Zašto nova Facebookova značajka (gotovo) sigurno neće doprijeti do meme generacije?

Zašto nova Facebookova značajka (gotovo) sigurno neće doprijeti do meme generacije?

Facebook se očajnički trudi približiti mladima, hoće li uspjeti?

U redu, ako niste upoznati s memovima i generacijom koja ih dijeli, možda vam vijest o tome da Facebook pokreće svoju vlastitu platformu koja će biti okrenuta memovima i smiješnim i zabavnim sadržajima i nije nešto posebno zanimljiva. Pogotovo kada već to isto nisu uspjeli s IGTV-om i drugim izumima protekle godine.

Opće je poznato da Facebook u posljednje vrijeme gubi mlađe korisnike, a oni koji napuste Facebook odlaze na Instagram, YouTube, a u posljednje vrijeme i TikTok, pa čak i Snapchat, iako ima more svojih problema. Razlozi za to su jednostavni: roditelji su na fejsu, a mlađa populacija jednostavno ne želi biti tamo gdje su njihovi roditelji, stričevi i bake. Logično je da ne žele, a logično je i prema tome zaključiti kako je Facebook u problemu – ako ne želi zadržati samo stariju populaciju, mladima mora ponuditi nešto što ih zanima.

No ono što su, čini se, smislili, vjerojatno neće oduševiti nikoga osim njih samih. Posljednja u nizu ideja za približavanje “kul ekipi” je takozvani LOL, odnosno posebno kurirani dio Facebooka koji bi trebao imati sadržaje koji su mladima zabavni, poput prank videa i životinja te fejlova (promašaja). LOL je još u ranom razvoju, ali čini se kako će biti mjesto na kojem će se okupljati videi i gifovi podijeljeni po temama za koje u Facebooku misle kako su zanimljive mladima.

Dok će neki (ja) reći kako su ovi sadržaji izuzetno cringe i neugodni, u Facebooku se vjerojatno nadaju kako će nedavne sankcije za prank videe na YouTubeu publiku željnu neugodnih situacija s prolaznicima dovesti upravo njima. Koncept je još uvijek u ranim fazama testiranja s malim brojem tinejdžera u SAD-u, a ako se pokaže dobrim uskoro ćemo ga moći očekivati i šire. Samo se nadam kako će to “uskoro” biti više kasnije nego prije.

Vjerojatno ne razumijete ni ovo, a prošle su dvije godine od ove slike.

Memovi ne funkcioniraju tako.

Generacija koja voli memove teško da će iste tražiti na Facebooku kada su tu Reddit, Imgur i doslovce stotine drugih izvora. Također, koliko god video bio popularan danas, nisam siguran koliko su smiješni “meme” videi bolji od pravih slikovnih memova. Možda djeca koja gledaju jutjubersku braću Paul ne priznaju ništa osim videa, ali nekako mi se ne čini da će poseban dio Facebooka ili nova aplikacija privući milijune ljudi prema nekom tamo smiješnom sadržaju. Ne funkcionira to tako, Fejsbuče.

Iz mog iskustva, kada jednom vidite meme na Facebooku, to znači da na Redditu, Imguru i drugim mjestima sigurno postoji već neko vrijeme, a na Facebook većina ovakvih sadržaja dolazi posljednja. Zato i nemate previše kvalitetnih svježih meme stranica na Facebooku.

Želi li Facebook biti (kul) kao Instagram?

Dosta odluka koje dolaze iz Facebooka u posljednje vrijeme nemaju previše veze sa stvarnošću, na žalost. Od Portala, koji se ne čini kao ništa drugo nego ekran s kamerom, do nastojanja da se kloniraju Snapchat i slične aplikacije putem Pokea i Slingshota pa sve do dodavanja Stories dijela na Facebook, dugo nismo vidjeli neku novost iz Facebooka koja bi bila zanimljiva i fora ikome osim našim roditeljima.

Još je komičnije kako isti taj Facebook s Instagramom privlači milijune korisnika i obara rekorde. Uz to, na samom Instagramu iz dana u dan niču razni profili s memovima, a ipak još uvijek ne postoji jedinstveno mjesto za otkrivanje memova.

Možda da se fokusiraju na kreatore i razmišljanje o tome, a ne na nastojanje da se na Facebook uguraju Instagramove funkcionalnosti?

Razumijem da fejs jednostavno mora raditi ovakve stvari, a razumijem i da će prije ili kasnije “ubosti” kako treba s nečim ili kupiti nešto poput TikToka, ali sigurno postoje bolji i manje cringe načini za to. Hajde, Mark i ekipa; možete vi i bolje od ovoga, nekad ste bili kul.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. VUJO PERICA

    VUJO PERICA

    22. 01. 2019. u 10:34 am Odgovori

    Pozdrav,

    Htio bi se osvrnuti na ovaj članak i na mlatimudana koji ga piše. Siguran sam da je stariji od mene i zato je još gore. Najcringe stvar u cijelom tekstu je iskreno onaj redak kada je autor napisao “cringe”.

    O logičkim pogreškama da ne govorim “dugo nismo vidjeli neku novost iz Facebooka koja bi bila zanimljiva i fora ikome osim našim roditeljima.”

    Ako su kopirali te opcije i aktivnosti sa društvenih mreža koje koristiš, onda su i tebi u nekom trenu bile zanimljive.

    Ovaj članak prelazi svaku granicu dobrog ukusa, autor se trudi biti dijelom generacije koje nije (matori) i malo je “cringe” i meni kao mladoj osobi na neki način uvredljivo da ovaj matorac pokušava napisati tekst koji će privući i zaraditi na mlađoj publici tako da na site stavlja svoju verziju one scene kada Steve Buscemi sa 30 i kusur dolazi kao tajni agent u srednju školu i pita ljude oko sebe “Što je guba?”.

    Osim toga, tekst je na razini kvalitete žnj i klikbejt na razini kurir.rs.

    Molim Vas nemojte više dopuštati i propuštati ovakve tekstove, i nemojte više dopuštati kolegi da piše tekstove.
    Cringe je.

    • Ivan Šimić

      Ivan Šimić

      22. 01. 2019. u 11:21 am Odgovori

      Hej, pa ono, mislim da je korištenje uvrede “mlatimudan” vise cringe nego išta što piše gore u tekstu, tako da jesmo li zapravo ista osoba?

      Ako sam rekao ” dugo nismo vidjeli neku novost iz Facebooka koja bi bila zanimljiva i fora ikome osim našim roditeljima.” – to se odnosi recimo na Facebook Portal, ne na LOL i njegov eventualni dolazak. Što se mene tiče, bilo bi super da taj LOL naraste i bude go-to meme platforma, ali sam skeptičan oko toga i jednostavno mislim da nije dobar pristup, što i piše u tekstu gore.

      Što se tiče dijela s ovim matori, ne znam. Sa 26 se ne osjećam tako, ali možda je to baš ona granica kada ja nekome postajem cringe? Možda je ovo tekst koji će mi konačno otvoriti oči da trebam kupiti ogrtač s inicijalima i sjediti kraj kamina i piti viski. Ako da, jedva čekam.

      Svakako bi htio čuti malo argumentiraniju perspektivu zašto bi ovaj nesretni LOL trebao biti super stvar, a ne “cringy” kao što mi starci kažemo. Ne šalim se, ako zaista nalaziš memove na fejsu i misliš da bi ovo moglo biti odlična stvar, možda sam ja samo promašio nešto i to je okej. Ali opet, ako već postoji kritika i temelj za nju koji očito vjerujem da imaš, nema smisla popratiti ju s uvredama.

      Za raspravu sam uvijek, a u biografiji je i FB profil ako je tako lakše, naravno. Nemam

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Karijere

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Tehnologija

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia kroz kolegij kreiraju stvarne projekte za Rimac Technology, INA-u, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Izvještaj

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Novost

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Tvrtke i poslovanje

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.