Kako se suočiti s EU projektima? Tajne otkrivaju Rimac Automobili, Impuls savjetovanje, Tvornica snova i Hubbig

Kako se suočiti s EU projektima? Tajne otkrivaju Rimac Automobili, Impuls savjetovanje, Tvornica snova i Hubbig

Što hrvatske tehnološke tvrtke i startupe očekuje u novom razdoblju EU financiranja, vrijedi li uštedjeti na vanjskim konzultantima te što možemo naučiti iz primjera velikih i malih projekata hrvatskih tvrtki, otkrili smo u završnici RockPapersGrowth konferencije.

EU fondovi i bespovratna sredstva mogu izrazito pomoći u ključnim razdobljima razvijanja startupa, tvrtke ili proizvoda. Nažalost, u povlačenju sredstava neizbježni su birokratski procesi i papirologija, što nas dovodi i do izjave koju često posljedicom toga možemo čuti – nedostaje ti jedan papir, potpis…

Što se sve skriva iza “bauka” o prijavi projekata za EU fondove otkrili su panelisti konferencije RockPaperGrowth, nove uspješnice koja završava trijadu RockPaper konferencija, a njezin dio bile su konferencije RockPaperProduct i RockPaperStartups.

U utorak, na prvoj konferenciji posvećenoj marketingu i prodaji usmjerenima na rast digitalnih proizvoda i rješenja imali smo pak priliku čuti detaljnije o strategijama agencije Five, a o svojim iskustvima u pozicioniranju na tržištu te akviziciji korisnika pričali su predstavnici startupa Miret, VuMedi i Revuta, a o brendingu agencija I to nije sve!.

Na zadnjoj panel raspravi Growth kroz EU funding sudjelovali su Mateo Čagalj, partner i izvršni direktor Impuls savjetovanja; Dragana Lipovac, CEO i osnivačica Hubbiga; Goran Galetić, suosnivač i COO Tvornice snova te Antonija Mršić Radas, Head of Government Relations and EU Funding u Rimac Automobilima, a raspravu je moderirala Ana Marija Kostanić, izvršna urednica Netokracije.

Na razini Hrvatske trenutno vlada zatišje pred buru

Mateo smatra kako je puno “papirologije i kompleksno” postala neutemeljena predrasuda poduzetnika prema EU fondovima. Istina, fondovi su u svojim počecima bili veoma zakočeni birokracijom, ali danas više sigurno nisu, ističe. Također, savjetodavno tržište razvijalo se usporedno s fondovima zbog čega zaključuje kako je danas sve manje situacija “nedostaje ti jedan papir”.

Kako još nisu doneseni novi operativni programi za EU fondove na razini Hrvatske za financijski okvir od 2021. do 2027. godine, odgovarajuće povlačenje sredstva još nije moguće. Zbog toga navodi:

Što se tiče samih natječaja koji su usmjereni kompanijama i tehnološkim startupima, na razini Hrvatske trenutno vlada zatišje pred buru. Također, na razini Europe nije bajna situacija.

Naglašava kako je ispred nas razdoblje s velikim europskim sredstvima, a hrvatske kompanije moraju biti spremne na njihovo povlačenje. Predviđa kako će Strategija pametne specijalizacije omogućiti ICT projektima, kao što su startupi, da dođu do ozbiljnijih sredstava. Općenito očekuje puno natječaja kroz strukturne fondove na nacionalnoj i europskoj razini, ali i natječaja koji će ciljati određenu nišu. Mateo navodi trendove:

Sva rješenja koja će ići u smjeru digitalizacije i ekološki učinkovitije Europe imat će dobru ponudu kroz fondove.

Mateo ističe kako će u narednom razdoblju biti ponuđeno puno sredstava koje će hrvatski startupi moći iskoristiti.

Iskustva u povlačenju sredstava

Rimac Automobili postali su početkom godine direktan partner u projektu European Battery Innovation čiji je cilj ojačati istraživanje i razvoj europskih tvrtki koje će konkurirati Aziji, a koji je vrijedan 2,9 milijardi eura. Antonija naglašava kako ovakvi tipovi projekata imaju zahtjevnu i dugotrajnu provedbu zbog kojih je potrebno strpljenje.

Osnovni problem kod evaluacije i provedbi projekta je asimetrija informacija i znanja, dok se pomoću argumentiranih obrazloženja uvijek može doći do rješenja. Zbog toga su razvili dobru komunikaciju s provedbenim tijelima tako da su uspješno usklađeni u koracima – što osigurava i nužnu (obostranu) dozu razumijevanja u ovim dugim i teškim procesima pripreme.

Dragana ističe kako su sredstava uspjeli povući u zadnji trenutak prije lockdowna što im je izrazito pomoglo u poslovanju. Prošla godina, iako je bila spora, izvukli su ono najbolje zbog čega pohvaljuje HAMAG-BICRO koji su, kako kaže, glatko odradili svoj posao.

Goran također hvali HAMAG-BICRO zbog svoje profesionalnosti, a kao i Dragana, Goran je samostalno počeo pisati projekt. Ipak, imao je priliku zatim isti poslati prijatelju, stručnjaku za EU fondove. Ono što je započelo očekivanjem par komentara završilo je križanjem 80% napisanog zbog čega zaključuje:

Ne želim reći kako je forma bitnija od sadržaja, ali očito postoji koncept kako se to piše i zašto je nužna dobra priprema.

Koje su boljke i savjeti?

Antonija ističe kako je osnovni problem kod evaluacije i provedbi projekta asimetrija informacija i znanja – pomoću argumentiranih obrazloženja uvijek se može doći do rješenja. Zbog toga su u Rimac Automobilima razvili dobru komunikaciju s provedbenim tijelima tako da su usklađeni u svim koracima, što na kraju potiče i nužno (obostrano) razumijevanje tijekom dugih i teških procesa.

Dragana je također na svojoj koži naučila što znači pisati EU projekt, pogotovo kada si osnivač koji, realno, nema dovoljno vremena da se tome posveti koliko je potrebno.

Pripremite ih sami ako želite uštedjeti, ali računajte da će biti dosta zeznuto i to pogotovo ne bi preporučila vlasnicima firme, koji se ionako moraju baviti desecima drugih stvari. Preporučila bih da to rade specijalizirane firme jer kada sam to ja preuzela 9 od 10 stvari sam pogriješila.

Kao banalnu grešku navodi skeniranje dokumenta s krivim datumom što naravno podrazumijeva rad ispočetka, a sam projekt bio je vraćan nekoliko puta. Goran se složio s Draganom zbog čega navodi:

Ako nisi stručnjak u tome, nesiguran si na svakome koraku.

Goran zato ističe da je najvažnije da pripremu EU projekata shvatite ozbiljno, i da odradite temeljitu pripremu. Dragana dodaje i kako će vam u tome pomoći da ista firma piše i radi provedbu projekata jer su na njezinom projektu kasnije sudjelovale 3 firme što znači ponovno uhodavanje svake od njih.

I za kraj, možda najbitniji savjet, Mateo zaključuje:

Jedini ispravni pristup je da svoje ideje razvijate neovisno o tome hoće li biti osigurane neke financije, ali nikako ne ići u smjeru “postoji natječaj pa hajdemo mi nešto povući”.

A taj stav je upravo ono što Rimac Automobile čini drugačijima.

Tajna uspjeha iza Rimac Automobila

U Rimac Automobilima upravo je Antonija zadužena za postavljanje sustava koji identificira projektne ideje i to je uigran proces kojeg se drže. Savjetuje kako je ideje u startu potrebno oblikovati tako da mogu doći do razine projektne prijave.

Prednost u svemu tome jest što oni imaju tim od četvero ljudi čiji su zadaci tematski podijeljeni. Tako im je, primjerice, jedna osoba zadužena za praćenje načina financiranja na europskoj i nacionalnoj razini. Na pitanje kada bi velike tvrtke trebale reagirati i oformiti sličan tim, Antonija ističe kako je kod njih to došlo spontano kada su vidjeli kako postoji opasnost da sredstva neće biti povučena jer konzultantska firma nije brza – pa su uzeli stvar u svoje ruke.

Ipak, i u takvom timu imaju izazove. Njihov najveći problem bio je uhodavanje drugih timova u nove procese i procedure koje zahtjeva Europska Unija. Kolegama u drugim odjelima Rimac Automobila nastojali su zato što jednostavnije objasniti nove dodatke na koje moraju obratiti pozornost. Zbog toga zaključuje da oni zapravo unutar Rimac Automobila operiraju kao vrsta “internih konzultanata”.

Naravno, velika prednost i sretna okolnost Rimac Automobila je što njihovi projekti spadaju u istraživanje i razvoj, što je trenutno popularna kategorija.

U konačnici, kako vidimo, EU fondovi na prvu mogu se učiniti strašnim, zbunjujućim i kompleksnim, ali zato postoje savjetodavne firme i stručnjaci koji mogu pomoći u svakom koraku prijave i provedbe projekta.

Glavni pokrovitelji konferencije je FIVE, a podržali su je Microblink, OptimoRoute i Impuls savjetovanje. Snimku konferencije pogledajte na našoj Facebook stranici gdje možete pronaći i snimke prethodnih konferencija RockPaperProduct i RockPaperStartups.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Karijere

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Tehnologija

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Umjetna inteligencija

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Izvještaj

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.