Osim samo u jednom odabranom jeziku, kao što je sada slučaj, provjeravanje napisanog teksta u Chromeu u dogledno bi vrijeme moglo biti raznovrsnije. Google je u 'development' verziji svojeg preglednika pridodao mogućnost istovremenog 'spell checkinga' u više različitih jezika, ali za sada nema najave kada bi opcija mogla postati dostupnom za sve.

Provjeravanje napisanog teksta nakon ubacivanja u prostor za objavu u Chromeu za sada je moguće samo u jednom jeziku u tom trenutku, ali to bi se jednoga dana, u još nepoznatom roku, moglo i promijeniti. U novoj razvojnoj verziji Googleova preglednika može se naći novitet da se, osim samo jednoga, za provjeru ispisanoga istovremeno mogu odabrati i drugi jezici, što bi značajno olakšalo posao svima kojima jedan jezik nije dovoljan.
Nema više ‘prebacivanja’ jezika
S takvim principom, korisnicima bi bila otvorena vrata da više ne moraju u postavkama prebacivati s jednog jezika na neki drugi svaki put kada im je potrebna provjera u različitim jezicima, već bi način rada bio elegantniji. Treba vam ‘spell checking‘ za engleski i hrvatski? Svatko bi imao mogućnost odabrati oba ili dodati i francuski i neki drugi jezik, ako su potrebni i dodatni.
Jednom kada bude uvedena, zamišljena nova opcija moći će se koristiti u Windowsima i Linuxu, ali ne i u Appleovu ‘desktop’ operativnom sustavu. Kako je pojasnio Googleov ‘developer’ Julius Alexander IV, razlog je u tome što se Macov operativni sustav služi vlastitim alatom za provjeru teksta, ne oslanjajući se na onaj Googleov, u kojem se isprobava nova opcija za Chrome.
Ipak, od sadašnje jednojezične verzije do korištenja opcije koja postoji u prednajavi trebat će proći još nekoliko koraka. Pojavljivanje u ‘development’ verziji tek je početak, a među etapama koje slijede, prvo bi na red došlo isprobavanje nove opcije u Chromiumu, verziji preglednika u kojoj svoje sugestije i dodatke mogu ubacivati i njegovi korisnici. Noviteti dostupni sa širu uporabu, u komercijalnoj verziji Googleova preglednika, dolaze na red nakon toga.
U međuvremenu, svatko tko se oslanja na provjeru teksta u Chromeu i dalje će biti osuđen samo na jedan jezik u tom trenutku (iako se može osloniti i na neke dodatke za preglednik, kao što ih nude Grammarly ili Ginger, koji nude i više od samog ‘spell checkera’). Za više od toga, ostaje nada da će u Googleu biti brzi s provedbom promjene koja je za sada samo u “embrionalnoj” fazi.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.