
Facebook najavio Calibru i Libru – vjerujete li im dovoljno da im date uvid u svoje financije?
Facebook se baca u blockchain vode uz podršku MasterCarda, Lyfta, Vise i Ubera i planira napraviti revoluciju plaćanja, ali želimo li im povjeriti svoje financije?
Nakon mnogo pretpostavki, spekulacija i nagađanja o tome kako će izgledati Facebookov blockchain projekt, danas konačno znamo više o nekoliko platformi koje nam stižu uskoro, a trebale bi činiti infrastrukturu na kojoj će Facebook graditi svoje buduće blockchain carstvo: Calibra i Libra.
Ukratko, Libra je naziv za Facebookovu verziju kriptovalute, a Calibra za platformu koja bi trebala omogućavati plaćanje tom valutom. Facebook Calibru navodi kao tvrtku podružnicu koja će pružati financijske usluge koje će omogućiti osobama pristup i sudjelovanje u Libra mreži. Prvi proizvod koji će Calibra nuditi jest novčanik za Libra valutu, a bit će dostupan u Messengeru, WhatsAppu, ali i kao samostalna aplikacija negdje tijekom 2020. godine. Libru i Calibru podržali su PayPal, Mastercard, Stripe, Visa, Vodafone, Uber, Lyft i drugi.
Kada je riječ o tome što ćete moći s Librom i Calibrom, iz Facebooka navode kako ćete kroz Calibru moći slati Libru svima koji koriste Facebook ili WhatsApp te Messenger, a u dogledno vrijeme se planira razvoj i dodatnih usluga, poput plaćanja računa ili javnog prijevoza. Ovaj sustav će raditi tako što će tvrtke koje su spomenute platiti 10 milijuna dolara kako bi bile dijelom organizacije Libra, te će se samim time vrlo vjerojatno dobrano truditi da ova inicijativa ne propadne. Korisnici će onda plaćati ovom novom valutom, a njezina cijena od početka će biti stabilna, takozvani stable coin. Libra i Calibra usmjereni su i na tržišta u razvoju gdje dosta stanovništva nema punopravne račune u banci, ali zato imaju Facebook račune što ih čini idealnim korisnicima.
Opreza nikada dosta
Ove vijesti dolaze nakon dugog periodab u kojem smo baratali samo pretpostavkama, a sada kada napokon imamo više detalja pitali smo Brunu Škvorca, brokera kriptovaluta, konzultanta i programera blockchaina, tko od ovih novih sustava ima najviše koristi. Odgovor je – tradicionalna platna industrija:
Velika prednost koju ova industrija može iz toga izvući su daleko manji troškovi prijenosa novca preko granica, posebice ako je Facebook dobio dozvole regulatora. Jedini “blockchain” projekt kojem ovo možda prijeti je Ripple jer oni nude svoj coin istoj branši – bankama – kako bi lakše i brže radile settlement preko granica, a to će (uz online kupovinu) biti najveća uloga tog FB coina.
Ovo nije ni prvi puta da je Facebook pokušao umočiti prste u more aktualnih blockchain i kripto tema, ali dosadašnji napori nisu urodili plodom, ponajviše zbog jednostavno lošeg marketinga i prezentacije. Novi pokušaj će, nadaju se u Facebooku, biti i uspješan. Naravno, ako je govoriti o tome koliko se prašine podiglo uslijed ovih vijesti to je apsolutno točno, ali Bruno dodaje kako će Libra i Calibra zauzeti dio tržišta koji se ne preklapa nužno s dosadašnjim blockchain i kripto projektima:
Napredniji blockchain sustavi koji imaju i upotrebu neće nimalo biti ugroženi Librom jer jednostavno ne dijele istu publiku. Otvoreni blockchain poput Ethereuma ili Tezosa je zapravo programabilni transparentni nezaustavljivi novac, što je upravo suprotno od Facebook coina koji je u potpunosti zaustavljiv i netransparentan.
Bruno dodaje i kako korisnici trebaju biti oprezni jer ovim putem će Facebook dobiti još podataka o vašem životu, ali i financijama. Skepsa prema firmi koju je izgradio Mark Zuckerberg zasigurno neće nestati samo tako, a kada uzmemo u obzir da je Facebook podatke prodavao i ranije, teško nam je vjerovati da to neće raditi opet, čak i ako Mark i tim kažu kako su se promijenili.
Today, Facebook is coming together with 27 organizations around the world to start the non-profit Libra Association and…
Geplaatst door Mark Zuckerberg op Dinsdag 18 juni 2019
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Mirko
19. 06. 2019. u 1:10 am
ovo je očekivano i logično, Kinezi to rade odavno. Slijedi i Google i Amazon. Početak kraja banaka. Onaj koji ima najviše korisnika pobjeđuje, ostale fintech firme su u debelom problemu. Zašto uzeti Revolut kada možeš imati Facebook sa 2 milijarde vlasnika računa..
Okrim
19. 06. 2019. u 11:29 pm
“Početak kraja banaka.” Da, baš će se to desiti. Prije će iznicati nove “e-banke” i klasične banke će se prilagođavati kroz vrijeme (kad, i ako zagusti). Nitko neće propasti, preveliki su to igrači, i previše je tu novaca da propadne na više strana (dakle: ne samo kod banaka). Banke imaju toliko financijskih proizvoda koji su običnom puku apstrakcija (a običnom puku su jasni samo krediti i čemu služe – a ni njihove izračune ne razumiju).
Mario
19. 06. 2019. u 11:14 am
Ne naravno. Gdje su u toj priči s Librom Amazon, Google, Apple, Microsoft i drugi jaki igrači…? To je pitanje, a ne tko je unutra