7 najčešćih pogrešaka u izradi web shopa

7 najčešćih pogrešaka u izradi web shopa

Pokretanje web shopa je vrlo opsežan i izazovan posao s brojnim segmentima na koje treba obratiti pažnju. Vlasnicima web shopova se vrlo često potkradu neke ili sve od ovih sedam veličanstvenih pogrešaka. Dobra vijest - sve se daju ispraviti. S obzirom da u online prodaji imate vrlo malo vremena da zaokupite i zadržite pažnju posjetitelja, morate se pobrinuti da svi segmenti vašeg web shop funkcioniraju optimalno.

greske-web-shop

Pokretanje web shopa je vrlo opsežan i izazovan posao s brojnim segmentima na koje treba obratiti pažnju. Vlasnicima web shopova se vrlo često potkradu neke ili sve od ovih sedam veličanstvenih pogrešaka. Dobra vijest – sve se daju ispraviti. S obzirom da u online prodaji imate vrlo malo vremena da zaokupite i zadržite pažnju posjetitelja, morate se pobrinuti da svi segmenti vašeg web shop funkcioniraju optimalno.

Proces online kupovine promatrajte kao eliminacijsku utrku, samo što u ovom slučaju vi eliminirate vaše potencijalne kupce loše odrađenim segmentima u web shopu. Što su greške veće, tu su veće i šanse da će kupci odustati na putu do finalizacije prodaje. Savjetujemo vam da slijedite ABT filozofiju poslovanja web shopa (Always Be Testing) te na taj način uvijek provjeravate različite dizajne i pristupe kupcima. Vrlo često ćete se iznenaditi koliko naizgled male promjene u nekom segmentu znaju pokazati velike razlike u rezultatima!

1. Loš opis proizvoda

Možda najčešća pogreška u web shopovima je loš i nekvalitetan opis proizvoda. Ovo se ponajprije odnosi na informativni tekst, u kojem bi trebali opisati sve relevantne informacije vezane uz sam proizvod. Vrlo često je taj tekst kopija opisa koju prodavač dobije od dobavljača, isti opis kojeg kopiraju svi ostali web shopovi koji nude taj proizvod. Pobrinite se da je opis kvalitetan i optimiziran za tražilice, pa će vas Google više voljeti. Druga iznimno važna stavka su slike. Stavite više slika vašeg proizvoda iz različitih perspektiva – nipošto samo jednu sliku.

2. Nedostatak podataka o vašem poduzeću

Online kupovina uvijek povlači za sobom pitanje sigurnosti, te nije čudno da su potencijalni kupci često sumnjičavi. Pobrinite se da na vašem web shopu imate detaljne informacije o vama kao prodavaču; navedite fizičku adresu, podatke o registraciji poduzeća ili obrta, kontakt podatke, sliku fizičke trgovine ako postoji. Ne zaboravite da postoje i zakonski propisi o tome koje podatke web shop mora imati, a kazne za taj propust mogu dosegnuti i do 50.000 kuna!

3. Kompliciran checkout proces

Proces kupnje mora po mogućnosti sadržavati što je manje koraka, te zahtijevati od kupca minimalni unos podataka. U testiranjima se pokazalo da je moguće povećati stopu konverzije za 60% samo ako se checkout koncipira na takav način da se sva polja popunjavaju na samo jednoj stranici, takozvani one page checkout, umjesto da kupac mora proći kroz više njih do završetka kupnje.

4. Loša pretraga stranice

Pobrinite se da pretraga u vašem web shopu radi ispravno. Ukoliko koristite neki od popularnih CMS-ova kao platformu za vaš web shop poput Magenta, OpenCarta ili Prestashopa, potražite kvalitetan plugin ili ekstenziju. Vrlo često vaši posjetitelji neće biti u stanju pronaći što traže, te će se okrenuti site searchu vašeg web shopa. Ukoliko tu ne dobiju tražene rezultate, budite sigurni da slijedi napuštanje stranice. Testiranja su pokazala da ispravan site search s tzv. autocomplete mogućnosti povećava konverzije za preko 100%.

5. Premalo opcija za plaćanje

Pobrinite se da vašim kupcima ponudite mogućnost plaćanja pouzećem, plaćanja internet bankarstvom te različitim kreditnim karticama. Ne bi bilo loše da uvrstite i PayPal u vaše opcije

6. Upsells & Cross-sells

Na stranici proizvoda morate imate još dvije dodatne ponude, tzv “Upsell” i “Cross-sell”. Primjerice, ukoliko prodajete bicikle, na svakoj stranici s proizvodom stavite barem tri ili četiri “upsell” proizvoda: riječ je o skupljim proizvodima iste vrste koji bi mogli zanimati kupce. Pored toga, stavite i nekoliko “Cross-sell” proizvoda (ponekad se definiraju kao i related products) koji se često kupuju kao dodatna oprema, poput pumpe za gume, zaštitne opreme i slično. Obratite pažnju da ovi dodatni proizvodi budu relevantni – posjetitelji koji pregledavaju bicikle nisu nužno zainteresirani za knjige ili laptope.

7. Nedostatak često postavljanih pitanja

Posjetitelji imaju mnogo pitanja, stoga nastojite odgovoriti na njih prije nego vam se oni moraju obratiti porukom, mailom ili telefonom. Pružite im sve potrebne informacije o uvjetima poslovanja, troškovima dostave, garancijama ali i o vama osobno, odnosno vašem poduzeću. Posjetitelji žele znati da se iza web stranice koju posjećuju nalaze stvarni ljudi s kojima se mogu identificirati, tako da je uvijek preporučljivo biti transparentan i jasan kada se postavi pitanje tko stoji iza virtualnog paravana. Ovo posebice vrijedi za sve one koji svoje poslovanje baziraju na sebi kao brendu, dakle, razne umjetnike i osobe koje se bave izradom vlastitih proizvoda, odnosno onih koji se bave drugim uslugama (primjerice privatni treneri, savjetnici i sl.).

Iako postoji još niz grešaka koje se mogu napraviti tijekom faze dizajniranja i izrade web shopa, budite sigurni da ćete znatno unaprijediti kvalitetu vašeg poslovanja ako se potrudite da izbjegnete navedene stavke.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. JOSIP

    JOSIP

    16. 03. 2017. u 11:10 pm Odgovori

    NEMA TU PRIVATNOST, KAO ŠTO JE BILO, KI ĆE I ZNA ZAJNO ZNA ŠTO IMAŠ I JOŠ TI NAKRCA TUĐI DUG! LIPO MI JE BILO SA ŠKATULAMI OD TELAVIZIJE, BEZ OVIH advokata HRT, bilježnika i svega ovog RUGLA I LOPOVLUKA

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Analiza

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Hrvatski inspektori dio su EU projekta kontrole razvoja AI-ja vrijednog 3,5 milijardi eura

Impresionirani učinkovitošću hrvatskih inspektora, koji su već u prvih 310 posjeta identificirali 168 slučajeva doprinosa razvoju AI-ja, EU je potvrdila uključenost hrvatskog kadra u programu nadzora.

Tvrtke i poslovanje

Evo zašto je poznavanje hrane i vina ključno za uspjeh hrvatskog IT-ja

Osnivači startupa teško da će zadobiti povjerenje investitora ako ne poznaju vina ili naručuju dobro pečene bifteke.

Novost

Otpušteni programeri iz “big techa” završit će u Hrvatskoj: Apis IT planira ih zaposliti 1800

Hrvatska želi “uvesti” i zaposliti otpuštene programere i ostale tehnološke stručnjake iz Googlea, Facebooka, Microsofta i Twittera kao digitalne nomade za potrebe novog projekta daljnje digitalizacije javne uprave na kojemu radi Apis IT.

Digitalni marketing

Svaki bi brend trebao napustiti generičnu “stock” glazbu i razviti svoj – audio identitet!

Iako postoje mnoge "royalty free" glazbene platforme koje nude kvalitetnu glazbu, većina video oglasa napravljena je s glazbom koja zvuči generičko i jeftino. Razlog tome djelomično je loš ukus, manjak hrabrosti ili kreativne vizije menadžmenta, a djelomično manjak vremena posvećen kuriranju kvalitetne glazbe koja zvuči drugačije, ali je konzistentna s brendom.

Gaming

Uskoro kreće 4. sezona Student Esports Tournamenta! Hoće li TVZ ostati nepokoreni prvak?

Idući tjedan počinje nova sezona SET-a, domaćeg esport turnira koji je uspio okupiti 16 tehničkih fakulteta iz svih dijelova Hrvatske, a uz to je postao i nacionalni kvalifikacijski turnir za Amazonov i Intelov University Esports Masters (AUEM)!

Izvještaj

Domaću kreativnu industriju čekaju teški pregovori s Googleom

Iako donosi više od 830 milijuna eura u hrvatski BDP, kreativna industrija još nema u potpunosti odgovarajuću zaštitu i druge uvjete za neometan rad na digitalnom tržištu.