
Gideon Brothers osigurao 5 milijuna kuna investicije za zapošljavanje hrvatskih AI talenata
Mjesec dana nakon što su osvojili nagradu za najbolji europski AI startup, osječki Gideon Brothers je osigurao inicijalnu investiciju od 765 tisuća dolara za razvoj novih rješenja temeljenih na umjetnoj inteligenciji.
Gideon Brothers je hrvatski startup posvećen razvoju umjetne inteligencije kojeg je pokrenuo hrvatski tehnološki poduzetnik Matija Kopić, poznat po SaaS poljoprivrednoj tvrtki Farmeron, prodanoj početkom prošle godine.
Nije trebalo dugo da se situacija zahukta oko Gideon Brothersa, kojem se u kolovozu 2017. kao Chief Growth Officer pridružio tada naizgled neobičan izbor: Nesuđeni ministar gospodarstva Milan Račić. Račić je firmi donio višegodišnje međunarodno poslovno iskustvo stečeno u tvrtkama u tvrtkama poput kanadskog Bombardier Aerospacea.
Tko je Taavet Hinrikus, pokretač europskog ‘jednoroga’ koji vodi rundu investicije
Inicijalnu investicijsku rundu od 765 tisuća dolara u Gideon Brothers vodi Taavet Hinrikus, domaćoj javnosti gotovo nepoznat osnivač vodeće međunarodne platforme za razmjenu novca Transferwise, inače jednog od rijetkih europskih “jednoroga”, tj. tvrtke koja još nije izašla na burzu, a vrijedi više od milijardu dolara. Hinrikus je krajem 2017. najavio kako se povlači s mjesta direktora Transferwisea, ali je ostao kao član uprave.

Transferwise je inače dobio svoju inicijalnu investiciju od Seedcampa, akceleracijskog fonda koji je 2011. i u Kopićev Farmeron uložio 50.000 eura seed kapitala.
Čini se da je cjelokupna runda investicija poslovnih anđela među kojima se osim Hinrikusa nalazi i bivši urednik magazina Wired, David Rowan, te niz neimenovanih hrvatskih poslovnih anđela.
Prvi proizvod Gideon Brothersa je The Brain, operativni sustav za logističke robote temeljene na tehnologijama umjetne inteligencije. Ciljano tržište su im, kako tvrde, preko 90 posto svjetskih logističkih centara koji još funkcioniraju na tradicionalan, neautomatiziran način. Umjesto da radnik u centru mora trčati po skladištu, robot mu donosi teret zahvaljujući uputama koje dobiva kroz Gideonov sustav.
Iz Gideon Brothersa poručuju da će internetska trgovina biti puno veće tržište te da brendovi investiraju mnogo više resursa u razvoj svojih ecommerce kapaciteta. U ovom hrvatskom startupu računaju da će upravo njihov ‘mozak’ značajno olakšati ekspanziju spomenutih kapaciteta.
Koliko treba hrvatskih AI stručnjaka da složiš robota, ako ih je globalno samo 20 tisuća?
Gideon Brothers trenutno čini 40 inženjera, od njih 5 doktora znanosti, za koje ističu da su stručnjaci za robotiku i tzv. deep learning. Među njima su dr. Josip Ćesić s preko 60 referenci u znanstvenim publikacijama i autor je najboljeg svjetskog algoritma za simultanu lokalizaciju i mapiranje. U Gideon Brothersima vodi razvoj autonomnih tehnologija, dok je njegov kolega dr. Edin Kočo, s preko 30 referenci, dizajnirao robota za inspekciju nuklearnih elektrana.
Hinrikus je za Techcrunch naveo kako će Gideon Brothers imati jedan od najboljih AI timova “istočno od Londona… barem do Kine”.
Konkurencija za vrhunske inženjerske talente nikada nije bilo veća u Hrvatskoj, a Gideon Brothers će se unatoč jedinstvenosti svojih potreba morati natjecati s tvrtkama kao što su Rimac Automobili, koji ne samo da imaju ured u Osijeku, već su prošli tjedan najavili suradnju sa splitskim FESB-om, čime žele primamiti studente koji žele razvijati autonomna vozila.
Nigdje nema stručnjaka za AI
Bloomberg je početkom godine objavio kako istraživanje kanadskog Element AI-ja navodi da na svijetu postoji samo 22 tisuće stručnjaka sposobnih za razvoj umjetne inteligencije. Istraživanje kineskog internetskog diva Tencenta je nešto optimističnije i procjenjuje da se radi o 100 do 200 tisuća ljudi širom svijeta.
Čini se da su upravo europske zemlje, posebno one izvan engleskog govornog područja poput Njemačke i Hrvatske, izvori “skrivenih” talenata potrebni za razvoj umjetne inteligencije. Račić navodi kako im Hrvatska pruža velike prednosti s obzirom na to da je tehnološko znanje izuzetno visoko, a troškovi značajno niži od Silicijske doline ili Londona:
S preko 85 milijardi neurona, ljudski mozak i dalje nudi najveći potencijal za disrupciju svijeta. Iz svog hrvatskog laboratorija za umjetnu inteligenciju i robotiku se možemo puno bolje usredotočiti na transformiranje svjetske ekonomije od naših izravnih konkurenata koji se nalaze u Silicijskoj dolini ili Londonu.
Bit će zanimljivo vidjeti što Gideon Brothers mogu postići na svjetskom tržištu iz Hrvatske, ali imajući na umu njihovo iskustvo, ne gine nam razvoj hrvatske AI scene.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Darko
28. 07. 2018. u 1:42 pm
Ne smijemo bit kritični prema projektima IBB frendova čini se. Meni obrisalo 2x
Tena Šojer
30. 07. 2018. u 11:06 am
Pozdrav, Darko, kako ja moderiram komentare ponajviše, dala sam si truda da provjerim je li ijedan komentar pod ovim imenom ili emailom u smeću ili spamu i nema ih – ako želiš precizirati na kojem si to točno tekstu (ili tekstovima?) navodno cenzuriram, to se lako provjeri kako bi se ispravila nepravda 😉