna eura, kampanja je do sada prikupila više od 1.5 milijuna, a završava upravo ovih dana. Jedan od investitora u ovoj rundi je i Stjepan Talan, direktor tvrtke Solvis, jedinog domaćeg proizvođača fotonaponskih ćelija, koji je u Include uložio oko četiri milijuna kuna. Ivan dodaje kako se uspjeh na Funderbeamu i investicije nisu dogodile samo tako i da su u posljednje dvije godine intenzivno radili upravo kako bi se danas našli u ovako dobroj situaciji:
Prije svega, sada su iza nas gotovo četiri godine poslovanja s izvrsnim rezultatima i organiziranom tvrtkom. Zatim, kao tvrtka smo s investitorima na iznimno visokoj razini komunicirali sve važne događaje. U protekle dvije godine svaki mjesec smo slali izvješća, a osim toga smo izdavali i kvartalna, polugodišnja i godišnja financijska izvješća. Dakle, pričamo o transparentnosti koja se može eventualno vidjeti na uređenom tržištu kao što je burza.
Ivan dodaje i kako kod ovakvog pristupa jednostavno nema skrivanja, a svaka dobra ili loša vijest se treba, i mora, komunicirati investitorima. Upravo je ovaj pristup jedan od glavnih “krivaca” za dobre reakcije na drugu Funderbeam kampanju, ali nije samo to pomoglo uspjehu. Ivan kaže kako ova investicijska runda i neće biti financirana isključivo kroz Funderbeam, već su dogovorena i izravna ulaganja koja neće ići kroz ovu platformu.
Kada je riječ o samom Funderbeamu, Ivan kaže kako Include uvijek radi takozvani presales, odnosno tjednima ili mjesecima prije pokretanja kampanje s potencijalnim klijentima i investitorima dogovaraju iznose od pet, 10 ili više tisuća eura. Samim time se osigurava da kampanja od samog početka izgleda bolje jer se odmah od prvog dana nalazite blizu konačnog cilja, što djeluje i motivirajuće na potencijalne investitore i osobe koje bi kampanju voljele podržati.
Za dobru kampanju nije dovoljna samo dobra ideja
Kao tvrtka koja je do sada osigurala zaista dobre rezultate na Funderbeamu, Include može ponuditi i dobre savjete. Funderbeam je, kaže Ivan, odlična platforma za tvrtke koje su prerasle poslovne anđele i investicije od nekoliko desetaka tisuća eura, ali su i dalje male da bi dobile financiranje od VC-a. Ovdje ulazi vrlo velik broj tvrtki koje ne moraju nužno biti startupi, što je, dodaje Ivan, vidljivo i iz nedavnog uspjeha pivovare Medvedgrad. Što se tiče tajni uspješne kampanje, dodaje:
Dobru kampanju na Funderbeamu čini kombinacija više stvari. Prva je da imate određene rezultate iza vas i razumne/realne planove za sljedećih nekoliko godina. Zatim da imate valuaciju koja investitorima nije odbojna – jer je nerealna. Tu je također kemija vas i lead investitora, koji je po meni ključna osoba u cijelom tom procesu, jer ne samo da će vas podržati svojim novcem, već će vam pružiti i kontakte, iskustvo i razne druge stvari. Zatim je potrebno napraviti barem neki manji presales i voilà – imate dobru kampanju.
Ako vas je ovo potaknulo da odmah krenete dići kampanju na Funderbeam, polako. Ivan kaže kako samo par mjeseci konkretnog rada na nekom projektu nije dovoljno za osiguravanje bilo kakvog financiranja, a to je Include naučio na teži način:
Tako što smo izgubili nekoliko mjeseci na razgovore s investitorima (koji nisu uopće bili zainteresirani ni poslušati nas), a mislili smo da imamo kao neki uspjeh, jer smo eto prodali dvadesetak klupa. Ljudi koji će vas financirate žele prvo vidjeti koliko ste vi zbilja, kao lider ili kao tim, sposobni pronaći modele da se sami financirate, koliko ste kreativni u cijelom tom procesu i koliko se dajete za projekt.
Uspješni usprkos birokraciji
Include je danas tvrtka koja se vrlo brzo razvija i raste, a Ivan mi kaže kako novac iz nove runde planiraju uložiti u razvoj trenutnog poslovanja, jačanje prisutnosti i distribucijske mreže na postojećim tržištima te razvoj komplementarnih proizvoda kako bi jačali proizvodne kapacitete. Širenje naravno zahtjeva i nove ljude, a Include do kraja godine planira narasti za otprilike 12 do 15 novih ljudi, te ustanoviti legal i HR odjele i timove te zaposliti dodatne developere i osobe za globalnu prodaju. Pred Include timom tako je vrlo zanimljiva godina u kojoj su mogući i neki veći domaći projekti, ali o njima ćemo govoriti kada budu dogovoreni.
Za kraj, Ivan mi je rekao kako na žalost s brzim rastom i razvojem Includea dolazi i mnogo birokratskih problema koji su i previše česti u Hrvatskoj:
Od prepreka prilikom izvoza proizvoda i nedostatka podrške u savjetovanju oko
takvih procesa, do čudnih situacija s inspekcijama koje nam kao pokušavaju nešto pronaći, a ne znaju ni koje su sve države članice EU.
Dodaje i kako ne očekuju da im Republika Hrvatska bilo što pruži osim uvjeta za normalno obavljanje posla, ali ne bi se, kao ni veliki broj domaćih tvrtki, bunili ako bi se IT sektor potaknuo manjim doprinosima kako bi tvrtke poput Includea bile konkurentnije EU tvrtkama. Nadam se kako će se ovo promijeniti u budućnosti, ali siguran sam kako čak ni birokracija neće spriječiti brz rast i razvoj Includea i širenja na nova tržišta.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.