Fonoa: Davor Tremac, Ivan Ivanković i Filip Sturman osigurali novih 60 milijuna dolara
Lucia Meler Los Meles

Fonoa Davora Tremca, Filipa Sturmana i Ivana Ivankovića osigurala novih 60 milijuna dolara

Pet puta više zaposlenika i trostruko veća investicija u samo godinu dana mnogo obećavaju za startup Davora Tremca, Filipa Sturmana i Ivana Ivankovića koji su zajedno vodili hrvatski Uber, da bi nekoliko godina kasnije razvili rješenje koje tvrtkama poput Ubera olakšava plaćanje poreza širom svijeta.

Fonoa, platforma trojice bivših zaposlenika Ubera u Hrvatskoj posvećena automatizaciji plaćanja poreza osigurala je novu investiciju u vrijednosti od 60 milijuna dolara. Ovu B rundu predvodi Coatue – fond poznat po ranom ulaganju u TikTok. Osim njih, tu su već dobro poznati investitori iz A runde: Index Ventures, OMERS Ventures, FJ Labs i Moving Capital, kao i novi ulagač Dawn Capital. Su-osnivač i CEO, Davor Tremac tom prilikom komentira:

Činjenica da su svi ulagači iz A-runde prisutni i u ovom ciklusu pokazuje kako smo ispunili njihova očekivanja te su prepoznali našu viziju, svjesni golemih mogućnosti koje nas čekaju ove i u narednim godinama. Vjerujem da ćemo nastaviti s odličnom suradnjom, kao i impresivnim rezultatima na koje smo svi u timu iznimno ponosni.

Ivan Ivanković, Davor Tremac i Filip Sturman osnivači su Fonoe. Lucia Meler Los Meles

Za one koji nisu ranije upratili, ovo je druga investicija u prethodnih godinu dana za Fonou i njezine osnivače Davora Tremca, Filipa Sturmana i Ivana Ivankovića. U studenom 2021. osigurali su investiciju od 20.5 milijuna dolara, a krajem 2020. godine inicijalnu od 4.5 milijuna dolara. Svaka od tih pomogla je Fonoi da se profilira kao konkurentno rješenje za digitalne tvrtke koje posluju globalno i moraju računati na različite porezne sustave pri upravljanju svojim prometom.

Fonoa kao skup API-jeva za automatizaciju olakšava takvim tvrtkama plaćanje poreza na tržištima širom svijeta pa tako i u Hrvatskoj. Neki od njihovih klijenata su sam Uber, Zoom, Lime, Bolt i Booking.com.

Budućnost (naplate poreza) je automatizacija

Klijenti poput Zooma ili Bolta svaki mjesec procesiraju milijune transakcija diljem svijeta od kojih svaka može zahtijevati različitu poreznu obradu – ovisno o lokaciji korisnika; tipu usluge ili proizvoda koji su prodani; i tome je li korisnik u pitanju pravna ili fizička osoba. Primjerice, neke države naplaćuju porez na prodaju audioknjiga, ali nisu za digitalna i papirnata izdanja…

Iako Fonoa ima konkurenata na tržištu, dobra automatizacija je ono što ih izdiže u odnosu na tradicionalne kompanije u sektoru. Za razliku od mnogih koji su se fokusirali samo na jednu kariku, iz Fonoe navode kako su oni uspjeli automatizirati cijeli transakcijski lanac: od provjere poreznih brojeva, definiranja poreznih stopa, fakturiranja i fiskalizacije, a uskoro će pokrivati i PDV prijave, navodi Tremac.

Nadalje, pokrivamo najviše zemalja i lako nam je ući u novu jurisdikciju zbog arhitekture naših sustava koji se lako dopunjuju za posebnost neke nove države. Na kraju, naša integracija traje jako kratko. Uobičajeno trajanje integracije u našem sektoru je između 6 mjeseci i godine dana. Za usporedbu, nedavno smo imali klijenta s Bliskog istoka koji je integrirao Fonoin API unutar 36 sati, da bi dan nakon integracije već radio 100.000 transakcija dnevno preko nas.

Najveće prilike osnivači Fonoe vide u kontinuiranom rastu poslovanja zbog faktora poput rasta internet prodaje, sve kompleksnijih poslovnih modela i konstantnih promjena poreznih regulativa.

Iako im je prethodna runda primarno koristila za širenje na nova tržišta, Tremac navodi kako će uz nastavak globalnog širenja nova sredstva iskoristiti i za razvoj poboljšanja funkcionalnosti platforme. U idućih 12 do 18 mjeseci tako najavljuje da će predstaviti i neke nove proizvode.

Kako bi to sve postigli, ovu godinu namjeravaju zaključiti s još više zaposlenika, a Tremac ne krije da im je to dosad bio jedan od najvećih izazova. Doduše, u posljednjih godinu dana upeterostručili su broj zaposlenika i danas u Fonoi radi 140 ljudi rasprostranjenih u 20 zemalja. Nastavljaju zapošljavati s fokusom na inženjere i suradnike u prodaji.

Veseli me što nas prepoznaju i priključuju nam se stručnjaci iz renomiranih tvrtki kao što su Airbnb, Netflix, Meta, EY, Deloitte i PwC. To će nam omogućiti da svoju platformu prilagodimo za još veći broj poslovnih modela i industrija, uključujući SaaS, gig ekonomiju i sektor kreiranja sadržaja.

“Za dobre kompanije će uvijek biti dostupnih sredstava”

Fonoa danas pokriva poslovanje svojih klijenata u preko 130 zemalja i jurisdikcija, a daljnje širenje i nadogradnja platforme svakako će se lakše i sigurnije nastaviti s novom investicijskom rundom. Iako sa svih strana slušamo o investicijskoj zimi, dobili smo još jedan primjer da za kvalitetna rješenja nema zime.

Podaci pokazuju da volumen i iznos VC investicija pada, međutim još uvijek je prisutna velika količina sredstava namijenjenih investiranju. Puno fondova prikupilo je dodatni kapital u posljednjih godinu i pol, i oni moraju nastaviti investirati. Za dobre kompanije će uvijek biti dostupnih sredstava.

Što se nas tiče, ispunili smo svoje ciljeve za ovu godinu kada je riječ o financiranju. Mogli smo prikupiti i više sredstava, no ovo nam je za sada dovoljno te neko vrijeme nećemo imati potrebe za dodatnim kapitalom.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Karijere

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.