Europskim fondom za regionalni razvoj osigurano je 150 milijuna kuna bespovratnih sredstava koja su isključivo namijenjena novoosnovanim mikro, malim i srednjim poduzetnicima.
Za tvrtke, EU fondovi i bespovratna sredstva uvijek nose predznak birokratske sage popraćene papirološkom improvizacijom. Pitanje je uvijek isto: vrijedi li trošiti vrijeme i resurse bez garancije dobitka?
Vrijedi, pogotovo kada se radi o 150 milijuna kuna osiguranih za razvoj inovacija i povećanje konkurentnosti proizvoda i usluga.
Prijaviti se mogu tvrtke i obrti koji u trenutku predaje projekta djeluju maksimalno 36 mjeseci, a moguće je ostvariti bespovratna sredstava od 85% ukupne vrijednosti investicije. Prevedeno, tvrtke po projektu mogu dobiti maksimalnih 1,5 milijuna kuna, a moraju osigurati tek 15% sredstava za provedbu. Zvuči zanimljivo? Evo koji su uvjeti.
Kako natječaj definira inovaciju?
Bilo da se radi o proizvodu ili usluzi, na hrvatskoj startup sceni inovacija ne nedostaje, a uz dobru ideju i detaljno raspisan poslovni plan, možete se natjecati za minimalnih 150 tisuća kuna ili maksimalnih 1,5 milijuna kuna.
Dvije su aktivnosti koje možete financirati ovim natječajem:
AKTIVNOST 1: Priprema za lansiranje proizvoda
Kreirali ste proizvod ili uslugu koja je spremna za tržište, a jedino što vam nedostaje su financijska sredstva kako biste kliknuli launch. Iz EU fonda za regionalni razvoj možete zatražiti sredstva za sljedeće:
- Izradu i provedbu marketinškog plana
- Reviziju poslovnog i/ili marketinškog plana
- Istraživanje i testiranje tržišta za osmišljenu inovaciju
- Verifikaciju analize tržišta i/ili tržišne potrebe
- Testiranje proizvoda s potencijalnim kupcima
- Priprema proizvodnje i ulaganje u probnu proizvodnju (nulta serija)
- Operativne marketinške aktivnosti izravno vezane uz komercijalizaciju rezultata istraživanja i lansiranja proizvoda ili usluge na tržište
- Pripreme za sljedeći ciklus investiranja i privlačenje dodatnih sredstava financiranja
AKTIVNOST 2: Prilagodba razvijanog proizvoda ili usluge prema zahtjevima tržišta
Razvili ste proizvod ili uslugu, a testiranjem tržišta naišli ste na inicijalni interes koji je projektu dao vjetar u leđa. Kako biste komercijalizirali proizvod ili uslugu, želite unaprijediti postojeće verzije ili napraviti u potpunosti novu. Iz EU fonda za regionalni razvoj možete zatražiti sredstva za sljedeće:
- Prilagodbu razvijenog proizvoda/usluge zahtjevima tržišta (uključujući testiranje i ugradnju novih rezultata u završni proizvod)
- Dizajn proizvoda
- Reviziju studije izvedivosti
Kako se prijaviti i dobiti bespovratna sredstva?
Pronašli ste se u opisu poduzetnika inovatora, a proizvod ili usluga koju ste osmislili ulazi najmanje u jednu od dvije aktivnosti? Red je na vama da, u dobrom startup stilu, prezentirate svoj projekt kroz sljedeću formu:
- Poslovni plan
- Prijavni obrazac
- Izjava prijavitelja
- Skupna izjava
- Izjava o statusu intelektualnog vlasništva
- Izjava o korištenim potporama male vrijednosti
- Potvrda porezne uprave o nepostojanju duga
Kome je namijenjen fond i koji troškovi su prihvatljivi?
Prijaviti se mogu isključivo tvrtke do 36 mjeseci starosti koje definicijom odgovaraju mikro, malim i srednjim poduzetnicima u Hrvatskoj te moraju zadovoljavati minimalno dva od tri uvjeta iz definicije, od čega broj zaposlenih predstavlja obvezni kriterij.
Nadalje, subjekti moraju biti registrirani u Republici Hrvatskoj i imati minimalno jednu osobu zaposlenu u mjesecu koji prethodi predaji projekta. Važno je napomenuti da prilikom predaje projekta, sve obveze prema državi moraju biti podmirene i da tvrtke podnositelji nisu u blokadi i/ili u postupku stečaja.
Tvrtke kontrolirane od strane vlasnika prethodno zatvorenih poduzeća ne mogu koristiti ovu potporu ako je novo poduzeće operativno u istim ili srodnim sektorima kao i zatvorena tvrtka, a ovo ograničenje odnosi se na razdoblje od 12 mjeseci nakon zatvaranja.
Korisni izvori informacija kod prijave su stranice Europski strukturni i investicijski fondovi te eFondovi.
Kada je pravo vrijeme za prijavu na natječaj?
Vrijeme za mobilizaciju je sada jer se otvaranje natječaja očekuje do kraja godine. S brainstormingom biste trebali početi već danas kako biste bili spremni za predaju projekta. U prvom natječaju dodijeljeno je 64 milijuna kuna tvrtkama kao što su Agrivi, Career Centar, Baggizmo, Lloyds Design i Amulet Studio.
EU fondovi su administrativno zahtjevni, nisu jednostavni i vjerojatno ste ih već puno propustili jer ste se posvetili razvoju poslovanja. Međutim, kvalitetni savjetnici i alati omogućit će vam da brže i jednostavnije dođete do besplatnog novca i osloboditi vrijeme da se fokusirate na svoj proizvod i uslugu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Denis
28. 11. 2018. u 11:27 am
Apelirm na ozbiljnije startupaše da se mane ćorava posla i ako imaju dobar proizvod neka idu direktno američkim fondovima. Ovo sa EU ‘razvojnim’ fondovima samo će vas iscrpiti beskrajnom papirologijom sa vrlo malim šansama da dobijete ustvari mali novac. Njih u stvarnosti uopće ne zanima vaša ideja niti održivost iste, papirologija im je tradicionalno važnija. Već isprobano više puta, hvala ali više ne.
Oni koji su samo u lovu an novce neka probaju, ali neka se oboružaju živcima.
Mia Biberović
28. 11. 2018. u 1:45 pm
Vidim da imaš iskustva u ovome, Denise, možeš li podijeliti nešto konkretno?
Sanja
28. 11. 2018. u 2:39 pm
Denise, EU novac nije besplatan niti ga daju šakom i kapom. Određena administracija mora postojati i opravdati taj novac. Bavim se time i trenutno ne postoji niti jedan pametan razlog zašto poduzetnici ne bi koristili ova sredstva. Sustav evaluacije nije idealan, ali je definitivno jedini način za doći do novca bez da nekome daš udio. Slažeš se?
Denis
29. 11. 2018. u 3:13 pm
Teorija je uvijek ljepša od prakse. A čini se i da je kod nas bitan dojam da se radi nešto a ne da se stvarno pomogne startupima. Da nije tako, davno bi kod nas nikao fond za razvoj startupa kakvih ima u okruženju, npr Slovenija nas šiša temeljito.
Primjer broj jedan, apliciramo na natječaj i dolazimo na sastanak, fina priča. Na kraju ništa i vidi čuda osoba zadužena za odluke nas na jednom sastanku veselo obavještava da je sama pokrenula startup i dobila lovu (iako ta osoba nije znala puno o Internetu u prvom redu). Kažem sebi nikad više.
Priča druga. EU fond preko domaće razvojne agencije nudi investicije. Na sastanku saznajemo hrpu ‘ali’ i sitnih slova, trebaš sam financirati 70%, ne smije biti manje od 100,000 EUR (otkud startupu 70,000 EUR), moraš naći partnera u EU (što će nam partner, zar smo u Jugoslaviji pa na silu mora svaka republika ravnopravno sudjelovati), partner mora imati određene uvjete itd. Odustajemo i na kraju saznamo da su lovu dobili uvijek isti. Uvijek ista umrežena ekipa, koa ruku na srce do danas ništa značajno nije naporavia sa tom lovom.
Ima tu još priča, poprilično lošijih koje nisu za javnost jer mi smo mala sredina.
Dakle savjet startupašima, ako mislie ozbiljno zaobiđite domaće igrice i javite se direktno američkim fondovima. Čak niti velika većina EU fondova neće vas uzeti ako niste iz njihove zemlje, svatko štiti svoje igrače u ovoj ‘ravnopravnoj’ zajednici, a nas ne štiti nitko.
To nije samo moje iskustvo, to je iskustvo mnogih koji su ozbiljni ali nisu umreženi na domaći način. Uštedite si živce i vrijeme. Jedan Izrael sa dvostruko stanovnika godišnje ulaže preko milijardu USD u startupe a mi ništa. Čini se da nam je sudbina ipak u Irskoj.
Disclaimer: ovo je samo moj pogled i moje iskustvo, nije poziv na djelovanje. Hvala
Domagoj
30. 11. 2018. u 9:51 am
Samostalno sam napisao projektnu prijavu za natječaj ‘Inovacije MSP’ u iznosu od 500.000 do 1.500.000kn u samo 2 dana za jedan startup koji je dobio bespovratna sredstva. Ako nekoga zanima kako izgleda pravi primjer iz prakse neka se javi mejlom.
Markiša
14. 12. 2018. u 4:25 pm
A kako doći do tvog emaila Domagoj :). Pitam jer sam ja zainteresiran.
Denis
01. 12. 2018. u 10:09 am
Domagoje ili nas nasmijavaš ili si jedan od tih umreženih koje spominjem. Ja se time ne bih hvalio