O tome kako gaming može biti dobar za marketing, ljudske resurse i poduzetništvo, raspravljalo se u srijedu na prvom panelu večeri u sklopu Netokracijine konferencije Ladies of New Business - Gaming Edition, održane u HUB385.
O tome kako gaming može biti dobar za marketing, HR i poduzetništvo, jučer su u sklopu konferencije Ladies of New Business razgovarale Martina Rizman Matić (Vipnet), Snježana Šlabek (Cambridge Innovative System Solutions), Martina Radanović (Good Game) i Dragana Gučanin (Valiance UG), a raspravu je moderirala Netokracijina Tena Šojer.
Gamifikacija je iznimno moćan alatu u poslu
Kad pričamo o gamifikaciji, to znači da sve ono što nam treba da napravimo jednu igru možemo primijeniti u poslu. Gamifikacija je iznimno moćan alat jer u Hrvatskoj i u svijetu generalno je primjetan problem angažiranosti na radnom mjestu, rekla je Snježana na samom početku.
Kad se u poslu primjene mehanizmi iz gaminga, postižu se odlični rezultati.
Gamifikacija je metoda koju koristimo za poticanje motivacije i kreativnosti i imamo odlične rezultate u Cambridge Innovative System Solutions. U industrijsko doba motivacija je bila po principu mrkve i batine, dok danas želimo proširiti vlastite mogućnosti, a dijelom je to vezano uz današnje generacije milenijalaca i generacije Y, dodala je.
Gamifikacija je 70 posto psihologija, a ostatak neka platforma koja će to podržati.
"Generalni problem u poslovnom svijetu jest što ljudima fali motivacije da se uključe u nove projekte" @sslabek #LadiesZg
— Netokracija (@netokracija) December 5, 2017
Good Game je dobar za networking i team building
Martina Radmanović je predstavila inicijativu, odnosno gaming turnir Good Game koji okuplja predstavnike domaćih tehnoloških tvrtki, pri čemu je naglasila njegov team building efekt, poticanje networkinga i poduzetništva. Good Game pruža osjeća velike dnevne sobe gdje se sve tvrtke nađu i odluče nešto napraviti, rekla je Martina.
Također, za proljeće 2018. najavila je novi Good Game Zagreb, a sve zainteresirane za sudjelovanje pozvala je da već sada krenu s pripremama.
Vipnet: Želimo popularizirati i profesionalizirati esport
Martina Rizman Matić govorila je o tome kako se VIP našao u esportu, istaknuvši kako je od prve ideje do pokretanja Vip Adria Leaguea prošlo oko pola godine. Televizija polako umire, danas imamo YouTube i Twitch, a nove generacije to jako dobro žive, rekla je.
Ideja je da se popularizira esport i želimo ga profesionalizirati te stalno učimo s našim partnerima.
"Žene imaju mjesto u gaming industriji, samo im treba otvoriti vrata i dati pozornicu" Martina Rizman Matić iz @vipnetHRV na #LadiesZG 🎮🌹
— Netokracija (@netokracija) December 5, 2017
Govoreći o tome je li bilo određenih izazova kaže:
Cijelo vrijeme učite i stalno ste izloženi nekoj interakciji, rekla bih da je to dio gamifikacije. Morate prihvatiti kritiku i čim na prvu pokažete da ste otvoreni učiti i da želite pomoći razvoju gaminga i sporta, više ne nailazite na zatvorenost gaming zajednice.
"Kao što je rekao Nikola Stolnik – samo reci #goodgame i #goodluck" Martina Rizman Matić na #LadiesZG 🎮🌹
— Netokracija (@netokracija) December 5, 2017
Tržište esporta ima ogroman potencijal
Dragana Gučanin iz govorila je o tome kako su kao development agencija Codecacao odlučili napraviti zaokret i okrenuli se razvoju brenda Valiance posvećenog mobilnom esportu.
Želimo profesionalizirati mobile esport koji tek dolazi.
Naglasila je kako tržište ima puno potencijala te su odlučili uložiti u jedan esport tim koji je nedavno odnio i pobjedu u finalu Vip Adria League održane u sklopu Reboot Infogamera. Također, rade produkciju sadržaja za gaming događanja te streamanje igara. Govoreći o tome gdje vidi mogućnosti za uključivanje drugih tvrtki kaže:
Mislim da je prostor ogroman, brendovi tek sada počinju shvaćati potencijal esport tržišta.
"Našli smo partnere koji su rekli – imate viziju, ideju i mi ćemo vam dati podršku". Dragana Gučanin iz @CodeCacao1 na #LadiesZG 🎮🌹
— Netokracija (@netokracija) December 5, 2017
Ako ulazite u svijet gaminga – riješite se predrasuda
Kad je riječ o tome s kojim su se izazovima suočile ulaskom u svijet gaminga, Snježana je rekla:
Meni je bio izazov kako u poslovnom svijetu postići strast koja postoji u gamingu, mislim da gaming omogućava svijetu da bude bolje mjesto.
Martina Rizman Matić je naglasila:
Kad god ulazite u neko novo područje, treba se riješiti predrasuda, uvijek budite otvorenog uma, i ako želite biti predvodnik, stvarajte sinergiju.
Jedna stvar koja je bila izazov i meni predivno učenje je bilo rješavanje predrasuda prema gejmerima, naglasila je Dragana, a drugi izazov je bio kako približiti esport partnerima.
Mora li žena biti zagrižena gejmerica da bi radila u gaming industriji?
Za kraj panela, bilo je riječi o tome, treba li žena biti zagrižena gejmerica da bi radila u gaming industriji, pri čemu je istaknuto kako to nije nužno, ali da se treba kretati u gejming zajednici i učiti. Dragana je naglasila:
Ja nisam programerka, ali sam vodila development tvrtku, i tu bih povukla paralelu.
Također, postavilo se i pitanje sudjelovanja žena u esportu (govorimo tek o 4% žena u tom području) pri čemu su se sudionice složile da je to velik problem, i dok je Dragana rekla kako se tek trebaju uhvatiti u koštac s time, Martina Rizman Matić je zaključila kako je to i stvar stigme koja se tiče određenih profesija.
Sam esport je mlad, a s vremenom i s pravim partnerima se može postići puno.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.