Preko 65% djece koja danas pohađaju osnovnu školu obavljat će poslove koji još ne postoje. Velik dio tih zanimanja imat će direktne veze s inoviranjem i tehnologijom, stoga je bitno djecu podržavati i poticati u odabiru takvih karijera. Nažalost, postoji niz društvenih stereotipa i njima induciranih ponašanja koji dovode do toga da se djevojčice i mlade žene, iako imaju tendencije odabrati tehničke karijere, za to na kraju ne odluče.
Uz to, nije tajna da već sad nedostaje IT stručnjaka na tržištu rada. Trebaju nam novi talenti! Upravo iz tih razloga, diljem svijeta se počeo obilježavati međunarodni dan “Girls in ICT”. Svake godine u travnju – organizacije, institucije i pojedinci koriste ovaj dan za dijeljenje iskustava, mentoriranje i educiranje djevojčica i mladih žena o karijerama u ICT industriji. U Hrvatskoj, jedna se inicijativa već dugi niz godina bavi time.
ICT Supergirls, kojeg vodi hrvatski Lemax, kroz predavanja i iskustva uspješnih poslovnih žena i ICT stručnjakinja informira i motivira mlade žene u njihovom profesionalnom razvoju. Ove godine, za takve prilike rezerviran je 25. travnja.
Ususret događaju, o situaciji na tržištu rada danas, tome što ovakav događaj donosi za zajednicu, ali i drugim bitnim, pratećim temama razgovaramo s Natašom Kapov Kostovski, voditeljicom u Lemaxu, a ujedno i glavnom organizatoricom ICT Supergirls konferencije.
Gdje su cure u IT-ju?
Broj djevojaka koje odabiru STEM kroz visoko obrazovanje raste, pogotovo zadnjih godina, što je dobro i to treba i dalje poticati, navodi za početak Nataša. No, u IT tvrtkama, na programerskim i srodnim pozicijama još uvijek radi osjetno manji broj žena. Rijetke su tvrtke koje se mogu pohvaliti s brojkama blizu 50-50… Također, dodaje Nataša, malo ih je na vodećim pozicijama, pogotovo u višem menadžmentu: kao osnivačica, članica uprave ili vlasnica firmi.
Na tim mjestima smatram da treba doći do poboljšanja kako bismo imali više raznolikosti i veću uključenost žena.

Nataša i kolegice uključene u inicijativu, već su niz godina u kontaktu s mladim ženama i djevojkama koje prolaze kroz dubioze u vezi svoje karijere. Naslušale su se priča, sumnji i strahova pa me zanimalo postoje li neki problemi koji su se isprofilirali kao nešto učestaliji.
Često sam od sudionica čula da će studirati nešto što im nije interesantno (“ne da im se”), jer smatraju da bi trebale (utjecaj okoline) ili ih roditelji guraju u tom smjeru jer je “dobro za njih”. Iako je uglavnom iza roditeljske želje dobra namjera da njihovo dijete “prođe dobro u životu”, ipak upisivati fakultet ili neko drugo obrazovanje i ne osjećati želju i motivaciju za tim, po meni nema smisla niti će ta osoba kasnije u karijeri imati strast i gurati naprijed, kao kada radi nešto što voli i želi. Ovakve priče su bile česte kad smo tek krenuli s konferencijom, 2015. i u prvih nekoliko godina.
Trenutno je situacija nešto bolja, sudionice su sve svjesnije da se mogu karijerno ostvariti u IT-ju, ali nisu sigurne na koji način, upozorava Nataša:
Kako doći do prvog posla u IT-ju, koja znanja su potrebna, gdje da se usmjere, kako im možemo pomoći s tim… Zbog toga, osim predavačica s dugogodišnjom i ostvarenom karijerom, na ICT Supergirls događaju uvijek imamo i predavačice koje su u početcima i s kojima se djevojke mogu poistovjetiti.
Kako ih osnažiti?
Programerki je zaista malo u timovima gdje prevladavaju programeri pa bi bilo lijepo na tom području doći do ujednačenijih i raznolikijih timova, nastavlja Nataša:
Mislim da je poznata stvar da djevojke, koje svoje poslove obavljaju kompetentno i kvalitetno, često nelagoda ili neka druga emocija sprječava da traže nove odgovornosti, da se dokažu u novim stvarima i tu im treba više podrške, što mislim da mogu i trebaju dobiti od svojih nadređenih. Ako netko proaktivno ne traži, ne znači da i ne može. U tom kontekstu uloga šefa je ključna da prepozna osobu.

Osim društva u cjelini, odgovornost je stoga i na tvrtkama i institucijama koje svojim primjerom mogu doprinijeti. U tom kontekstu, Nataša navodi ključne stvari koje možete napraviti kao poslodavci:
Poseban period kada je uloga firme i tima iznimno bitna su rodiljni i porodiljni dopust te povratak na posao. Ženama je bitno imati podršku, razumijevanje da neće biti drugačije i lošije tretirane zbog izostanka te ih isto tako podržati dok su djeca mala zbog svih specifičnosti koje taj period nosi.
Uz to, IT definitivno nije niša u kojoj tvrtke opstaju sa samo 50 developera. Postoji čitav niz zanimanja u jednoj IT tvrtki koji su nužni kako bi ista funkcionirala. U tom kontekstu Nataša također ističe kako treba više osvještavati djevojke, pogotovo u ranoj dobi, da nije isključivo nužno tehničko obrazovanje za karijeru u IT-ju.
Ima puno različitih pozicija i poslova na koje se moguće zaposliti i ostvariti lijepe karijere i ako nemaš tech znanje. Mislim da na tom polju vidimo dosta pozitivnih promjena u društvu i da je sve više ljudi toga svjesno, tako da u IT firmama ima zaista različitih profila.
Upoznajte svoje IT superjunakinje
Nastavno na to kako možemo utjecati na promjene kao pojedinci, ali i društvo, inicijativa ICT Supergirls daje podršku da to ostvarimo na nekoliko načina. Kao prvo, Nataša objašnjava da žele pružiti inspiraciju:
…dati malo više tog “can do” stava kojeg u IT-ju ima napretek te pokazati sudionicama da i same mogu puno toga ostvariti ako imaju vjeru u sebe.
Kroz predavanja i zanimljive predavačice, žele dati konkretniji uvid u neke od poslova u IT tvrtkama.
Biramo predavačice koje mogu biti uzori djevojkama i pokušavamo pokazati da svaka od cura koja sjedi u publici može jednoga dana biti kao stručnjakinja kojoj se divi. Ništa ih ne sprječava da se ostvare u tom smjeru, naravno, ako to žele.
Djevojčice, djevojke, žene… ICT Supergirls vas čeka 25. travnja
Danas je situacija ipak bolja nego 2015. kada je ova inicijativa započela, prisjeća se Nataša:
Čini mi se da se zadnjih godina priča malo promijenila, očito smo svi skupa postigli pomake, što je odlično za osvijestiti. Djevojke češće upisuju i tehničke fakultete, češće idu za time što vole i žele, a jednako tako, ako su i tijekom studiranja na nekom od fakulteta shvatile da “to nije to”, svjesne su da mogu promijeniti karijeru i da to ne znači neuspjeh, nego da je normalno da ponekad dođe i do promjene.
Za kraj, s obzirom na to da je atmosferu uvijek teško prenijeti u punom smislu, upitala sam Natašu da nam oslika ovaj događaj svojim dojmovima – i iskustvima:
Jedna od simpatičnijih situacija mi je bila kada je djevojka koja je bila u publici, iduće godine stajala na pozornici i pričala o svom iskustvu zapošljavanja u IT-ju i o svojoj poziciji. Takve priče su uistinu autentične i pravo ih je zadovoljstvo slušati.
Ako želiš i ti čuti takve priče, sudjelovanje na konferenciji u potpunosti je besplatno, no preuzimanje karata na službenoj Entrio stranici je obavezno. Karte možeš preuzeti ovdje.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.