Esports Balkan League stiže s nagradnim fondom od 120.000 €

Esports Balkan League: Profesionalna esport liga s nagradnim fondom od 120.000 €

Esports Balkan League u potpunosti je profesionalna esports liga, možda i prva takvog tipa u istočnoj Europi, a uz nagradni fond od 120.000 eura - i financijski najviše izdašna. Početak lige zakazan je za ovu jesen, a natjecat će se po osam najboljih CS:GO i LoL timova iz deset država srednje i istočne Europe.

Fortuna Esports

Esports Balkan League (EBL) u svojoj prvoj sezoni obuhvatit će 10 država srednje i istočne Europe iz kojih ćemo imati prilike gledati po osam najboljih timova u igrama Counter Strike i League of Legends.

Čini se kako će ova godina biti svakako najbolja do sada za sve zaljubljenike u esports, jer uz poznatu Fortuna Championship Series, CSAdria Championship i novoosnovanu Vip Adria Ligu, očekuje ih i najsvježija regionalna liga – Esports Balkan League.

Liga će se sastojati od osam CS:GO i osam LoL timova koji će ove jeseni i zime igrati u standardnom grupnom formatu, “svatko sa svakim”, a sve će kulminirati na offline finalu kojemu će prisustvovati po četiri CS:GO i LoL ekipe pred publikom uživo.

Kako je najbolje o novom projektu čuti od njegovih autora, pitao sam Aleksandra Anokića iz organizacije Fortuna što je to točno EBL i koje su njezine glavne značajke.

EBL je projekt koji za cilj ima podizanje esports scene na ovim prostorima na viši, europski nivo. Uspjeh koji smo postigli prvenstveno s FCS (Fortuna Championship Series) za vrlo kratko vrijeme i usprkos nedostatku profesionalne infrastrukture u ovoj industriji bio nam je jasan signal da potencijal postoji. Odlučili smo jednostavno preskočiti nekoliko stepenica i naglo ubrzati proces razvoja esporta u regiji jer već uvelike kasnimo za svijetom.

EBL je najveći korak u tom smjeru koji treba skrenuti pažnju na regiju i pružiti globalnu vidljivost talentiranim mladim igračima koji će biti njezin dio.

FCS je mrtav – živio FCS!

Također, želio sam znati što će postanak ove velike lige značiti za Fortuna Championship Series, a, iako je odgovor bio uvelike očekivan, svejedno je dio mene mislio kako će FCS nastaviti s postojanjem:

Naša prva regionalna liga postavila je odličan temelj na kojem možemo izgraditi novu ligu. EBL je logičan nasljednik FCS-a, što znači kako je, nažalost, došlo vrijeme za oproštaj od FCS-a kao takvog. Ne sumnjamo da će EBL opravdati ovaj korak, a vjerujemo i da će zajednica u potpunosti stati iza ovog projekta.

Čini se kako iz Fortune zaista žele sve moguće resurse okrenuti ovoj novoj ligi, što ne čudi kada se uzme u obzir veličina područja na koje se cilja, kao i kvaliteta timova i nagradni fond.

Suradnja regionalnih liga je prioritet

Ipak, ono što me osobno najviše zanimalo je to kako će se nova liga uklopiti u otprilike jednak period kao i gore spomenuta Vip Adria Liga, budući da se obje temelje na istim igrama, ali i igraju se u otprilike isto vrijeme. Ovo je također važno i zbog timova, jer su za Vip Adria Ligu već najavljeni RuR (koji nastupa u FCS-u) i Binary Dragons, koji bi svakako trebao biti dio EBL-a.

Vrlo je vjerojatno kako će neke od ekipa igrati u obje lige, ali aktivno surađujemo s timom koji stoji iza Vip Adria Lige kako bismo izbjegli moguća preklapanja. EBL obuhvaća nešto širu geografsku regiju i zbog toga ne mislimo kako će doći do velike kolizije između dvije lige. Drago nam je da će domaće ekipe imati priliku za nastavak međusobnog natjecanja, ali i što će dobiti priliku probati se suprostaviti jakim timovima s ovim prostora.

Za kraj našeg kratkog druženja Aleksandar mi je rekao kako su još u tijeku dogovori oko mjesta i vremena odigravanja finalnog offline turnira lige na kojemu će igrati četiri najbolje plasirana tima.

Fortuna Esports

Prateći svjetske trendove

O tome kako su organizatori ove lige vrlo optimistični kada je riječ o budućnosti govori i Aleksandrovo viđenje ove lige i esports scene u regiji kroz nekoliko godina:

Esports scenu vidimo na daleko višem nivou nego sada. Jasno je da u ovoj regiji živi velik broj talentiranih ljudi koji imaju predispozicije za ostavljanje dojma na svjetskoj esports sceni. Luka Perkz Perković i Nikola NiKo Kovač su samo dva primjera svjetski poznatih igrača, ali ta dva imena dovoljna su da netko stekne dojam o kakvom kalibru igrača je riječ.

Cilj lige je postati ravnopravan dio europskih i svjetskih trendova i promocija najboljih profesionalnih igrača i timova iz naše regije, odnosno pružanje jasnog puta od amaterske do profesionalne lige za njih.

Osobno bih teško mogao biti sretniji jer je u regiji u samo nekoliko mjeseci postalo očito kako postoje organizacije kojima je stalo do esporta i vjerujem kako će se u budućnosti esport u regiji sve više razvijati u dobrome smjeru.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Kolumna

Što zajedničko imaju cajke, McDonald’s i Jack Daniels? Izvrsno targetiranje potreba.

“Zašto su cajke toliko popularne?" pitanje je koje se svako malo vrati "na tapet". Na tom tapetu uz cajke i neke druge ukuse i interese sjede razni brendovi koje određene skupine štuju kao dio njihovog identiteta. Pitanje brendinga proizvoda tako više nije samo marketinško, kao što ni pitanje cajki - nije samo glazbeno.

Što ste propustili

Novost

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Intervju

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.

Zabava i zanimljivosti

Kako su Konzumovi plišani Zvjerići uz AR tehnologiju postali virtualne igračke?

Kampanje maloprodajnih lanaca koje potiču pozitivne promjene, ali u isto vrijeme nude zabavne sadržaje za djecu u Hrvatskoj su sve popularnije. Konzum ponovno ide korak dalje i u najnovijoj takvoj kampanji donosi virtualne likove Zvjerića.

Panel

Što Infobip, ReversingLabs i Syntio uče studente na FER-u?

S poznatim hrvatskim tvrtkama razgovaramo o njihovim "vještinama" na FER-u: od osnova kako su koncipirali kurikulum kolegija i što bi savjetovali drugima koji planiraju isto, do toga što im je bio prioritet prenijeti studentima u vezi njihovog područja rada i kako su se polaznici snašli s pojedinom materijom.

Netokracija Podcast

Matija Nakić: Kako u krizi privući investitore i velike klijente, a kako veteranski kadar?

U novoj epizodi Netokracija podcasta, o građenju odnosa s investitorima, privlačenju veterana u tim i investicijskoj klimi iz perspektive jednog startupa pričamo sa su-osnivačicom Farseera, Matijom Nakić.

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.