Facebook ponovno radi promjene: Manje 'memea' u News Feedu, više kvalitetnog sadržaja!
Facebook news feed

Facebook ponovno radi promjene: Manje ‘memea’ u News Feedu, više kvalitetnog sadržaja!

Svi smo se barem jednom susreli s jednom od "spamerskih" Facebook stranica koje nude gotovo pa bezvrijedan sadržaj – administratori mahnito postavljaju duhovite fotografije, poput memea ili stripova, koje su preuzete s 9gaga, Reddita ili sličnih stranica, samo kako bi povećali aktivnost fanova. No, Facebook tomu želi stati na kraj, što pokazuju i nove promjene u algoritmu News Feeda.

Facebook news feed
Ponovno promjene u algoritmu Facebookovog News Feeda.

Svi smo se barem jednom susreli s jednom od “spamerskih” Facebook stranica koje nude gotovo pa bezvrijedan sadržaj – administratori mahnito postavljaju duhovite fotografije, poput memea ili stripova, koje su preuzete s 9gaga, Reddita ili sličnih stranica, samo kako bi povećali aktivnost fanova. No, Facebook tomu želi stati na kraj, što pokazuju i nove promjene u algoritmu News Feeda.

Dakle, ako se i vaša strategija komunikacije putem Facebook stranice svodila na postavljanje “memeolikog” sadržaja, vjerojatno ste ignorirali upozorenja da je bolje postavljati kvalitetniji, originalan sadržaj, koji bi bio u skladu s vašim brendom i koji bi vodio ostvarenju određenih ciljeva vaše tvrtke. Naime, koliko god spomenuta strategija doprinosila povećanoj aktivnosti fanova i kreirala brojke na kojima bi vam mnogi pozavidjeli (broj fanova, lajkova, shareova…), te su brojke “prazne” i jednostavno ne doprinose vašem brendu na način na koji biste vi (ili vaši nadređeni) htjeli. No, sada biste doista morali ponovno razmisliti o svemu, jer je Facebook ponovno promijenio ranking algoritam News Feeda kako bi korisnicima prikazivao što više kvalitetnog sadržaja.

Koji je sadržaj najkvalitetniji?

Riječ je o još jednoj u nizu promjena vezanih uz News Feed koje je Facebook predstavio u posljednje vrijeme, a prema najavama moglo bi ih biti još. Kako je na službenom Facebookovom blogu napisao Varun Kachiola, cilj je korisnicima prikazivati pravi sadržaj u pravo vrijeme, što utječe i njegovu visoku kvalitetu. Kako bi otkrili koji je sadržaj korisnicima najzanimljiviji i najrelevantniji, provedena je anketa koja je uključivala iduća pitanja:

  • Je li kvalitetan sadržaj onaj koji je pravovremen i relevantan?
  • Je li to sadržaj koji dolazi od izvora kojemu vjerujete?
  • Biste li ga podijelili ili preporučili prijateljima?
  • Je li vam taj sadržaj uistinu zanimljiv ili se pokušava “na prijevaru” uvući u News Feed (primjerice, kada se poziva korisnike na lajkanje ili dijeljenje sadržaja)?
  • Bi li vam smetalo da vidite ovakav sadržaj u News Feedu?

Na temelju tih podataka, kao i mnogih drugih (poput činjenice koliko je često sadržaj određene stranice prijavljen Facebooku, jesu li popunjeni svi podatci o stranici ili jesu li fanovi te stranice istodobno i fanovi drugih visokokvalitetnih stranica), kreira se kompleksni algoritam koji će odrediti kvalitetu stranice, a samim time kome, kada i koliko često će se prikazivati njen sadržaj. On je testiran na određenom broju korisnika (21 milijun u tjedan dana u kolovozu), a uočeni su idući rezultati:

  • Nakon što je korisnicima prikazivan sadržaj veće kvalitete u News Feedu, povećana je interakcija.
  • Smanjio se broj skrivanja takvog sadržaja od strane korisnika.

Kakav će utjecaj na stranice imati novi algoritam?

Facebook je zaključio da korisnici žele veću kvalitetu sadržaja, stoga će u idućih nekoliko tjedana svi korisnici dobiti novi algoritam. Facebook očekuje da to neće značiti velike promjene za većinu stranica, no pojedini će morati razmisliti o vrsti sadržaja koju nude, kako bi zadržali ili povećali aktivnost korisnika. Kako je predstavnik Facebooka izjavio za TechCrunch:

Stranice koje ponekad produciraju niskokvalitetni sadržaj (meme), mogu očekivati određeno smanjenje aktivnosti. Stranice koje postaju isključivo takav sadržaj, vidjet će veći pad. Promjena će biti najveća za stranice koje postavljaju visokokvalitetan sadržaj, koje mogu očekivati povećanje interakcije.

Ovo su Facebookove preporuke, koje ste, uostalom, vjerojatno već i ranije čuli:

  • Neka vaši postovi budu pravovremeni i relevantni.
  • Radite na kredibilitetu i gradite povjerenje sa svojom ciljanom publikom.
  • Upitajte se: Bi li ovo korisnici podijelili sa svojim prijateljima?
  • Razmislite želi li vaša ciljna publika uopće vidjeti taj sadržaj u svom News Feedu.

A evo nekolicine i naših savjeta.

Što kažete na ove promjene? Pojavljuje li se i u vašem News Feedu previše nekvalitetnog sadržaja? 

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Analiza

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Netokracija Podcast

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Karijere

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.