
Hrvatski premijer Milanović na drugom #VladaUP-u, tviteraši (posebice na timelineu) žele više!
U suradnji sa udrugom "Internet za sve" se u veljači održao prvi #VladaUP - tviteraško druženje s Vladom Republike Hrvatske. Nakon 5 mjeseci aktivnog rada na društvenim mrežama, Vlada se odlučila održati i drugi #VladaUP koji se jučer održao u Banskim dvorima. Pedesetak najbržih tviteraša se prijavilo i dobilo potvrdu prisustvovanja, pri čemu im se pridružio hrvatski premijer Zoran Milanović.

U suradnji sa udrugom Internet za sve se u veljači održao prvi #VladaUP – tviteraško druženje s Vladom Republike Hrvatske. Nakon 5 mjeseci aktivnog rada na društvenim mrežama, Vlada se odlučila održati i drugi #VladaUP koji se jučer održao u Banskim dvorima. Pedesetak najbržih tviteraša se prijavilo i dobilo potvrdu prisustvovanja, pri čemu im se pridružio hrvatski premijer Zoran Milanović.
Tviteraši su se okupili u 17:30 u dvorištu Banskih dvora te su provedeni kroz Banske dvore – kroz sobu za prijem gostiju, za sastanak sa stranim delegacijama te kroz dvoranu za sastanke Vlade.

Nakon razgledavanja, počelo je druženje u poluformalnoj atmosferi u dvorani za novinare koje je vodio Ivo Špigel, a okupljenima je na pitanja odgovarao sam premijer Milanović. Cijelo je druženje potrajalo preko sat i pol, popraćeno već tradicionalnim Wall of Tweetsom preko kojeg su se kombinirala pitanja s Twittera i iz publike. Pitanja su, podrazumijeva se, bila razna – od teme oko Čačića, financijskih injekcija Crkvi, pregovora sa sindikatima i poreza na samce do novih tehnologija, startupa i podrške Vlade u razvoju istih.
Na pitanje kako gleda na startup kompanije i visokotehnološki sektor, premijer je odgovorio:
Na startup kompanije gledam sa divljenjem. To je to. To je rizik. Ti ljudi su avanturisti, legalni avanturisti. Vlada za njih mora učiniti sve ono što treba da se osigura pravna sigurnost, a to su sudovi i naplate. Jesam li za to da budemo kompetitivni u onome što je najkompetitivnije? Pa naravno!
Također, na komentar kako se prilikom otvaranja novih tvrtki mora odabrati ime na hrvatskom, latinskom ili starogrčkom jeziku te biti na milosti sudca trgovačkog suda i njegove odluke, premijer je odgovorio:
Smatram da jezik pripada govornicima i da ga se silom ne može zaštiti, kao ni identitet. To me podsjeća na neke režime koji nisu to dopuštali. Vjerujem da se jezik pogotovo danas razvija brže nego ikad. Drago mi je da ste mi to spomenuli, to mi se uopće ne sviđa.
Na Twitterovom timelineu su pak uslijedile mnoge kritike, kako pitanja kolega “on the ground” tako i premijerovih odgovora, posebice po pitanju financiranja Crkve i premijerove izjave da je sve što je besplatno loše – na što su se oglasili tviteraši s primjerom open sourcea kojeg Vlada djelomično koristi na svojim službenim web stranicama.
Sve u svemu, bilo je to jedno ugodno druženje na kojem je premijer odgovarao na pitanja onoliko koliko je mogao i na pitanja kojima je znao odgovor (primjerice, i sam premijer Milanović se nada da će rezultati popisa stanovništva doći čim prije). Zanimljivo je kako su neki hrvatski tviteraši kritizirali i poantu #VladaUp-a umjesto stvaranja projekta poput britanskog GOV.uk, dok su posebice srpski i bosanskohercegovački tviteraši hvalili inicijativu!
U svakom slučaju, zanima nas sljedeći, novi #VladaUP, a hoće li biti konkretnih rezultata od ovog, tek ćemo vidjeti.



Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.