
Gamechuck u suradnji s udrugom Roda razvio ČUDOvišnu igru koja djecu uči – društvenom aktivizmu!
Kao što su Šegrt Hlapić i družina dosadašnje generacije učili prometnim znakovima, tako će možda i čudovišta Gamechuckove Avanture koje je ilustrirao Zlatko Druško, poznat po radu na Letećim medvjedićima, odgojiti neke nove.
Osim što ČUDOvišna Avantura uči djecu sigurnom prometu, od danas ih uči i društvenom aktivizmu. Gamechuck je za udrugu RODA – roditelji u akciji razvio proširenje za svoju mobilnu i web igru ČUDOvišna Avantura tako da video igra bude namijenjena i djeci od 10 do 14 godina. Prvi nivo igre namijenjen je edukaciji djece od 6 do 10 godina o snalaženju u prometu, a u novome proširenju, i oni i starija djeca kreću u avanturu kojoj je cilj proširiti lokalni park.
Pomoću te avanture djeca će se upoznati s temama društvene kohezije, građanskog aktivizma, volontiranja, uključivosti i održivosti te čak organizirati prosvjed.
Inače, Gamechuckov rad poznat je po obrađivanju društvenih tema na humorističan način, a njihov način poslovanja, gdje svi u tvrtki imaju jednake plaće, zaokupila je svojevremeno medijske retke pa tako i naše. O komentarima koje su tada dobili razgovarali smo i u Netokracijinom podcastu s CEO-om i osnivačem Gamechucka, Aleksandrom Gavrilovićem, a danas nam je približio ideju iza video igre ČUDOviša Avantura.
Roda je potražila veću vidljivost kroz svijet igre
Ako vam nije poznato, udruga Roda često radi projekte gdje im je važna vidljivost kako bi došli do što više roditelja i djece. Ova igra rezultat je toga – Roda je prepoznala novu priliku kako doći do roditelja i djece:
U današnje digitalno doba, plakati su samo dio toga, a velika vidljivost može se dobiti i u virtualnom svijetu – svijetu igre. Zato su se obratili nama kao renomiranom retro gaming studiju da napravimo jednu retro avanturu u kojoj će djeca uživati, ali nešto i naučiti.
Ističe nam kako je Udruga RODA bila jako zadovoljna osnovnom igrom pa su zato i tražili proširenje igre kako bi ona bila primjerena i za djecu od 10 do 14 godina. Također, kako čudovišta ne bi bila previše strašna djeci, njihov dizajn osmislio je ilustrator Zlatko Druško, poznatog po radu na Letećim medvjedićima i crtežu jednog Alan Ford stripa, Otrov crne ruže.
Kako spojiti edukaciju i zabavu?
Ova igra nije tipičan edukativni sadržaj jer u njoj ima i puno šašavog humora, od vizuala do likova, a puzzle elementi nisu potpuno podređeni edukaciji nego se gameplay i edukativni elementi trude nadopunjavati, naglašava nam Aleksandar. Tijekom razvoja igre upali su i u jednu zamku:
Najlakše je kada dobijete edutainment zadatak krenuti raditi kviz-igru, što je zamka u koju smo i mi sami upali, pa se u tijeku igre nekoliko puta osjećate kao da vas netko zaustavlja od igre da bi vas ispitao gradivo, ali trudili smo se koliko je to moguće (unutar zadanih parametara) izbjeći i pružiti jedno zanimljivo iskustvo u kojem je edukacija komplementarna zabavi.
Videoigru su morali napraviti tako da bude jasna ciljanoj dobi igrača i zbog toga su testirali prototip igre s djecom u prostorijama udruge Roda. Kada su vidjeli kako se djeca ne miču s ekrana dok ne dovrše sve zadatke, znali su kako se nalaze na dobrom tragu:
Djeca poštuju igre sa šašavom zabavom i zanimljivim likovima. Osim toga, zbog ove igre sada poštuju i prometne znakove i jedni druge.
“Empatičnost i osjećaj zajednice su važni u razvoju djece…”
Prva skupina uči osnove ponašanja u gradu, a to su kako se kretati po zebrama i u prometu, kako sortirati otpad, osnove pristojnosti i bontona prema drugima i slično. Druga skupina uči pitanja vezana za društveni aktivizam, uključivost i snagu volontiranja za jačanje zajednice:
Empatičnost i osjećaj zajednice su važni u razvoju djece, a mnogi krivo smatraju da se te stvari ne mogu naučiti već su urođene. Srećom, istraživanja pokazuju da gotovo svi imamo urođenu komunitarnu crtu koju samo treba potaknuti da bi se razvila.
Navode kako su uvijek otvoreni za društveno odgovorne projekte, a trenutno rade na jednom projektu s tvrtkom Manpower za koji su čak ušli u finale Tjedna dizajna u kategoriji Dizajna društvenih inovacija. Projekt se zove SkillspowerVR, a namijenjen je NKV (nekvalificirani) radnicima iz marginaliziranih skupina da se doškoluju za deficitarna zanimanja i lakše nađu posao. Zbog toga ističe:
Važno je da se uspješne tvrtke ne bave samo sobom i svojim rastom nego da pomažu u rastu i razvitku društva.
O ČUDOvišnoj Avanturi
Igra je besplatno dostupna na zakoci.eu i za iOS te Android i na Steamu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.