Facebook mobilno oglašavanje: Je li ‘mreža svih mreža’ postavila neozbiljne temelje za budući razvoj?
Ne trebam posebno napominjati kako je Facebook najpopularnija, najveća i najuspješnija društvena mreža na planeti. Ima preko 800 milijuna korisnika, a kad kažem uspješna mislim i na prihode koje ostvaruje. Naime prihod Facebooka prošle godine bio je vrtoglavih 3.15 milijardi Američkih dolara. Većina tih prihoda ostvaruje se od oglašavanja. Zapravo, u strukturi prihoda ono je 2007. godine činilo gotovo 100% posto, no struktura se ipak mijenja u korist prihoda od plaćanja - od igara poput, primjerice, FarmVillea.

Ne trebam posebno napominjati kako je Facebook najpopularnija, najveća i najuspješnija društvena mreža na planeti. Ima preko 800 milijuna korisnika, a kad kažem uspješna mislim i na prihode koje ostvaruje. Naime prihod Facebooka prošle godine bio je vrtoglavih 3.15 milijardi Američkih dolara.
Većina tih prihoda ostvaruje se od oglašavanja. Zapravo, u strukturi prihoda ono je 2007. godine činilo gotovo 100% posto, no struktura se ipak mijenja u korist prihoda od plaćanja – od igara poput, primjerice, FarmVillea.
Ipak, još uvijek daleko najveći dio prihoda Facebooku donose upravo oglasi. Čisto za usporedbu, cijeli Google ostvaruje 97% svojih prihoda od AdSensea. No Google nije pretjerano zabrinut diferencijacijom svojih prihoda, jer zna da on i ovakav kakav trenutno jest, ne predstavlja rizik. S druge strane, Facebook se itekako ima razloga bojati.
Facebook je, kao što svi znamo, društvena mreža. Društvenoj mreži bi gotovo po samoj definiciji morali pristupati uvijek i svugdje, odnosno s mobilnih uređaja. No ovdje se Facebooku javlja jedan veliki problem. Naime mobilna verzija stranice (koja se kao što znamo automatski pali pri pristupanju s mobilnog uređaja) nema oglase. Ni aplikacije za mobilne uređaje ne prikazuju oglase. Ako pristupanje preko mobilnih uređaja pokazuje trend rasta, a preko desktopa pada; kako će Facebook u budućnosti ostvarivati prihode i zadržati dobru vjeru oglašivača?
S druge strane, Googleu je gotovo svejedno. Da, postoji puno web stranicama s mobilnim verzijama weba koje ne prikazuju oglase, no Google očito (i moram priznati s razlogom) vjeruje da će vlasnici stranica prepoznati grešku i sami ubaciti oglase, ako ih još uvijek nemaju.
Mobilno oglašavanje je budućnost. Ali kakva?
Na svome sam blogu još davno, prilično optimistično pisao o mobilnom oglašavanju. Istina, neki podaci su pokazivali puno bolji CTR od klasičnih oglasa (kolokvijalno bannera), no s druge strane, u dvije godine, otkada je taj članak napisan, ništa se revolucionarno nije promijenilo, a oglašivači izbjegavaju mobilno oglašavanje kao vrag tamjan.
Zašto? Glavni razlog je takozvani user experience, odnosno doživljaj korisnika, koji korištenjem oglasa znatno pada. Ekrani mobilnih telefona još uvijek su, a po mojoj skromnoj procjeni uvijek će i biti, premali. Korištenjem oglasa na mobilnoj verziji weba ili mobilnoj aplikaciji, u velikoj mjeri riskirate povjerenje korisnika.
Što će stoga Facebook učiniti? Svi znamo da je za par dana prva javna ponuda Facebook dionica, a ova “mala” kvaka koju smo provukli kroz člana zasigurno će zasmetati ulagače. Naša Ivana već je pisala da šuška kako će Facebook tik prije izlaska dionica ubaciti oglase. Radi li se o nekom webu ili servisu rekao bih da si takvim potezom pucaju u nogu; no možemo li zaista očekivati da će se primjerice hrpa napaljenih teenagerica prestati fotografirati u kupaonicama, pritom suptilno oglašavajući Vaillant boilere?
Iskreno, ne. Njima pogotovo, no neće smetati ni ostalih 800 i kusur milijuna korisnika. Krenite od sebe. Biste li napustili svojih nekoliko stotina “prijatelja” samo zato što vam Facebook na ekran vašeg mobitela nalijepi par oglasa? Proučavajući malo prosječnog korisnika Facebooka, nekako mi se čini da bi podnio puno veću torturu.
Čak i da postoji neka mreža slična Facebooku koja zbog svojeg fiktivnog, za ovu priliku izmišljenog modela poslovnog modela nema problema s mobilnim oglašavanjem; Facebook zbog broja i još važnije povezanosti svojih korisnika, nikad ne bi bio ugrožen. Upravo ta povezanost i kvantiteta korisnika Facebooku daju privilegiju da i sami korisnici ponekad paradoksalno uspoređuju sa samim internetom.
Na kraju se još postavlja pitanje je li ovo zapravo školski primjer nepromišljene strategije? Kako je moguće da u tvrtci poput Facebooka nisu prije razmišljali o, kako god okrenemo, budućnosti oglašavanja? Sličan problem imaju i svi mobilni operateri, jer trendom snižavanja cijena mobilnog interneta na prihodima, koje su davno prije zapravo htjeli zarađivati na MMS-u.
Zašto je Zuckerbergova metoda #Fail
Ovo što je Facebook napravio je otprilike kao da auto kompanija izbaci novi model automobila s dizel agregatom, no jedini problem je to što na planeti za par godina uopće neće biti nafte. Ne govorimo ovdje o nuklearnoj fizici, već o jednostavnoj činjenici da će za jednu, dvije, ili deset godina sigurno biti više korisnika koji će pristupati putem mobilnih telefona koji će još uvijek biti mali (jer ruke nam neće narasti), a Facebook će morati naći način kako ih unovčiti.
Neki će možda reći da je to Facebookov princip rada. Da uvijek “dolaze do mosta pa ga prelaze”. Da ne gledaju predaleko, jer u današnjem svijetu turbulentnosti inovacija, tehnologije i poslovanja to nema smisla.
No meni osobno ovaj Facebookov potez Zuckerbergu i ekipi pojačavaju stereotip neozbiljnih klinaca koji se silicijskom voze skupim automobilima, tulumare svaki dan, šmrkaju kokain s dupeta svojih kurvi, te u načelu misle od danas do sutra.
Da je vremenski razmak između uvedbe oglasa i IPO-a veći, to bi bila sasvim neka druga priča, ali ovako smatram da se ovdje ne radi o fleksibilnosti, već traljavosti. No sve dok Facebook nema dostojnog konkurenta, Zuckerberg, pa i njegovi korisnici, zadržati će taj pomalo iritantan smiješak na licu.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Moj Posao Hr
07. 02. 2012. u 2:15 pm
Citat: “…neozbiljnih klinaca koji se silicijskom voze skupim automobilima, tulumare svaki dan, šmrkaju kokain s dupeta svojih kurvi…”
Ovo je smijurija. Što je najjače od svega, ta smijurija je možda i istinita. MEni se isto čini da Google ima puno bolju taktiku i znaju što rade. Ipak je Google “stari lisac”, a Facebook je “nadobudni klinac”.
Damir2
07. 02. 2012. u 2:49 pm
uglavnom se slažem sa autorom. FB je stvar koja je upalila i time privukla hrpu moćnih ljudi koji godinama upumpavaju lovu ne bi li zaradili što više. Prema onom što FB uvodi zadnjih godina nigdje se ne vidi neka inovativnost već je naglasak na povećanju vrijednosti do IPO i čim većoj zaradi nakon toga.
Tako da sam sklon vjerovati da je glavni cilj napumpati vrijednost do IPO i onda u miru i tišini prodavati svoje udjele, dok nije počela (prilično vjerojatna) situacija pada kao sa MySpace. Napredak? čini se da ne brinu previše o tome, više brinu šta će sa toliko lovom koju budu platili uglavnom suckeri.
Ivan N
07. 02. 2012. u 5:25 pm
Slazem se s Damirom i moram reci da u zadnjih par paragrafa osjecam dozu zavisti.
Nema veze, svi smo pomalo. 😉
Dario Kreštalica
14. 02. 2012. u 8:37 pm
Ja mislim da ipak Fb nije niti klinac niti tako bedast.
Kod njih se sada ne može napisat linija KODA a da se točno ne zna čemu to služi …jer treba sve pravdat investitorima.
Naravno ima neuspjelih poteza kao i svatko,… ali mi ne možemo niti zamislit koliko je to velika kompanija i koji je tu projekt menadžment.
Ali članak je stilski zanimljiv 😉