Na prvu ruku, suradnja između Netokracije i Hrvatskog školskog sportskog saveza (HŠSS) zvuči kao neobičan par, ali nešto ipak dijele. Zajednička im je ljubav prema kvalitetnom novinarstvu, medijskoj pismenosti i društvenim mrežama što je sastavan dio novinarskog kampa kojeg HŠSS provodi. Evo kako im to pomaže i u popularizaciji školskog sporta...
Kada sam završavao fakultet, počeli smo osvještavati kako novinarstvo u Hrvatskoj nije zanimanje na najboljem glasu. Priznajem kako me bilo strah izaći na tržište rada ne znajući što me točno čeka, ali trudom i upornosti, brzo sam našao svoje mjesto pod suncem zvano Netokracija. Ipak, kako sam nedavno imao priliku stati ispred 15 srednjoškolaca u novinarskom kampu i objasniti im osnove snimanja i montaže novinarskog priloga, tako sam odmah pomislio: “pa gdje baš vi u novinarstvo”.
Moja generacija u Srednjoj školi Jastrebarsko nije ni pomišljala hodati medijskom stazom pa mi je bilo iznenađenje vidjeti 15 potencijalnih kolega koji vrijedno zapisuju znanje iskusnih kolega s HRT-a i moje savjete u snimanju i montaži. Podcijenio sam cijelu generaciju koja me na kraju oduševila svojim entuzijazmom i ojačala nadu u novinarsku struku.
Projekt Igram, pišem, lajkam u organizaciji Hrvatskog školskog sportskog saveza (HŠSS) pruža potrebno znanje mladim novinarima iz svih dijelova Hrvatske kako bi mogli kvalitetno pratiti državna natjecanja iz 16 sportova. Malo je reći kako mi je bila čast prenijeti koju mudru mlađim kolegama (nisam toliko star, iako tako zvučim).
Učili su o novinarstvu i medijskoj pismenosti uz veterane struke
Marija Bobinski, voditeljica odjela za komunikaciju i odnose s javnošću HŠSS-a, ističe kako se HŠSS vodio mišlju kako će dovesti mlade predavače i uspješe komunikatore sa sportskim iskustvom koji mogu na zanimljiv i pristupačan način prenijeti znanje:
Na djeci je onda da to znanje iskoriste u praksi, za što će imati prilike do kraja lipnja!
Učenici su tako počeli s osnovama radijskog novinarstva koje je približio Ivan Fedor, radijski voditelj HRT-ovog Radio Sljemena koji je ujedno i kokreator inovativne emisije Kolnički trač, emisije koju vodi iz sljemenskog reportažnog kombija dok se probija kroz ranojutarnje zagrebačke gužve. Također, kako je Ivan i predavač iz Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu, tako je učenicima približio i osnovne postavke medijske pismenosti i kritičkog razmišljanja.
Zatim, o sportskom novinarstvu i pisanju sportskih izvještaja učili su od Zlatka Karla. IPL stavlja veći naglasak na praksu, a ne teoriju pa su tako učenici morali s njim provesti istraživanja i pripreme za određeno sportsko natjecanje, kako bi već ulaskom u dvoranu imali mnogo informacija, ali i pitanja.
Predstavljena je i PR strana medijskog posla. Jelena Kolar, glasnogovornica ministrice turizma i sporta Nikoline Brnjac, podijelila je znanje i iskustvo na području komunikacijskih znanosti, odnosa s javnošću, novinarskih konferencija i glasnogovorništva.
Uz nju, svoj posao predstavio je Fran Peterlin, profesionalni odbojkaš i osnivač Upgrade Sports koja je specijalizirana za građenje osobnog brenda sportaša.
@skolski_sport Kada ste vi zadnji put zaplesali macarenu? 🤭💃 #skolskisport #fyp #dance #viral
Od TikToka do vođenja sportskih emisija
Danas je znanje o društvenim mrežama za jednog novinara nezaobilazno, a za taj dio pobrinuo se Dario Marčac, osnivač The Crewa, koji je pomogao učenicima da pripreme komunikacijske strategije za sportove u školskom sportu za TikTok i Instagram.
Uz to, producentica i freelance fotografkinja Sara Horvatić pokazala je učenicima kako novinar može fotografijama upotpuniti i uljepšati komunikaciju na društvenim mrežama tako što su pripremili fotostrip s Državnog prvenstva u sportskom plesu.
Za kraj novinarskog kampa sportski novinar Ivan Dorian Molnar predstavio je umjetnost vođenja videointervjua i javljanja uživo što inače učenici novinari redovite rade, a njihove prijenose u prosjeku prati preko 1000 ljudi. Uz Ivana, moja malenkost predstavila je što se odvija iza kamere jednog novinara.

Učenike čekaju multisportska događanja na drugim kontinentima
Tako su srednjoškolci upijali bogato znanje i susreli se s prvim, ali pravim novinarskim radom. Ovo iskustvo definitivno ih potiče na karijeru u medijima, odnosima s javnošću, marketingu i event managementu te im daje veliko iskustvo i prije početka fakulteta. Ipak, najveća vrijednost koju projekt daje tek je nedavno ostvarena.
Potpisan je sporazum kojim se potvrđuje da će učenici novinari volontirati u medijskim timovima Svjetske školske sportske federacije kao IPL ISF Media Ambassadors i sa školskim sportom putovati na natjecanja poput svjetskih multisportskih događaja u Brazilu, Maroku, Izraelu i Turskoj!
Sada već imaju dvije generacije malih medijskih stručnjaka koji upijaju znanje, otvoreni su, entuzijastični i zaista žele učiti i raditi, ističe Marija:
Sretni smo što im možemo pružiti još divnih novih iskustava međunarodnom suradnjom i jedva čekamo vidjeti u kakve će mlade ljude izrasti i u kojim se industrijama pronaći. Od sad su naši i podržavamo ih u svemu.
Ovo su prilike kojih nije bilo tijekom mojeg srednjoškolskog obrazovanja, a svakom učeniku, kojeg zanimaju mediji, toplo preporučam da se prijavi iduće godine na Igram, pišem, lajkam i tako napravi svoje prve novinarske, PR, fotografske ili snimateljske korake. Ta imate priliku izvještavati o sportu i putovati!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.