Novi trendovi u svijetu okreću pravila igre i poslodavci postaju ti koji se sve više uključuju u potragu za kvalitetnim kadrovima, a ciljana skupina sve češće su im studenti. Ovo je odlična vijest za sve one koji studiraju jer to znači da se puno lakše mogu istaknuti pred potencijalnim poslodavcima. Jedna od najboljih prilika za to su studentski projekti i natjecanja, a isto mišljenje dijele i predstavnici brojnih poduzeća.

eSTUDENT jedna je od brojnih studentskih udruga, no posebna je po svojem širokom spektru projekata koji su namijenjeni različitim skupinama osoba koje studiraju, ali s istim ciljem – povezati najbolje studente s najboljim poslodavcima. Brojni startupi i uspješne priče proizašli su iz njihovih natjecanja, a jednako zadovoljstvo projektima pokazali su i brojni partneri s kojima eSTUDENT svake godine surađuje.
Od natjecanja do posla
Kroz suradnju s partnerima kao što je Five, eSTUDENT olakšava studentima da pronađu posao ili stručnu praksu. Primjer jedne uspješne priče je Tomislav Tenodi, prošlogodišnji natjecatelj eSTUDENTovog App Start Contesta (ASC), koji je zahvaljujući natjecanju došao do prvog posla. Tomislav danas radi u agenciji Five i podijelio je svoje iskustvo s nama.
Nakon studija, htio sam vidjeti kako je to živjeti “vani” i nisam imao namjeru ostati u Hrvatskoj. Pripremao sam se za razne intervjue u Londonu i Berlinu, ali sam u vrijeme završetka faksa dobio odličnu ponudu u Hrvatskoj, upravo zbog ASC-a, koju jednostavno nisam mogao odbiti. Danas radim s ambicioznim kolegama na vrlo zanimljivim ulogama, koje mi sigurno ne bi bile dostupne bez iskustva s ASC-om.
Tko će se zaposliti u MicroBlinku?
Još jedan uspješan primjer suradnje je MicroBlink, brzorastuća tvrtka Damira Sabola o kojoj u zadnje vrijeme sve više čitamo, a najpoznatiji proizvod im je Photomath koji je u jednom trenutku u App Storeu bio popularniji od Facebooka, YouTubea, Instagrama i ostalih svjetski poznatih aplikacija. Kao i ostale tvrtke koje odlučno prate trendove, MicroBlink se također priključuje raznim studentskim projektima kako bi pronašli ambiciozne studente i uključio ih u svoj tim. Više o tome rekao nam je Jurica Cerovac, CTO iz MicroBlinka.
MicroBlink i ove godine sudjeluje na App Start Contestu koji smatramo najvažnijom aktivnosti vezanu uz razvoj softvera na Sveučilištu u Zagrebu. Izrazito smo zadovoljni sve većom kvalitetom projekata, radom studenata i onime što nam prezentiraju. Postoje mnoge sličnosti između našeg proizvoda, mobilne aplikacije Photomath, i projekata koji se rade na ASC-u. Budući da Photomath ulazi u sljedeću fazu razvoja, cilj nam je zaposliti 5 do 8 ljudi do početka ljeta te tako složiti snažan tim koji će naš proizvod učiniti sadržajnijim i kvalitetnijim. Sudionici natjecanja koji se najviše iskažu svojim znanjem, kreativnošću, angažmanom i inicijativom, zanimljivi su kandidati za naš tim.
Ne samo zapošljavanje, nego i rad na vlastitom projektu

U posljednje se vrijeme brojni studenti se odlučuju na pokretanje vlastitih poduzetničkih pothvata dok još uvijek imaju dovoljno vremena i slobode za to. Iako je prva pomisao da su rad u “tuđem” poduzeću i vlastiti startup nespojiva stvar, novi trendovi odbacuju ovu činjenicu. Brojna poduzeća prepoznala su važnost startupa te ih na razne načine uključuju u svoj rad kako bi postali fleksibilni u razvoju i konkurentni na tržištu.
Mladen Maras, tehnički direktor Sektora razvoja i integracije aplikativnih rješenja u Combisu, osvrnuo se na interni startup inkubator, Neostartup:
Svakako nastavljamo s poticanjem startup kulture unutar Combisa i ove godine nas zanima suradnja s ekipom natjecatelja App Start Contesta koji imaju dobru ideju. Ako u nekom timu i ideji vidimo potencijal kakav smo vidjeli u iFlight timu – naravno da ćemo ih željeti vidjeti i u Neostartupu. Ako se tako nešto ne dogodi, dat ćemo sve od sebe da budemo dobri mentori kako bismo pomogli studentima.
Doći do posla i ne mora biti tako teško, a studentski projekti najbolji su dokaz za to. Za sve koju su propustili prijavu na App Start Contest, eSTUDENT u rukavu ima još nekoliko zanimljivih natjecanja. Svoje kreativne ideje i znanje studenti mogu primijeniti na projektima kao što su Elektroboj, natjecanje u izradi sklopovskih i programskih rješenja, Mozgalo, natjecanje u dubinskoj analizi velikih količina podataka i izradi Big Data rješenja, zatim Case Study Competition, natjecanje u rješavanju poslovnih slučajeva te Smartup, edukativno natjecanje u razvoju poslovne ideje. Rad na projektima i studentskim natjecanjima odlična je prilika za sve studente da učine nešto korisno za sebe i već prije završetka fakulteta osiguraju posao u struci, a početi mogu već odmah jer su prijave upravo u tijeku!
Tekst su zajednički pripremili Nikolina Lednicki i Tomislav Kostanjevac.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari