
Prava metrika nije broj posjetitelja stranice, nego broj onih koje ste pretvorili u korisnike!
HIT IT Digital, prvu regionalnu konferenciju posvećenu Google Analyticsu i AdWordsima na kojoj je više od 150 sudionika razgovaralo o trendovima i tajnama zanata, otvorio je jučer u Zagrebu Gary Illyes, Googleov Web Master Trend Analyst. Sudionike je upoznao s karakteristikama i ponašanjem internetskih korisnika, a glavna poruka za sve u industriji bila je da slušaju što korisnici žele.
Kakva bi bila konferencija o Analyticsu i AdWordsima bez osobe iz samog Googlea? Tako je na regionalnu konferenciju HIT IT Digital, koja je jučer održana u Zagrebu u organizaciji tvrtke Escape, stigao i Gary Illyes koji u Googleu nosi titulu Web Master Trend Analysta, a održao je predavanje o karakteristikama internetskih korisnika. Milenijalci, odnosno pripadnici tzv. generacije Y, rođeni su između 1980. i 2000. godine, samopouzdani su, egocentrični, nestrpljivi i zahtjevni korisnici, a ono najvažnije, istaknuo je Gary, imaju jako kratak raspon pažnje i to od samo 8 sekundi.
Za usporedbu, zlatna ribica ima raspon pažnje od 9 sekundi.
Generaciju Z čine oni rođeni između 1995. i 2013. godine. Za njih je značajno da su rođeni u periodu krize, visokoobrazovani, izrazito povezani, iako manje “društveni”. Primjerice, troše manje vremena na selfije nego prethodna generacija, rekao je Gary. Također su poduzetničkog duha – njih čak 72 posto želi pokrenuti vlastiti posao, a velike korporacije im nisu zanimljive. Kad je riječ o rasponu pažnje, ona je još manja nego kod milenijalaca i iznosi samo 2,8 sekundi. Unatoč nekim razlikama, riječ je o dvije generacije koje su po mnogočemu slične:
Raspon pažnje im je kratak te će vas napustiti jako brzo ako ne zadovoljite njihovu potrebu za informacijama. Traže vašu pažnju, a ako ju ne dobiju, otići će dalje. Žele personalizirana iskustva, ali najvažnije je da sve žele jako brzo.
Slušajte svoje korisnike!
Broj jedan savjet koji je Gary dao okupljenima svodi se na to da upoznaju i slušaju svoje korisnike. Osluškivanje njihovih potreba i predviđanje njihovih želja nešto je čime su se vodili i u Googleu prilikom stvaranja proizvoda kao što su Google Now, Voice Search ili, primjerice, Google Now on Tap koji korisnicima omogućava da rade pretrage u sklopu konteksta informacija koje se trenutno prikazuju u aplikaciji. Također, tu je i tzv. location awareness prilikom pretraživanja. Naime, uz ovu opciju Google može dati kontekstualne odgovore ovisno o lokaciji gdje se nalazite. Primjerice, ako se nalazite u blizini Empire State Buildinga, dovoljno je “upitati” svoj smartphone koliko je zgrada visoka bez navođenja o čemu je riječ.
Geolokacija u kontekstu. Vise nije potrebno izreci subjekt koji pretrazujemo. @google ce sam skuzit #hititescape
— Pero Tanta (@perotanta) April 14, 2016
Naravno, tu je i mobilegeddon, odnosno nadogradnja Googleovog algoritma i indeksiranja kako bi se u rezultatima pretrage pogodovalo mobile-friendly stranicama. Gary kaže kako je 2015. godine, kad je došlo do ove promjene, primijećeno dosta prelazaka na mobilne verzije stranica. Konkretno za Hrvatsku, riječ je o povećanju od nekih 20 posto u broju mobile-friendly stranica u pretragama.
Stranice su za korisnike, a ne tražilice
Gary je okupljene savjetovao da naprave stranicu u koju će se ljudi zaljubiti, pri čemu bi trebali voditi računa o sljedećem:
- Sadržaj treba stvarati s pažnjom
- Sadržaj mora precizno odgovarati na pitanja korisnika
- Korisnici trebaju moći brzo pronaći odgovore
- Izgradite zajednicu oko svoje stranice
A što ne treba raditi? Gary kaže sljedeće:
- Nemojte napraviti svoju stranicu tako da pogoduje tražilicama
- Nemojte ju optimizirati za informacije koje nemate
- Stranice trebaju biti namijenjene korisnicima, a ne tražilicama
- Nemojte slati sve svoje korisnike na druge stranice
- Nemojte se oslanjati samo na široko dostupne podatke.
Gary zaključuje kako se mnogi pitaju koliko su posjetitelja imali u danu, no da je to krivo. Umjesto toga, trebali bi voditi računa o sljedećem:
Vaša prava metrika je broj posjetitelja kojem ste danas uspjeli pomoći i koliko njih ste uspjeli konvertirati u korisnike.
Interesting presentation abouth internet users by Gary Illyes @ #HitItDigital #adwords #googleanalytics conference pic.twitter.com/a0jALOFUk6
— Krešimir Repušić (@krreeeso) April 14, 2016
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Miro
15. 04. 2016. u 11:00 am
Google baš sluša što korisnici žele, zato meni svaki dan uvaljuju reklame tipa umrijet ćeš od hrkanja i riješi se čukljeva 🙂