Hrvoje Jurišić iz tvrtke Inchoo na OMGcommerce konferenciji predstavio je što znači imati responzivnu web stranicu koja dobro funkcionira na desktopima, a još bolje na mobilnim uređajima. Amazon je na svojoj koži osjetio da pola sekunde kašnjenja donosi 1% manje prihoda. Google je pak zabilježio 20% manje prometa uslijed pola sekunde kašnjenja.

Hrvoje Jurišić iz tvrtke Inchoo na OMGcommerce konferenciji predstavio je što znači imati responzivnu web stranicu koja dobro funkcionira na desktopima, a još bolje na mobilnim uređajima.
Započeo je prezentaciju s rečenicom Nitko ne voli čekanje – brzo je bolje od sporog. Zašto? Kako Hrvoje kaže, korisnik će čekati dvije sekunde da se nešto učita, no treću već odlazi.
Istraživanja pokazuju da odgoda od jedne sekunde znači 7% manje konverzija. Amazon je na svojoj koži osjetio da pola sekunde kašnjenja donosi 1% manje prihoda. Google je pak zabilježio 20% manje prometa uslijed pola sekunde kašnjenja.
Koji je zaključak? Loša izvedba i spori web negativno se odražavaju na vaše poslovanje.
U zadnje dvije godine vrijeme učitavanja ecommerce stranica se povećalo za 47%. Čak 55% posjeta ecommerce stranica odvija se putem mobilnih uređaja. Sama kupovina se još uvijek češće obavlja na desktopu, ali sam put do kupovine u većini slučajeva započinje mobilnim uređajem. Korisnik očekuje da mu vaša web stranica na njegovom mobilnom uređaju radi besprijekorno.
Veličina mobilne web stranice
Hrvoje je spomenuo kako ćemo često dobiti dojam kao da je ljudima stalo do svojih web stranica, iako je izmjereno kako je samo 6% responzivnih web stranica idealno optimizirano za mobilne uređaje, dok su 22% njih neznatno optimizirane, a 72% su potpuno iste težine kao i njihove desktop verzije.
Smjer kreiranja web stranice
Hrvoje je naveo smjer kojim treba ići pri izradi web responzivne stranice: od samog sadržaja te od najmanjih uređaja.
Razmislite dobro što ćete staviti na mali ekran i što je to što će plijeniti pažnju vaših korisnika. Postavite budžet za brzinu. Pri tom ne mislim na novac, već na vrijednosti koje utječu na samu brzinu.
Brzo otvaranje stranica gradi povjerenje
Brzina je sastavni dio korisničkog iskustva. Stoga Hrvoje tvrdi da se istu treba planirati od samog početka. Naveo je i razloge zbog kojih web stranice postaju spore:
- Latencija
- Previše http zahtjeva
- Previše bajtova
- Slabi caching
- Sporo rendanje
Koje alate koristiti?
- Developer tools, Firebug
- WebPageTest.org
- PageSpeed
- YSlow
Za kraj, Hrvoje je spomenuo kako morate biti spremni na to da će sve što danas napravite, već sutra možda biti zastarjelo.
Tehnologija vrlo brzo napreduje i pravila koje danas vrijede možda neće vrijediti sutra. Morate biti spremni na to.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.