Američki Finless Foods razgovorom o budućnosti hrane zapečatio domaće FoodTech natjecanje

Američki Finless Foods razgovorom o budućnosti hrane zapečatio domaće FoodTech natjecanje

U okviru 15. Weekend Media Festivala dodijeljene su nagrade najuspješnijim sudionicima inovativnog gastronomskog natjecanja, a više o foodtech segmentu saznali smo od perspektivnog američkog startupa Finless Foods.

Na ovogodišnjem 15. Weekend Media Festivalu imali smo priliku saznati više o nesvakidašnjoj temi koja će – po svemu sudeći – postati sve aktualnija. To je FoodTech, segment kojim etiketiramo startupe koji uz pomoć tehnologije inoviraju i traže rješenja u području prehrambene i ugostiteljske industrije.

Potaknuti ubrzanim razvojem takvih startupa u svijetu, Maistra Hospitality Group, Infobip i Pepermint pokrenuli su natjecanje za regionalne foodtech tvrtke kako bi im pomogli pronaći nove talente, investitore i suradnike.

Kao uvod u samo natjecanje poslužio je zanimljiv 1 na 1 razgovor između Michaela Seldena, CEO-a američkog foodtech startupa Finless Foods i Nikole Pavišića, voditelja Infobipovog Startup Tribe programa.

Od biljke do ribe

Na razinu zaštite i očuvanja oceana te biološke raznolikosti najviše utječemo mi – ljudi. Koristeći svoja biokemičarska znanja, Michael Selden s kolegom Brianom Wyrwasom odlučio je napraviti nešto konkretno kako bi tome pridonjeo.

S makro gledišta, mi ne znamo kolika je zapravo količina hrane svijetu potrebna. Konstantno se traži više hrane, a tradicionalna proizvodnja to ne prati. Zato moramo požuriti proizvodnju laboratorijskih uzgojenih prehrambenih proizvoda. Stanovništvo razumije negativne učinke koje pretjerana konzumacija i uporaba životinjskog mesa ostavlja na okoliš. Rješenje se krije u pristupačnim i kvalitetnim proizvodima koji imaju jednak okus kao divlje vrste.

Tako je nastala tvrtka Finless Foods koja se bavi alternativnim ribljim proizvodima, odnosno ribljim proizvodima koji nisu nastali od ribe. Kao što su mnogima već poznati burgeri bez mesa, na sličan način nastaju i njihovi proizvodi – od biljaka – koji su na staničnoj razini prava riba.

Dakle, ono što smo učinili je da smo izvukli nekoliko stanica iz prave ribe te smo stanice učvrstili u stvarno stabilnu grupu i onda smo ih hranili različitim hranjivim tvarima. Od tih stanica potom možemo napraviti mišićno salo i vezivno tkivo, spojiti te stvari zajedno i formirati prave komade ribe. Pa zašto biste to uopće htjeli učiniti? Jer tako možemo napraviti riblje tkivo koje nema živu.

Uglavnom nam se na temu onečišćenja i plastike u oceanima servira problem plastičnih slamki, no masovno izlovljavanje ribe poseban je dio problema održivosti, a poznato je da čak 50% smeća u Tihom oceanu dolazi zapravo od ribljih brodica. Osim što svojom verzijom ribljih proizvoda smanjuju onečišćenje i pritisak na ocean, Michael ističe kako su najviše sretni što su postigli da zbog toga ne moraju raditi kompromis po pitanju okusa.

Međutim, takvi proizvodi ne nastaju preko noći. To je proces za koji je potreban rad i vrijeme niza dobrih stručnjaka, ali i nemalo novčanih resursa. Upravo su proizvodnja i skaliranje takvih procesa jedan od većih problema foodtech startupa poput Finless Foodsa:

Našom proizvodnjom tune nadamo se utjecati i na izlov ugroženih vrsta, ali sve je to nevjerojatno skupo. Mi smo biolozi i biokemičari koji pokušavaju prilagoditi medicinsku tehnologiju tako da bude korisna u proizvodnji hrane.

Ono što je dobro – medicinska tehnologija danas je mnogo sterilnija i sigurnija. Ali sve te stvari oduzimaju puno vremena i novca. Primjerice, prodaja konzervirane tunjevine nas košta isto kao i kultiviranje piletine, ali razlika je u tome što u Americi možete kupiti pola kilograma piletine za 2 dolara.

Finless Food doduše ne odustaje, predali su već zahtjev za odobrenje njihove stanične kulture te se nadaju uskoro izaći na tržište.

Top hrvatski FoodTech startup je Gruntek

Sa strane domaćeg tržišta pak, iako imamo nešto manje ovako tehnoloških ambicioznih priča, i naša foodtech scena obećava. Na ovogodišnjem natjecanju koje je uslijedilo nakon razgovora s Michaelom Seldenom, pobjedu je odnio Gruntek.

Možda ste već imali priliku čuti za ovaj simpatičan projekt o kojem smo pisali. Riječ je o aplikaciji koja pruža svojim korisnicima najam i upravljanje vrtom. Iza nje stoji tvrtka Yachtmaster Group koja razvija digitalne platforme i organizira međunarodne sajmove za yacht-charter industriju, a koja je ovim projektom odlučila diverzificirati svoj portfelj.

Svoj Gruntek zgodno uspoređuju s popularnom igrom Farmville – ali uživo, a u praksi je riječ o vrtovima koji se nalaze sat vremena vožnje od Zagreba, u okolici Čazme. Putem web aplikacije korisnici odabiru eko povrće dostupno za sadnju, postavljaju ga u gredice, dobivaju informacije o vremenu berbe i očekivanoj količini uroda. Vlasnici mogu pratiti i razvoj svog vrta uz foto i video zapise, a kad povrće dozre, mogu odabrati dostavu ili ga doći sami i ubrati. Tino Prosenik, povodom objave pobjednika izjavio je:

Naš startup ostvaruje veliki utjecaj na prehrambene prakse ljudi, a one postaju ključan fokus u smislu očuvanja okoliša i strukturiranja hranidbenog sustava kakav nas danas okružuje. Spoj digitalizacije i poljoprivrede ono je što kreira budućnost gastronomije, točnije vrt budućnosti koji obuhvaća zdrave i poželjne namirnice.

Zaposlenici Grunteka kao pobjednici ovog natjecanja imaju jedinstvenu priliku razviti svoja znanja sudjelovanjem u „Mentoring Bootcampu“ s timom relevantnih stručnjaka partnera natječaja, online ili uz posjet Infobip Pangea Campusu u Vodnjanu.

Uz priliku za učenje u stimulativnom okruženju uz neke od najvećih profesionalaca industrije pobjednik na raspolaganju ima 20 tisuća eura u protuvrijednosti korištenja Infobipove globalno nagrađivane komunikacijske platforme u oblaku te druge vrijedne nagrade partnera natječaja.

Nastavak sljedeće godine!

Domaće FoodTech Startup natjecanje započelo je na Weekend Food Festivalu u svibnju, vodećem europskom festivalu gastronomije. Glavnu srž natjecanja čine startupi čije djelovanje pripada jednoj od sedam kategorija, a to su:

  • Agriculture Tech,
  • Food Science,
  • Food Product i
  • Health Coaching,
  • Food & Hospitality services,
  • Food Supply Chain & Retail,
  • Food Delivery i
  • Food Waste.

Koncept FoodTech Startup Competition razvijen je po uzoru na globalne trendove, s ciljem pružanja jedinstvene digitalne platforme perspektivnim igračima na kulinarskoj sceni u probijanju na svjetsko tržište. Uzimajući u obzir snažan interes publike i iznimnu posjećenost ovogodišnjeg Weekend Food Festivala, organizatori već sada najavljuju novo izdanje ovog gastronomskog zbivanja koje će Rovinj sredinom travnja iduće godine – točnije, 15. travnja 2023., ponovo učiniti središtem kulinarskih atrakcija i izvorom senzacionalnih mirisa i okusa.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Sponzorirano

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Sponzorirano

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.