Oglašivači bi trebali pozivati najviše 4 agencije na natječaj

Oglašivači bi trebali pozivati najviše 4 agencije na natječaj – bar u završni krug

‘Pitchevi’, natječaji - važan je to dio poslovanja svake marketinške agencije, ali i svakog klijenta, oglašivača, koji želi pronaći pravog partnera. Međutim, pripremanje predloženih rješenja iziskuje dosta napora i s jedne i s druge strane, zbog čega strukovna udruženja iz sektora tržišnog komuniciranja Hrvatske, Makedonije, Slovenije i Srbije podržavaju svjetske preporuke da oglašivači na natječaje za izbor marketinške agencije pozivaju najviše 4 agencije.

davor-bruketa
Davor Bruketa, predsjednik Uprave HURA-e, napominje da pozivanje većeg broja agencija na ‘pitch’ nije problem samo za agencije, nego i za oglašivača.

Naime, u preporuci, za koju se zalažu Svjetsko udruženje oglašivača (WFA) i Europsko udruženje agencija za tržišno komuniciranje (EACA), stoji da bi oglašivač na natječaj trebao pozvati tri agencije te jednu s kojom trenutno surađuje. To su podržala regionalna strukovna udruženja, odnosno Hrvatsko udruženje društava za tržišno komuniciranje (HURA), Makedonska asocijacija agencija za marketing (MAAM), Slovenska oglašivačka zbornica (SOZ) te Udruženje za tržišne komunikacije Srbije (UEPS).

Previše agencija – ‘kilav’ natječaj

Davor Bruketa, predsjednik Uprave HURA-e, napominje da su se hrvatski oglašivači u posljednjih nekoliko godina većinom držali standarda, iako još ima prostora za poboljšanje, prije svega za osvještavanje i edukaciju oglašivača. Naime, i danas ima onih koji na natječaje pozivaju i do sedam, osam i više agencija. Nije to problem samo za agencije, napominje, nego i za samog oglašivača.

Pozivajući prevelik broj agencija na natječaje oglašivači troše previše vlastitog vremena, resursa i novaca na selekciju, što ih čini neučinkovitima. Ako nisu sigurni koje agencije pozvati, preporučljivo je da se prije same provedbe natječaja, u pripremnoj fazi, čim detaljnije informiraju o referencama, timovima i financijskim uvjetima agencija pa tek na temelju toga odaberu četiri agencije koje najbolje odgovaraju zadatku i gabaritima projekta, odnosno tri nove i jednu s kojom već surađuju.

Preporuka se odnosi na treću i završnu fazu pozivnih natječaja koja zahtijeva značajniji angažman financijskih i ljudskih resursa, napominju iz strukovnih udruženja. U prethodnim fazama natječaja struka se zalaže za pozivanje broja agencija koji sami klijenti odrede, primjerice u prvoj kada se sugerira analiza i pregled stanja na agencijskom tržištu, upoznavanje s agencijama, ili drugoj kada oglašivač traži detaljnije informacije o samim agencijama, njihovim timovima i radovima kao i kada se mogu očekivati okvirne financijske ponude. Ako se u završnoj fazi natječaja poziva veći broj agencija, oglašivaču izbor može biti složen i težak, a trošak natječaja znatno veći.

Agencije bi trebale dobiti i naknade za sudjelovanje u natječaju

A i cijeli proces predstavlja trošak za same agencije, napominje Davor Bruketa. Naime, one moraju uložiti vrijeme i trud u projekt čiji ishod s većim brojem natjecatelja postaje sve neizvjesniji. U pojedinim je slučajevima praksa da agencije za svoje predloženo rješenje dobiju naknadu, iako to nije pravilo.

Stav HURA-e, koji se temelji na svjetskim standardima za koje se zalaže i Svjetsko udruženje oglašivača (WFA) i Europsko udruženje agencija za tržišno komuniciranje (EACA), je da sve agencije koje sudjeluju u natječaju za svoj rad i utrošeno vrijeme dobiju nekakvu naknadu.

Bit će izazov o svemu ovome educirati oglašivače, a Davor vjeruje da će napori HURA-e i drugih strukovnih udruženja, kroz konferencije, edukativne programe, medije i druge kanale komunikacije, uroditi plodom. Tako će uskoro čelna osoba EACA-e održati seminar za oglašivače na temu europske prakse pripreme natječaja, a ova će preporuka biti i tema panel diskusije pod imenom “The competitive pitch: Table for four, and nobody more” na ovogodišnjem 23. izdanju međunarodnog festivala kreativnosti Golden Drum u Ljubljani.

Inače, smjernice za provedbu natječaja mogu se preuzeti na stranicama HURA-e.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Sponzorirano

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.