HTC Vive: Nestvarno dobro iskustvo virtualne stvarnosti

HTC Vive: Nestvarno dobro iskustvo virtualne stvarnosti

Jeste li već probali VR? Virtualna stvarnost ove je godine zaista ušla na velika vrata u tehnološki svijet - velik broj startupa shvatio je to kao priliku za svoje proizvode, industrija igara sve se više okreće igrama za VR, a sve veći broj uređaja unosi virtualnu stvarnost u naše stvarne domove. No, kako to zapravo izgleda kroz oči krajnjeg korisnika koji se prvi put susreće s VR-om? Imate sreće, ja sam jedan od njih!

htc-vive-vr

Prije nekoliko dana prvi sam put u životu isprobao kako to izgleda virtualna stvarnost, točnije što to nudi uređaj kao što je HTC Vive. Moj voditelj i mentor kroz virtualnu stvarnost bio je Mario Mikić Vučak iz Culexa, tvrtke koja stoji iza igraone VR Osijek, koji mi je pomogao da štošta naučim i još se više zabavim. A ja sam se potrudio pretočiti to iskustvo u tekst, iako je to, moram priznati, bilo itekako izazovno.

I odmah sam zaključio – jednostavno, nema potrebe naširoko objašnjavati kakav doživljaj nudi virtualna stvarnost, jer to nije ni slično ičemu drugome osim, zapravo, samom stvarnom svijetu. Nije ni čudno što ova tehnologija postaje sve popularnija!

VR uređaji danas rangiraju od Googleovog Cardboarda koji je, kao što i ime da naslutiti, kartonski okvir za mobilni telefon koji naslonite na lice, do onih “pravih stvari” poput sustava HTC Vive i Oculus Rift, za koje trebate imati uistinu jaka računala i poveći prostor kako biste mogli u potpunosti iskoristiti sve njihove prednosti.

A i nešto dublji džep, ako se želite virtualnom stvarnosti zabavljati u udobnosti vlastitog doma.

Kao da ste tamo

Srećom, postoje mjesta gdje se s uređajima može prije toga poigrati, kao što je kontrolirana atmosfera studija VR Osijek, o kojemu ste već čitali kod nas. Tamo je bilo lako, ali i zabavno isprobati sve ono što me zanimalo, no prvenstveno sam ondje bio kako bih naučio što je više moguće o samom sustavu te načinu na koji on funkcionira. Hardverski entuzijast u meni zaista je došao na svoje.

Sam HTC Vive dostupan je od sredine ove godine, a skupa su ga razvili HTC i Valve. Ovo znači da je Vive prije svega vrlo dobro optimiziran za Steam, koji i sam ima poseban VR mode. Tu možete ulaziti i izlaziti iz igara, birati sve moguće stvari vezane za sam Steam bez skidanja naočala, što je zapravo vrlo korisno kada imate nekoliko komada osjetljive elektronike na licu i rukama.

viveproduct

Mario i ja smo skupa prošli prve korake podešavanja uređaja, koji uključuju i šetnju po prostoru u kojemu planirate koristiti VR kako biste ga “zaokružili” na računalu.

Koristeći lasere, WiFi, Bluetooth i infracrvenu tehnologiju, Vive ima prilično velik “mozak” za nešto što možete kupiti s interneta. Glavna razlika između ovog, “pravog” VR sustava i nekih manje pametnih poput Google Cardboarda, koji sam ranije imao prilike isprobati, jest svakako depth of field efekt, ali i, naravno, kompleksnost, rezolucija i mnogo drugih stvari koje skupa čine ovaj komad hardvera vjerojatno tehnološki najnaprednijim koji možete kupiti.

Iako je teško očekivati da će ekran biti u stanju točno prikazati virtualnu stvarnost, Vive to radi prilično dobro. Pomoću posebno dizajniranih leća, sustav vam daje malen blur u rubovima slike, kao i onaj koji dobijete kada zapravo gledate stvari svojim očima. Naravno, računalo ne može znati na što se točno fokusirate pa nije ni u stanju savršeno replicirati taj fokus, ali polako i sigurno koračamo prema vremenu kada će i to biti moguće.

Vive ipak nije modni dodatak

Uz Vive headset, koji, nakon što ga stavite na glavu, cijelom doživljaju daje SF moment, dobit ćete i dva kontrolera za ruke koji su prilično čudnog oblika zbog senzora koji se u njima nalaze, kao i dvije elektronske kocke koje stavljate u suprotne kutove sobe kako biste “ocrtali” prostor u kojemu ćete koristiti Vive.

Ono što isprva nisam znao jest da Vive nije ograničen prostorom te da ne morate imati nekoliko kvadratnih metara prostora kako biste mogli uživati u VR-u. Steam će vas prilikom podešavanja uređaja pitati želite li hodati ili stajati, a sukladno o prostoru s kojim raspolažete na vama je postupak kalibriranja.

Ludilo!
Ludilo!

VR je kombinacija izrazito pametnih i kompliciranih tehnologija, ali sve skupa radi vrlo jednostavno i intuitivno. Posebno me se dojmila brzina sustava, nema nikakvog laga, sve ide izuzetno glatko i podređeno je vašoj potpunoj uronjenosti u svijet koji iskušavate. Istina, isprve to može biti pomalo previše, a za neke čak i nelagodno.

Na sreću, nisam imao nikakvih problema s takozvanom VR sicknessom čak ni s naočalama koje nosim (a koje me inače podosta živciraju kod gledanja, recimo, 3D filmova u kinu). Vive se lako podešava čak i nama koji ne vidimo najbolje, tako da se igrajući igre možemo bojati za svoj život, koliko god mutan bez naočala on bio.

VR = budućnost obrazovanja?

Kada je riječ o iskustvu VR-a, jedna od posebno zanimljivih primjena je svakako ona edukacijska. Istina, možete provesti dane igrajući biljar ili Serious Sama u virtualnoj stvarnosti, ali koristi ove tehnologije mnogo su veće nego što to prosječna osoba misli. Isprobavši Lifeliqe kako bih se odmaknuo malo od svijeta gaminga, ostao sam zaista fasciniran načinima na koje se možete približiti predmetima i vidjeti ih iz svih mogućih kutova.

Lifeliqe vam omogućava šetnju i let oko modela životinja, kemijskih formula, strojeva i drugih stvari koje možete istražiti, rotirati i jednostavno iskusiti izbliza, što je praktički nemoguće u ovoj našoj, “običnoj” stvarnosti. Svakako nije teško vidjeti prednosti ovakvih aplikacija u obrazovanju, a samo se nadam kako će uskoro sve više institucija shvatiti kako je VR ipak budućnost, ako već nije sadašnjost.

Bolje od stvarnosti? Pa…

VR i ja smo se dobro složili i svakako ću ga probati još nekoliko puta, a iako je moje iskustvo virtualne stvarnosti bilo nestvarno dobro, vjerujem kako će uskoro sve više ljudi imati priliku vidjeti kako je to kada ste negdje – gdje niste.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

HTC Vive možete naručiti za 900 eura, a iako je to podosta novca, plaćate ogromnu količinu tehnologije i vrlo zahtjevan sustav. Naravno, za Vive trebate imati i respektabilno računalo, ali iskustvo koje ćete dobiti možda je u nekim slučajevima čak i bolje od – stvarne stvarnosti.

Za kraj, hvala dobrim ljudima iz VR Osijeka koji su mi mnogo pomogli u pisanju ovoga članka sa svojim znanjem i, naravno, HTC Vive sustavima. Nemojte se ljutiti ako navratim ponovno! 😉

otp_gotovinskibozic16_gdn_600x270

Iskustvo virtualne realnosti uz HTC Vive i druge uređaje može vam biti nadohvat ruke uz blagdansku ponudu gotovinskih kredita OTP banke.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Izvještaj

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Izvještaj

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.