
Kako je grupa iz jahtaške industrije napravila Gruntek, aplikaciju za najam i upravljanje vrtom
Ovih ste dana morali naići na simpatični projekt Gruntek, aplikaciju koja pruža svojim korisnicima najam i upravljanje vrtom. Iza nje stoji tvrtka Yachtmaster Group koja razvija digitalne platforme i organizira međunarodne sajmove za yacht-charter industriju. Zašto su se upustili u digitalno vrtlarstvo, provjerila sam s Tinom Prosenikom, osnivačem Yachtmaster Groupa i Grunteka.
Diverzifikacija poslovanja. Mnogim je poduzetnicima upravo ta misao bila na umu kad je krenula pandemija koronavirusa, posebice onima na čije poslovanje ona direktno utječe ili bi mogla utjecati. Upravo je to imao na umu i Tino Prosenik, čija tvrtka Yachtmaster Group već više od deset godina radi na različitim projektima na području jahtinga. Među ostalim, tu je međunarodni sajam International Charter Expo (ICE), ali i softverski projekti, poput matchmaking platforme za poslovna događanja, Handshake, te B2B platforme za kupovinu novih jahti, Icemarket.
Svi su ti projekti povezani s jahtaškom industrijom, ali Gruntek dolazi iz sasvim druge domene – poljoprivrede. Riječ je o web aplikaciji koja korisnicima pruža najam i uzgoj organskog domaćeg povrća.
Od plavog do zelenog, a sve potaknuto koronavirusom
Tim koji stoji iza svega zgodno je Gruntek usporedio s popularnom igrom Farmville – ali uživo, a u praksi je riječ o vrtovima koji se nalaze sat vremena vožnje od Zagreba, u okolici Čazme. Putem web aplikacije korisnici odabiru eko povrće dostupno za sadnju, postavljaju ga u gredice, dobivaju informacije o vremenu berbe i očekivanoj količini uroda. Vlasnici mogu pratiti i razvoj svog vrta uz foto i video zapise, a kad povrće dozre, mogu odabrati dostavu ili ga doći sami i ubrati.

Tino Prosenik prisjeća se kako su još u travnju došli na ideju za takav projekt.
U početku COVID-19 situacije nije bilo moguće predvidjeti posljedice koje će pandemija imati na yachting industriju. Mi smo odlučili odmah započeti razvoj ne-nautičkih projekata kako bismo diverzificirali svoj portfolio i tako se zaštitili od potencijalno negativnog razvoja situacije.
Iako smo očekivali značajan pad prihoda, tvrtka je dobro poslovala zadnjih godina i bilo je dovoljno kapitala na raspolaganju za održavanje tima i lansiranje novog startupa. Već u travnju je nastala ideja o digitalizaciji poljoprivrede, kao reakcija na lockdown i tadašnje strahove o održivosti nabave hrane.
Uzevši u obzir jačanje trenda organske proizvodnje i duh ovog čudnog vremena, Gruntek je bio savršeno rješenje za svijet s koronom ili bez.
Korak unatrag – povratak prirodnom ritmu
A u ovim čudnim vremenima posebno su pogođena događanja, među njima i međunarodni sajam koji ova tvrtka organizira. No, zanimljivo mi je bilo čitati Tinov intervju iz 2015. godine o sajmu ICE za koji je rekao kako je zapravo svojevrstan korak natrag u evoluciji poslovanja, odnosno da “evolucija poslovanja danas ide kroz internet gdje se sve više toga događa”. Organiziranje sajma u takvoj industriji u to doba zapravo ima paralele s pokretanjem Grunteka danas.
ICE je nastao u vrijeme kad je digitalizacija već bila u punom jeku; a on je išao u drugom smjeru. Možda je baš ta silina digitalizacije plašila naše konzervativne yachting ljude; možda su se bojali da će ih internet pregaziti, a neke nove generacije preuzeti posao. To se nije pokazalo točnim; ICE je implementirao digitalne prednosti u svoj karakter – kao npr. naš vlastiti matchmaking software. Bez takve digitalne platforme tri dana sajma nemoguće bi bilo ispuniti s 80 poslovnih sastanaka po tvrtki, skoro 10.000 sastanaka ukupno. To povećanje učinkovitosti kroz tehnologiju, mnogostruko je povećalo vrijednost ovom “konzervativnom” sajmu.
O digitalizaciji poljoprivrede pričamo u kontekstu “smart farminga”, a toga baš i nema u našim krajevima. Smart farming uključuje IoT elemente u proizvodnju kako bi se automatizirala i povećala učinkovitost proizvodnje. Mi na Grunteku radimo upravo suprotno – kao i na ICE-u – idemo korak unatrag; vraćamo se prirodnom ritmu. Naš cilj je uzgojiti hranu u potpunoj ravnoteži s prirodom, bez štetnih posljedica na okoliš, plod i one koji ga konzumiraju. Pritom želimo omogućiti korisnicima kompromis; uprljaj se koliko želiš, a ne koliko je to do sada bilo nužno.
Pozitivne reakcije, unutar i izvan tima
Iako o pripremi vrta, sadnji i ekološkom uzgoju brine tim iskusnih poljoprivrednika, odnosno “gruntovčana”, pod vodstvom predsjednika Zajednice udruga hrvatskih povrćara Vjekoslava Budaneca, Gruntek je u potpunosti projekt Yachtmaster grupe, od koncepcije do implementacije, napominje Tino.
Naš tim su developeri i organizatori; sve što je potrebno za digitalnu i agronomsku stranu projekta. Uz to smo marketeri i prodavači – zato smo se i nazvali grupom; sve što je potrebno za takve projekte nam je pod jednim krovom. Mislim da se tim jako razveselio ovom projektu; nakon deset godina nautike, bilo je vrlo opuštajuće prijeći iz plavog u zeleno. A moram napomenuti da ima nešto iskonski zadovoljavajuće i smirujuće u proizvodnji hrane; digitalno ili ne.
Kako se i tim veselio projektu, tako su i reakcije javnosti nakon njegovog predstavljanja bile mahom pozitivne, a još treba vidjeti kako će izgledati prva iskustva uzgoja vrta uz pomoć ovakve aplikacije. Tino daje malo uvida u proces:
Pratiti neko živo biće kako raste je svakako prekrasno. Mi smo to nazvali “big brother” poljoprivredom; sve se snima, sve se prati. Svi procesi obrade tla, uzgoja i nabavke sadnica, sadnja… Štoviše, naši gruntovčani će svaki proces objasniti, a svaku sadnicu predstaviti. Svaka kantica će biti objašnjena, a svaki zahvat pomno praćen.
Za ekološki certifikat treba čekati 2-3 godine, ali Gruntek će biti toliko transparentan da mu takav certifikat neće donijeti puno. Kad nikne prvi mladi luk, prva salata, ljudi će se veseliti i pokazivati prijateljima. Kad dobiju fotografije svojih bujnih vrtova, veselit će se izletu na Gruntek.
Poljoprivreda dijeljenja kao dio ekonomije dijeljenja

Na Netokraciji smo u travnju i rujnu pisali o tome kako je pandemija koronavirusa utjecala na OPG-ovce, a u međuvremenu je pokrenuto i mnoštvo, što manje što više uspješnih, projekata koji bi pomogli njihovoj digitalizaciji, ali i narudžbama, prodaji i dostavi, namirnica do krajnjih kupaca. No, Gruntek je otišao u drugom smjeru, dao mogućnost samom korisniku i da sudjeluje u procesu proizvodnje, što doista predstavlja posebnu čar za one koji do sad nisu imali takvu mogućnost.
A što planira za budućnost?
Gruntek prije svega treba biti virtualna ruka i virtualno oko gradskog vrtlara. Ona omogućava stvaranje, ali u isto vrijeme i podučava. Mi se nadamo da će evolucija Grunteka promijeniti percepciju potrošača; možda će potrošači sve više biti proizvođači. Takav je razvoj sve više u duhu vremena – sharing economy i sharing agriculture. Danas je teško zamisliti Gruntek koncept kao sveprisutnu pojavu u Hrvatskoj, ali nekad je bilo nezamislivo da bilo tko može voziti taksi.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.