Odnos između fintecha i regulatora nije jednostavan i vjerojatno još neko vrijeme neće biti, ali zanimljivo je čuti kako hrvatske fintech tvrtke zapravo imaju povlaštenu poziciju u Hrvatskoj.
Ako je 2020 obilježio opći zanos za kriptovalute i decentralizirane financije, 2022. je svakako bila godina zahlađenja te ljubavi i porasta skepticizma oko toga što je zapravo budućnost financijske industrije. O trendovima koji će oblikovati financijsku industriju u detalje će se govoriti na nadolazećoj konferenciji Money Motion, ususret kojoj smo razgovarali s kripto entuzijastom, startuperom, članom organizacije Money Motiona, autorom prvog teksta na Netokraciji i dobro poznatim licem domaće tehnološke scene, Lukom Sučićem.
Ne vidimo često situaciju da alat hrvatskog startupa s manje od 20 ljudi pomaže koporaciji od 1200 zaposlenika. Ako vas zanima što "hrvatski Excel na steroidima" može, stiže primjer iz Violete.
Kada pročitam naslov, dođe mi da se i ja zapitam, pogotovo jer sam radio u super kompaniji i industriji. No, iako se na prvu čini kao luda ideja, zapravo nije!
Osim natprosječne plaće, koja se u IT-ju danas podrazumijeva, glavna prednost zapošljavanja u Aircashu je volja kompanije da aktivno sudjeluje u osobnom razvoju i planiranju karijere svojih zaposlenika.
Mnogima u tehnološkoj i financijskoj industriji poznat termin otvorenog bankarstva unatoč regulativnim stranputicama sve više uzima maha kako se korisnici okreću inovativnijim i personaliziranim rješenjima. Oni koji se povežu u dobre suradnje - preživjet će.
Project Development Lead u zagrebačkom fintech hubu tvrtke FIVE, Tomislav Petrović, iskoristio je priliku koja mu se još donedavno činila nemogućom bez preseljenja: raditi na globalnim fintech projektima iz Hrvatske.
Irsko-američki scaleup za procesiranje online plaćanja konačno stiže u Hrvatsku. Ako ste vlasnik bilokakvog online poslovanja: ecommercea, marketplacea ili Software-as-a-Service tvrtke vjerojatno ste već strpljivo u redu čekali da Stripe bude dostupan i kod nas.
Fintech startupa u Hrvatskoj nema dovoljno i slabo su financirani, ne samo u odnosu na globalne i zapadnoeuropske, nego i u odnosu na usporedive zemlje iz istočne i srednje Europe. Razloge za takvo stanje te moguće prilike za napredak izložio je u uvodnom predavanju Netokracijine Fin&Tech konferencije Božidar Pavlović.
Prvo izdanje Netokracijine konferencije Fin&Tech donosi raspravu o tome koliko su aplikacije za ulaganja doista približile tržišta kapitala laicima, panele na temu suradnje blockchain i fintech startupa s financijskim institucijama te predavanje koje će ponuditi odgovore na pitanja zašto je domaći fintech sektor gotovo neprimijetan. Sve potkrijepljeno primjerima!
Je li metaverse živ ili mrtav - pitanje je sad. Ako pitate svjetske medije, mnogi su već izdali osmrtnice metaversu. No, možda su malo trčali pred rudo.
Programiranje LEGO robota, razvijanje solarnog punjača mobilnih telefona, natjecanje s drugim ljubiteljima STEM-a, osvajanje medalja i putovanje na drugi kontinent. Malo je reći kako su osnovnoškolci iz Tima Regoč imali uzbudljivu STEM avanturu na kojoj su proputovali preko 2500 kilometara!