Halo, Netokracijo - što će nam startup konferencija u 2021. godini?!

Halo, Netokracijo – što će nam startup konferencija u 2021. godini?!

Tamo negdje 2013. kad sam prvi put počela raditi za Netokraciju, dobar dio mog posla bila je da teglim svoj prastari laptop po različitim startapaškim događajima i pišem beskrajne izvještaje o startupima koji su planirali biti “novi Forsquare za [umetni industriju]”. Tad sam jedva čekala da startup konferencije zamru, ali sada, nakon gotovo deset godina, mislim da su bitnije nego ikad.

Da, bilo je svakakvih upitnih događaja, startupa i ideja u cijelom hypeu koji je tada pomeo domaću scenu. Profesionalnih predavača na startup konferencijama čiji je jedini poduzetnički pothvat prodavanje besmislenih predavanja na startup konferencijama. 

Da, Mia i ja smo razvile bingo startup floskula i vjerojatno bismo s većine tih događanja izašle blago pripite da smo povukle gutljaj iz pljoske svaki put kad je neki startup izjavio da “nema konkurenciju”. 

Da, bilo je afera sa startup natjecanja koja su obećavala financiranje koje se nikad nije ostvarilo. 

I naravno, bilo je startupa koji su propali ili nikad nisu zaživjeli.

Ono što je bitnije od svega toga jest da je sav taj iritantni hype sa svim nabrojenim problemima uspio raspršiti predrasude da je poduzetništvo nešto rezervirano za dvjesto obitelji i za one koji su preveliki i prepovezani da propadnu.

I Netokracija je u to vrijeme imala prste u tom hypeu. Osim što smo sve te događaje pratili, imali smo i vlastitu konferenciju RockPaperStartups, koja se održavala na vrhuncu startup hypea 2013. i 2014., a u to vrijeme je bila spoj konferencije, festivala poduzetništva i mini-Seedcampa. Ukratko, prilika da pokažemo da poduzetništvo i ulagački kapital nisu daleki i nedostižni, nego piju s vama za istim šankom u Rijeci. (I mi smo tad bili puno mlađi, ne osuđujte nas).

RockPaperStartups 2014

Startupi su odrasli, a ekosustav je ostao Petar Pan

No vratimo se sad s tog izleta u sredinu prošlog desetljeća. Dobrodošli opet u 2021. godinu! 

Poduzetnici su malo zreliji i svjesniji u što se upuštaju, ideje su manje trivijalne, a krajnji cilj startapaša nije završiti u nekom (pre)seed akceleratoru u Bugarskoj i pokupiti par desetaka tisuća eura investicije pa objesiti tipkovnicu o klin jer ne znaju što bi dalje. 

Rimac, Photomath, Infobip, Nanobit, Microblink, SeekAndHit, samo su neki od tada aktualnih startupa koji i dalje žive, rastu, zapošljavaju, probijaju granice. Dogodili su se uspješni exiti, imamo čak i dva jednoroga. 

Što se u međuvremenu promijenilo u ekosustavu koji startupe okružuje?

Nažalost, vrlo malo.

Da bi ekosustav pružao startupima optimalne uvjete da se uopće lansiraju, a onda i skaliraju, potrebna je usko povezana mreža obrazovnih institucija, poduzetničkih inicijativa, mentorska podrška, podrška države i lokalno dostupan (i pametan) kapital za prve korake – uz dobro razrađene zakonske okvire koji podupiru poduzetništvo i ulaganje u njega. Ono što imamo je nekoliko udruga, nešto europskih sredstava koje kapaju kroz državne agencije, šaku aktivnih anđeoskih investitora i nekoliko VC fondova od kojih se većina ne može pohvaliti velikim ulaganjima u prošloj godini. Upitno je možemo li se nazvati ekosustavom, a kamoli dobrim ekosustavom.

I upravo je to razlog zašto su startup konferencije i dalje potrebne. Razlika je što nam sad ne trebaju inspirativne priče o tome kako svatko može biti poduzetnik, već konkretni primjeri i strategije kako se probiti, skalirati, naći prilike za financiranje koje će donijeti iskustvo i veze, a ne samo odlomiti komad vlasničkog udjela.

Zato vraćamo RockPaperStartups na scenu, ovog puta u partnerstvu s Algebra Labom i uz generalno sponzorstvo Hrvatskog Telekoma. 

Što možemo očekivati na RockPaperStartups 2021?

Kakva je budućnost hrvatske IT industrije?

Može li u ovim uvjetima ostvariti svoj puni potencijal ili nam prijeti polagano osipanje uspješnih tvrtki koje će bolje uvjete tražiti izvan hrvatskih granica? Koje su promjene nužne kako bi se rast omogućio, a ne ometao? To su neka od pitanja na koja će odgovoriti Mate Rimac (Rimac Automobili), Damir Sabol (PhotoMath) i Boris Drilo (Hrvatski Telekom), pod moderatorskom palicom netokrata Ivana Brezaka Brkana.

Operativna izvrsnost od prvih koraka

Sve dobro funkcionira u firmi koja broji tri zaposlenika. Kada dođe vrijeme za strelovit rast (što se od startupa i očekuje), ako procesi nisu dobro postavljeni, greške se skupo plaćaju. Kako od samih početaka osigurati operativnu izvrsnost – i kako izbjeći greške na kojima su naši panelisti morali učiti – ispričat će nam Nikola Kapraljević (Infinum), Igor Strejček (Microblink), Martina Grgić (Smart Lumies) i Lidija Karaga (Poslovna inteligencija). Razgovor će voditi Miroslav Wranka (Terrible Creations).

Male doline, veliki snovi

Što bi bilo kad bismo umjesto jednog sklepanog ekosustava koji pokušava glumiti Silicijsku dolinu imali više “malih dolina”, središta koja pružaju svu potporu za pokretanje poduzetničkih pothvata? Kada startupaši ne bi u početnom i najmršavijem periodu morali seliti u Zagreb, Krakow, London ili samo Silicijsku dolinu kako bi došli do početnog kapitala? Svoje ideje o tome kako stvoriti male doline podijelit će Davor Runje (CISEx), Dražen Oreščanin (Poslovna inteligencija), Hrvoje Balen (Algebra) te Bogdan Iordache (How To Web), uz pomoć moderatora Luke Sučića (Meta Change Capital).

Život nakon exita

Što se događa jednom kada se dočepate startapaškog Svetog grala? Što se događa nakon akvizicije, koje se mogućnosti otvaraju i što nas čeka nakon svjetla na kraju tunela znaju Luka Abrus (Five), Mario Frančešević (SeekandHit) i Ivan Burazin (Shift Conference), a panel će moderirati Bernard Ivezić (Jutarnji List).

Proizvodi, funding i nova generacija startupa

Albert Gajšak (CircuitMess), Hajdi Ćenan (Airt), Dominik Tomičević (Memgraph) i Darko Jovišić (Robotiq) na ovom će panelu, koji moderira Antonija Bilić Arar, pričati o tome kako su kreirali svoje digitalne proizvode i pronašli tržište za njih, kako su dobili anđeoski kapital i koliko im je (muke i truda) trebalo da dođu do prve strane investicije. Obvezno štivo za sve novopečene startupaše!

Nove snage iz startup inkubatora

Na kraju svega bio bi red da predstavimo te novopečene startupaše. Kao dio suradnje s Algebra Labom, kraj konferencije RockPaperStartups 2021. označit će pitchevi 19 startupa iz samog Algebra Laba, BIRD Incubatora i SPOCK-a.

Startupi koji će se predstaviti su: Go2Green, The Units, 2T, OICAR, Seven.ai, VoltBit, GrabAHome, re-Book, BeyondMerrity, Neolight.ai, UX Mining, ULTRAX, CIDRANI, Mr.Popper, GoGreenOzonator (GGO3), Fecalicious, Secure Underground Navigation – SUN systems, Tondu i Green Energy Pal .

RockPaperStartups i put prema boljem ekosustavu su već podržali Hrvatski Telekom i OptimoRoute kao sponzori, te Algebra Lab  i Kavantura, a vi nas možete podržati tako da se uključite u rasprave svojim pitanjima, komentarima ili samo uživate u konferenciji.

Kako se uključiti u RockPaperStartups?

Ako želite pratiti  RockPaperStartups 2021 prijavite se za sudjelovanje preko Zooma kako biste mogli postavljati pitanja panelistima ili pratite Facebook Live sutra od 10:00 sati.

Oh, da, nismo li spomenuli da smo i mi malo sazreli kad je riječ o konferencijama? U ovom konkretnom slučaju, to znači da nas nakon RockPaperStartups čekaju još dvije usko specijalizirane konferencije, RockPaperProduct i RockPaperGrowth. Kao što im ime govori, konferencije su posvećene razvoju proizvoda, odnosno rastu i skaliranju, a detalje očekujte uskoro!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Programiranje

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Što ste propustili

Novost

Bellabeat lažirao brojke: Danci otkrivaju, Netokracija podcast komentira

Ako ste već pročitali Antonijin tekst, onda nam se pridružite u razgovoru uz prijaznu kavu...

Analiza

Bellabeat lagao o broju korisnika i investiciji s Bank of America?! – tvrde danski mediji!

"Bellabeat je najvrjednija kompanija u portfelju investicijskog fonda Nordic Eye. Postali su jednorog, vrijede 3,5 milijarde dolara. Prihodi u 2022. su im iznosili 525 milijuna dolara. Bellabeat već danas posluje s dobiti."

Tvrtke i poslovanje

Otkazi su sve, samo ne mala stvar. Kako pripremiti ljude?

Nekontrolirano zapošljavanje, fluktuacije kadra te konačno - manjak iskustva u davanju otkaza, doveli su nas do niza loše odrađenih i komuniciranih otpuštanja. Što se moglo bolje?

Digitalni marketing

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.