Dijelovi tehnološke industrije pa tako i Netokracija godinama prakticiraju "remote rad", ali što se događa kad se grupacija s 5000 zaposlenika uskladi da može raditi od doma? Direktor Combisa (dio HT grupe) Goran Car otkriva sve detalje i prakse u Netokracija Podcastu.
Iako je bilo teško razdoblje, samoizolacija je otkrila i neke nove istine o radu – primjerice da mnoge od nas ipak mogu – i žele – barem dio svog vremena raditi od doma, tzv. hibridni rad. Nova normala uključuje #workfromhome kao barem dio radne rutine, posebice ako radite u tehnološkoj industriji gdje su mnoge firme potpuno remote.
Dapače, u nedavnoj anketi MojPosao, web stranice za oglase za posao, preko 60 posto ispitanika je izjavilo da žele raditi od doma!
Kako to izgleda kad jedan od najvećih hrvatskih poslodavaca s preko pet tisuća zaposlenika uvede službeni rad od doma u novoj epizodi Netokracija Podcasta otkriva Goran Car, direktor tehnološke tvrtke Combis koja je dio HT grupe.
Naime, strategija cijele grupe je ići prema hibridnom načinu rada što stvara posebne izazove kad govorimo o tisućama zaposlenika, stotinama metara kvadratnih ureda i postojećih procesa. U razgovoru za Netokracija Podcast, Car ekskluzivno otkriva:
- Kako su se Combis i HT odlučili na trajnu strategiju rada od doma;
- Što je Goranu osobno bilo najteže kod rada od doma;
- Što je s tehničke, a što praktične strane za Combis i HT značio rad od doma;
- Kako je u praksi organiziran rad od doma, a da ga svi prežive bilo radili iz ureda ili od doma? Što bi Goran preporučio kao savjet?
- Kako će izgledati uredi budućnosti i što se događa sad s Combisovim uredom?
Slušajte Netokracijin podcast i dalje putem bilo koje aplikacije za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta te Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Josip
24. 06. 2020. u 9:50 am
Dobra inicijativa, zanimljivo će biti vidjeti kako će sada odabirati nove zaposlenike, mene između još nekoliko poznatih nisu primili sasvim izvjesno zbog godina jer znanje i iskustvo imam, a sada taj kriterij valjda otpada. Ili vrijedi i u remote varijanti 🙂
Annamaria Dević
25. 06. 2020. u 12:20 am
Oduševljena sam idejom kombiniranog rada i trebalo bi ga primijeniti kako u privatnom tako i javnom sektoru. Privatni sektor je u tome već duže vrijeme, a javni tek treba “naučiti” od privatnog sve ono što mu može koristiti i olakšati taj način rada. Kada je dobra volja, pouzdanost i pozitivna radna atmosfera sve je izvedivo. Ušteda je kako vremena tako i novaca. Donedavno je javni sektor bio protiv rada od kuće, no Covid-19 vrijeme pokazalo je da je zaista izvedivo i korisno primijeniti ga. Ne znam odakle takav otpor javnog sektora takvom načinu rada, valjda zbog nefleksibilnosti i nekakvom zastarjelom promatranju sto to posao odnosno radno mjesto zaista jest. Imam iskustvo rada u oba sektora i ako je virus nečemu doprinio na pozitivan način, to je ta promjena u glavama nadređenih da je sve moguće i da svojim zaposlenicima trebaš vjerovati, neprestano graditi to uzajamno povjerenje. Ono zajedno s timskim radom nužna su komponenta za uspješnost i realizaciju svih načina rada, a ponajviše kombiniranog. Učimo i trebamo to činiti svakoga dana, iz svake situacije pa čak i iz ovog Covid-19 vremena.
Johnny
26. 06. 2020. u 8:31 am
Radio sam do sad kod par privatnika, IT sektor. Problem je u sklopu glava hrvatskih šefova, vlada ta “zatucanost”. Brane se rečenicama “mi ovdje imamo puno ljudi, puno odjela, ako damo tebi fleksibilan rad, moramo i drugima, ljudi će primjetiti da te nema u uredu…”
Ne razumiju da to nosi uštedu, ma neće ni stavljati to u svoju jednadžbu kad tamo vrte koliko će platiti koga i koliko će koji posao donijeti para. Ne žele niti povjerenje dati niti graditi za svakim od zaposlenika. Ne da su skeptični, nego ne žele uopće ući u to razmišljanje tim svojim glavama.
Covid-19 je sad pokrenuo to i drago mi je da je. Ovo je sad selekcija i tko se prilagodi, najbolje će izvući.