Opće je poznat problem izgradnje freelance reputacije, a svatko tko se probao upustiti u navedeni svijet bio je suočen s poteškoćama kod dobivanja prvog posla - pružatelji poslova na popularnim servisima uglavnom uzimaju već iskusne zaposlenike s već odrađenim poslovima i odličnom reputacijom. No, kako do nje doći?
Kako dobiti prvi posao, kako ga odraditi i još mnogo toga bila je tema predavanja koje je održao Android developer Gabriel Girčenko na droidconu u Zagrebu. Gabriel je sistematično podijelio proces u tri komponente: dobivanje posla, odrađivanje posla i završavanje posla.
Dobivanje posla
Dobivanje prvog posla počinje puno prije same prijave za željeni posao i to izgradnjom profila na odabranom servisu. Naglašava kako poslodavci preskaču loše složeni profil, a svaki dodatni trud koji se uloži u izgradnju profila dodatno će se isplatiti kasnije. Traženje posla zahtijeva pomno biranje poslova, kao i poslodavaca.
Poslodavce je potrebno proučiti pa odabrati one koji imaju dobru reputaciju, napisati im mail u kojem se navode vlastite kompetencije za izradu projekta, a naglasio je pritom kako je važno biti iskren. Ne treba se prijavljivati za projekte za koje nemate potrebne vještine – radije izradite vlastiti mali projekt i uvrstite ga u portfelj. U prosjeku je potrebno od deset do šezdeset prijava za dobivanje prvog posla.

Odraditi posao
Nakon dobivanja prvog posla, potrebno ga je i odraditi. Gabriel navodi kako je u ovom koraku jednako bitna komunikacija koliko i vještina programera. Tijekom rada na određenom projektu moguće je koristiti jedan od alata za praćenje vremena (time tracking software) na koji se potrebno naviknuti u slučaju da programer ima naviku raditi posao u zadnji čas. Također, u ovom koraku je važno da se projekt uspješno i napravi.
Završavanje posla
Nakon što je posao odrađen, preporučuje da tražite poslodavca za ocjenu i ažurirate vlastiti profil novostečenim kompetencijama. Navodi kako nije na odmet ostati u kontaktu s poslodavcem.
Dobivanje i odrada prvog posla izrazito su važni, jer dobivanje dobre ocjene od poslodavca može znatno olakšati nalaženje sljedećeg projekta i uspjeh u freelance vodama, zaključio je Gabriel.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.