Narek Verdian, CTO Glova o tehnologijama, skaliranju i novom europskom "remote hubu"

Narek Verdian, CTO Glova o tehnologijama, skaliranju i novom europskom “remote hubu”

S CTO-om Glova, dostavnog servisa koji danas zapošljava preko 500 IT stručnjaka, razgovarali smo o tehnološkim strategijama, alatima i skaliranju aplikacije ove vrste.

U svibnju ove godine Glovo je preuzeo Pauzu i druge servise unutar Delivery Hero grupe kojoj je ovaj hrvatski servis pripadao. Netom prije toga, Glovo je zaposlio i novog CTO-a. Narek Verdian preuzeo je poziciju kao osoba s više od 15 godina iskustva u industriji, a iskoristili smo priliku krajem godine porazgovarati s njime o tehnološkim izazovima ovog španjolskog diva koji pojačava prisutnost u regiji.

Narek kao i mnogi drugi visoko-pozicionirani IT stručnjaci u Španjolskoj polirao je svoja IT menadžerska iskustva u turističkom segmentu IT industrije, dok mu je zadnje iskustvo kao VP of Engineering u American Expressu dalo i drugu perspektivu za građenje kompleksnog servisa dostave u više od 24 države svijeta. Njegova primarna uloga u Glovu danas je da osmišljava i realizira tech strategije i proširuje inženjerski tim.

Dalje u svom radu bit će usredotočen razviti i pokrenuti nove vertikale, nova područja poslovanja i na kraju, nove prilike za Glovo, dodaje. Ipak, to zahtijeva i prilične prilagodbe s obzirom na to da Glovo poput mnogih ostalih servisa ne dostavlja – samo hranu.

Dodavanje novih vertikala poslovanja je jednostavno, ali kada ih upogonimo, moramo uložiti puno više u to da iskustvo učinimo relevantnim i smislenim. Primjerice, iskustvo naručivanja namirnica razlikuje se od narudžbe maloprodajnih proizvoda ili darova. Ovi proizvodi se razlikuju od hrane, stoga nastavljamo eksperimentirati i otkrivamo kako poboljšati korisničko iskustvo.

Izazovi razvoja aplikacije s više kategorija proizvoda za nabavu i dostavu

Industrija dostavnih servisa buknula je u protekle dvije godine obilježene pandemijom. Proces prilagodbe korisnika i promjene navika koji bi se odvijao još barem nekoliko godina, stisnut je u samo par mjeseci. S druge strane, konkurencija je ogromna i tržište je već sada prilično zasićeno.

Koliko je teško izdvojiti se od ostalih igrača na terenu kad gotovo svi rade manje-više isto?
Narek komentira kako natjecanje na tržištu za njih primarno dolazi kroz aspekt zadovoljavanja potreba kupaca, dostavljača i dobavljača, a ne trčanja za tim što rade drugi.

U tehničkom smislu, imaju puno izazova koje moraju riješiti s aplikacijom s više kategorija, budući da je put kupnje suvremenog potrošača složen.

Ovisno o tome naručujete li hranu, namirnice, darove ili pelene u zadnji čas, iskustvo je malo drugačije za svaku od stavki pa to predstavlja različite izazove. Od korisničkog iskustva, do opskrbe, algoritama isporuke i tako dalje.

Iz Glova se nadaju da će im maksimizacija korištenja tehnologije i automatizacije za rješavanje složenih problema u tome pomoći. Ipak, ističe kako ne postoje savršeni alati i ne postoje alati koji traju vječno.

Glovo voli Javu, a nije im stran ni AI

Glovo platforma i tehnološki stack kontinuirano se razvijaju, dodaje Narek. U jezgri im je tehnološki stack temeljen na Javi koji radi na Amazon Web Servisima, međutim, kontinuirano pregledavaju različite dijelove/module platforme i paze da ulažu u trenutno najbolje dostupne alate. Kao CTO-a, Narekova je uloga u tom smislu zadržati utjecaj tvrtke u središtu svega što rade – i kako rade:

Usredotočio sam se na to da moj tim ima mogućnost eksperimentiranja, neuspjeha, učenja, mjerenja utjecaja, smanjenja “hoda u prazno” i općenito jednostavnog procjenjivanja vrste utjecaja koji možemo imati u industriji. To omogućuje tehničkom timu da se kontinuirano usredotočuje na poboljšanje platforme koja podržava naše poslovanje, pripremajući ga za učinkovito skaliranje.

Narekov posao posebno je ključan u ovim trenutcima kada poslovanje Glova raste jednako brzo kao i njihovi inženjerski timovi. Interno su trenutno podijeljeni u dvije tehnološke divizije.

Ako je inženjerski tim usredotočen na sadržaj i partnere te isporuku pravog sadržaja u pravo vrijeme, da ponudi najbolje iskustvo naručivanja u klasi ili na self-service rješenja koja povećavaju produktivnost programera i pomažu im da proaktivno provode sigurnosne prakse i inoviraju – tu je i tim proizvoda da osmišljava, definira i stvara intuitivna i upotrebljiva dizajnerska rješenja za naše proizvode pronalazeći ravnotežu između potreba korisnika, uvida iz podataka i poslovnih očekivanja.

Ukratko, mnogo je čimbenika koji doprinose poboljšanju poslovanja i olakšavaju rada usluge koja se proteže na nekoliko strana svijeta, a jedna od njih je definitivno učinkovitost, ističe Narek.

To je područje u koje puno ulažemo, a to znači ulaganje u AI/ML kako bi se potaknuli bolji algoritmi za predviđanje, ali i angažiranje dostavljača.

Srednja i istočna Europa vrlo su važan dio globalnog širenja za Glovo

Glovo je u 2021. kupio Pauzu, najveći dostavni servis u Hrvatskoj. Kako gledaju na našu regiju i što planiraju?

Narek komentira kako je naša regija doista dobro prihvatila platforme za dostavu na zahtjev tako da im je drago što jačaju prisutnost i povećavaju “svoj otisak” u zemljama koje i dalje pokazuju ogroman potencijal za rast.

U fokusu naše dugoročne strategije uvijek je bilo fokusiranje na tržišta na kojima vidimo jasne prilike za vodstvo i gdje možemo izgraditi održivo poslovanje. Mi smo globalna tvrtka, a srednja i istočna Europa, na primjer, vrlo je važan dio tog plana. Jedan od naših prioriteta je biti relevantan na tržištima na kojima djelujemo, što znači pružanje hiper-lokalnih iskustava, najboljih i najrelevantnijih lokalnih igrača, načina plaćanja i još mnogo toga.

Kako bi to sve podržali trenutno su u procesu velikog širenja inženjerskih odjela kako u Španjolskoj tako i u Poljskoj, a odnedavno i u Ukrajini. Do kraja 2021. Glovo će imati više od 500 zaposlenih inženjera i inženjerki, ali već su najavili da će tražiti još 200.

Nedavno su najavili i da će pokrenuti novi “remote hub” u kojem će angažirati inženjere iz svih zemalja Europske unije u kojima posluju, od Portugala do Slovenije. Inženjeri zaposleni na daljinu radit će u potpuno udaljenim timovima te očekuju da će do 10% njihove inženjerske zajednice raditi remote u budućnosti.

Fokus na API-first

Narek očekuje da će se u međuvremenu dogoditi tzv. disrupcija još nekolicine vertikala, kao što svjedočimo fintech i ecommerce boomu te smatra da će opstati one tvrtke koje u takvim industrijama budu brzo i efikasno iskoristile znanja koja imaju da se prilagode:

U budućnosti će tvrtke koje imaju pristup golemim količinama znanja (podataka), i koje budu sposobne eksperimentirati i vrlo brzo učiti, biti pobjednici. Zato u Glovu ulažemo velika sredstva u izgradnju podatkovne platforme koja je skalabilna, dostupna u stvarnom vremenu i sa self-service mogućnostima. Također ulažemo u API-first strategiju, stvarajući “pluggable” platformu u koju možemo vrlo brzo dodati nove vertikale, nova iskustva i nove platforme.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Ante

    Ante

    23. 12. 2021. u 11:04 pm Odgovori

    Imaš 500 IT engineers i dalje buggy app sa jako lošim UX/UI. Kakvo užasno zarobljavanje dragocijenih resursa koji bi mogli da rade na nečemu korisnijem za čovječanstvo – a ne na buggy app koji pomaže ljudima da lakše jedu junk food.
    Stvarno se trebati malo informirati prije nego se odlučite objavljivate ovakve članke. Nadam se da će Glovo uskoro da se ugasi i nestane.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Kolumna

Što zajedničko imaju cajke, McDonald’s i Jack Daniels? Izvrsno targetiranje potreba.

“Zašto su cajke toliko popularne?" pitanje je koje se svako malo vrati "na tapet". Na tom tapetu uz cajke i neke druge ukuse i interese sjede razni brendovi koje određene skupine štuju kao dio njihovog identiteta. Pitanje brendinga proizvoda tako više nije samo marketinško, kao što ni pitanje cajki - nije samo glazbeno.

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Tvrtke i poslovanje

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.

Sponzorirano

Kako su Konzumovi plišani Zvjerići uz AR tehnologiju postali virtualne igračke?

Kampanje maloprodajnih lanaca koje potiču pozitivne promjene, ali u isto vrijeme nude zabavne sadržaje za djecu u Hrvatskoj su sve popularnije. Konzum ponovno ide korak dalje i u najnovijoj takvoj kampanji donosi virtualne likove Zvjerića.

Panel

Što Infobip, ReversingLabs i Syntio uče studente na FER-u?

S poznatim hrvatskim tvrtkama razgovaramo o njihovim "vještinama" na FER-u: od osnova kako su koncipirali kurikulum kolegija i što bi savjetovali drugima koji planiraju isto, do toga što im je bio prioritet prenijeti studentima u vezi njihovog područja rada i kako su se polaznici snašli s pojedinom materijom.

Tvrtke i poslovanje

Matija Nakić: Kako u krizi privući investitore i velike klijente, a kako veteranski kadar?

U novoj epizodi Netokracija podcasta, o građenju odnosa s investitorima, privlačenju veterana u tim i investicijskoj klimi iz perspektive jednog startupa pričamo sa su-osnivačicom Farseera, Matijom Nakić.

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.