
Što sam ja, a što su OPG-ovci naučili o online prodaji u 6 mjeseci Facebook grupe Virtualni plac
Facebook grupa Virtualni zagrebački plac danas broji 58.000 članova, a prije šest mjeseci nije postojala, kao ni digitalno prisustvo mnogih OPG-ovaca. Što se događalo u međuvremenu?
Na samom početku korona krize, u trenutku kada se sve zatvorilo, pisala sam o izazovima s kojima su se susreli OPG-ovci koji su, kako bi preživjeli, počeli svoje proizvode nuditi online. Dobar dio njih, barem sa zagrebačkog i šireg područja, svoje su mjesto pronašli u Facebook grupi Virtualni zagrebački plac, a mnogi i dalje tamo nude dostavu svojih sezonskih proizvoda. Atmosfera u grupi ponekad je baš kao na pravom placu. 🙂
U početku je grupa rasla ogromnom brzinom, imala je i po 1000 članova dnevno, a ja i kolegica Ivana Tomić, s kojom sam administrirala grupu, dnevno smo odobravale i do 300 objava. Danas, šest mjeseci kasnije, grupa ima preko 58.000 članova i konstantno pristižu novi, a broj dnevnih objava smanjio se na 30-ak.
Jesu li OPG-ovci napredovali u ovih 6 mjeseci
Neki od problema s kojima su se OPG-ovci susreli na samom početku svog online poslovanja mogu se svesti na:
- Nepoznavanje načina prodaje na online platformama (i ograničenja koja nose);
- Otvaranje previše kanala za komunikaciju s kupcima;
- Kašnjenje s dostavama;
- Neodgovaranje na poruke;
- Negativne recenzije kupaca i
- Nepriznavanje pogrešaka.
Prema onome što sam mogla vidjeti u grupi, u ovih šest mjeseci naučili su koliko im je vremena potrebno za spakirati narudžbe te su neki od njih kupili i aplikacije za dostavljače koje im pomažu da proizvode dostave na vrijeme. Neki su u međuvremenu odustali od dostave na kućni prag, naročito ako su u pitanju manje količine proizvoda. Umjesto toga, formirali su “prikupne centre” na parkiralištima u blizini tržnica.
Ono što sve češće vidim je da nude manje opcija za komunikaciju i većinom se odlučuju za poziv i/ili neku od aplikacija za slanje poruka što je dobro jer su na taj način uveli bolju kontrolu nad narudžbama i smanjili mogućnost da neku previde. Mislim da su najviše problema iskusili s Facebook porukama jer, ako nisu prijatelji s kupcem na Facebooku, one stižu kao zahtjev te ih je lako smetnuti.
Komunikacija između OPG-ovaca i kupaca

Ako pregledate objave u grupi, uočit ćete da su OPG-ovci većinom naučili kako privući pažnju kupaca – emojijima, fotografijama i videima. Također, većina ih je naučila da je pametnije staviti cijenu u objavu nego odgovarati na brojne poruke. A i kupci su postali osjetljiviji na to jer, čim se pojavi objava bez cijene, pobune se. 🙂
Ono čime kupci nagrade OPG-ovce su brojne pozitivne recenzije ako su zadovoljni preuzetim proizvodima. Isto tako, ako se osjećaju prevarenima, kupci se ne libe to javno napisati.
Prihvaćanje kritika općenito nije nešto što smo mi Hrvati savladali te su se na takvim objavama znale razviti (i još uvijek se razviju) vrlo žestoke rasprave u koje smo se često kao administratorice morale uključivati, a ponekad su završavale isključivanjem opcije komentiranja ili čak izbacivanjem nekih članova zbog grubog vrijeđanja.
Priznati pogrešku nije lako, ali iskrenost se cijeni
Negdje oko Uskrsa u grupu se učlanila i jedna od vlasnica male ličke mljekare “Sirana Vedrine” koja valjda ima najveći broj preporuka u grupi (nisam ih brojala, ali sam zbog tih preporuka i sama postala njihov kupac). Kako do tada nisu imali dostavu svojih proizvoda, već su ih prodavali na pojedinim zagrebačkim placevima, preuzeli su previše narudžbi te su na kraju svoje proizvode dostavljali i na Uskrs kako ne bi iznevjerili kupce.

Ana Todorić, jedna od vlasnica, napisala je vrlo emotivnu objavu u kojoj se iskreno ispričala svojim kupcima do kojih proizvodi nisu stigli u očekivanom roku. Ono što me je iznenadilo su reakcije kupaca koji je nisu, očekivano, napali, već su je tješili i zahvalili joj se na iskrenosti.
S druge strane, jedan OPG koji je nudio jagode u jeku njihove sezone (ako kliknete u Virtualnom zagrebačkom placu tag “Jagode”, bit će vam jasno kolika je bila potražnja za tim prvim proljetnim bobicama :)) dobio je niz kritika da se ne javljaju na poslane poruke. Kupci koji su od njih naručili, nisu znali niti je li im narudžba zaprimljena, a oni koji su uspjeli naručiti, nisu znali kada će jagode biti dostavljene.
Vlasnik OPG-a uključio se nakon nekog vremena u komentare te napao kupce koji su izrazili svoje nezadovoljstvo. Vrlo se brzo sam isključio iz grupe, a članovima je, umjesto slatkog voća, ostavio gorak okus u ustima te su postali puno oprezniji i nestrpljiviji kada su u pitanju odgovori na poruke.

Vide li OPG-ovci budućnost u internetskoj trgovini
I kupci i OPG-ovci, kao i ostali prodavači s placa, sada su puno iskusniji i naučili su kako koristiti Facebook kao mjesto za kupnju i prodaju. No, rijetki su otišli korak dalje i odlučili otvoriti vlastite internetske trgovine ili iskoristili novonastale platforme koje objedinjuju ponudu više OPG-ova.
Kako su to ljudi koji puno vremena provode na zemlji, za takav pothvat trebali bi angažirati dodatnu osobu koja bi im u tome pomogla ili uložiti vrijeme i novac u edukaciju kako bi to mogli samostalno raditi.
Oni s kojima sam razgovarala, nemaju interes ići dalje od Facebook grupe za ponudu svojih proizvoda, ali bi mogli prihvatiti neku grupnu internetsku platformu ako bi im se u sklopu nje riješio najveći problem – prikupljanje narudžbi i dostave.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
neda
23. 09. 2020. u 11:15 am
Grupa kao grupa je pun pogodak. Fantastično iskustvo on line kupovine svakodnevnih namirnica. Članovi grupe (i kupci i prodavači)….ah, ima nas svakakvih. Imala sam sreću i prošla bez negativnih iskustava (kao kupac). I, ako se nastavi mogućnost kupovine s dostavom u kuću ostat ću vjerna članica grupe i, nadam se, zadovoljan kupac. Svaka čast osnivačicama na ideji 🙂
Marijan
24. 09. 2020. u 9:58 am
Nemam niti najmanju namjeru pokvariti idilu vezano uz vrijedne OPG-ove koji našem tržištu svakako trebaju jer domaće je ipak domaće, ali moram reći da smo prije nekoliko godina nudili mnogim OPG-ima cjelovito rješenje za online prodaju putem Interneta u našoj režiji tj za njih besplatno i moram reći da smo većinom doživjeli puno neprofesionalnosti, nepridržavanja dogovora, čak i neozbiljnosti te smo na kraju odustali izgubivši uloženo. Čast svima ali čini se da je neke od njih nevolja natjerala da Internet sada (možda) ozbiljnije shvate. Osobno nisam pretjerano zainteresiran ponovo ući u sličan pothvat. Svako dobro
ludi panj
24. 09. 2020. u 8:10 pm
OPG-ovci znaju više o fejsarenju nego vi o OPG-iranju.
Kad dođe kriza oni će se snaći, a vi ćete jesti virtualne lajkove
ljiljana
20. 12. 2020. u 11:08 pm
promakla mi do sada ova objava. analizi cista petica, identicno je i moje iskustvo.
hvala na trudu u ime svih zadovoljnih kupaca, pa i onih manje zadovoljnih jer cemo svi skupa nauciti kako bolje plasirati i prodati proizvod s jedne strane i kako pravednim novcem platiti pravednu kvalitetu s druge strane.
svako dobro svima.